روزنامه پرتیراژ پاکستانی:

پاکستان نباید در کنار آمریکا قرار گیرد

اسلام آباد - ایرنا - روزنامه «نوای وقت» از روزنامه های مشهور و پرشمارگان پاکستان، خطاب به دولتمردان این کشور نوشت: تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام از روی بی فکری بوده بنابراین پاکستان نباید در کنار آمریکا که چندان دوست هم نیست ، قرار گیرد.

به گزارش ایرنا روزنامه اردو زبان 'نوای وقت' روز پنجشنبه در سرمقاله خود نوشت: تصمیم ترامپ از روی بی فکری بوده و به نظر می رسد، وی هرگز تبعات منفی این اقدام را بررسی نکرده است.
در این مقاله آمده است: بسیاری از رهبران جهان به ویژه اتحادیه اروپا، به عنوان دیگر طرف های توافق هسته ای نسبت به خروج ترامپ عمیقا ابراز تاسف کردند.
نوای وقت نوشت: چون دونالد ترامپ قبلا ادعای خروج از توافق هسته ای ایران را اعلام کرده و قول داده بود که این کار انجام دهد، اکنون برای اینکه نشان دهد روی حرف خود ایستاده، تصمیم به خروج از برجام گرفت.
در این سرمقاله آمده است: ترامپ در سخنرانی خود بار دیگر مدعی شد که ایران حامی تروریسم است و البته این سخنان ترامپ ادامه همان ادعاهای وی در جریان سفر سال گذشته خود به عربستان سعودی است که در حقیقت هدف از چنین اتهامات، حمایت از سعودی ها در بحث تجاوز به یمن است.
نوای وقت نوشت: پس از تصمیم ترامپ، عربستان و امارات متحده عربی نیز از اقدام رئیس جمهوری آمریکا حمایت کردند که البته به نظر می رسد این حمایت نه به خاطر منافع ملت های جهانی و منطقه است بلکه حمایت این دو کشور از ترامپ برای منافع شخصی و دوجانبه است.
این روزنامه پاکستانی، خروج ترامپ از برجام را برای دولت پاکستان آزمون و امتحان توصیف کرد و نوشت: و اگر چنین اتفاقی بیفتد، به معنی نقض سیاست پاکستان مبنی بر عدم اتخاذ رویکرد جانبدرانه در قبال ایران و کشورهای عربی است.
نوای وقت خطاب به دولتمردان پاکستانی گفت: باید به فکر منافع ملی و همچنین تامین امنیت ملی خود باشیم و نباید درخصوص واکنش نشان دادن به تصمیم ترامپ عجله کنیم بلکه رهبران سیاسی و نظامی باید گرد هم آمده و تصمیم لازم را اتخاذ کنند و سپس آن را برای تصویب به مجلس بسپارند.
این روزنامه پاکستانی نوشت: آمریکا اکنون برای پاکستان چندان هم دوست نیست که پاکستان بخواهد درخصوص هر اقدامی، به خواسته آمریکایی ها تن دهد بلکه پاکستان به هر قیمت باید به فکر منافع خود باشد.
به گزارش ایرنا رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه 18 اردیبهشت ماه با تکرار ادعاهای پوچ خود در قبال جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد از توافق نامه هسته ای خارج می شود.
اقدام ضد ایرانی ترامپ تا کنون واکنش های جهانی متعددی در پی داشته است و بسیاری از رهبران جهان با محکومیت نقض قوانین بین المللی از سوی ترامپ نسبت به پیامدهای آن ابراز نگرانی کردند.
خروج آمریکا از برجام تیتر نخست تمامی رسانه‌های پاکستان شد و همه این رسانه ها با انتشار اخبار و گزارش هایی در خصوص خروج آمریکا از برجام، آن را منشا اتفاقات جدید در خاورمیانه دانستند.
وزارت امور خارجه پاکستان نیز شامگاه چهارشنبه (دیشب) در واکنش به خروج ترامپ از برجام، اعلام کرد: لغو عامدانه این توافقنامه، اقدامات اعتماد ساز در چارچوب گفت و گوهای دیپلماتیک را تضعیف می کند.
آساق*274*6125**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال