طرح حصارکشی نوار مرزی پاکستان و افغانستان افتتاح شد

اسلام آباد - ایرنا - ژنرال 'قمر جاوید باجوا' فرمانده ارتش پاکستان طرح جدید حصارکشی نوار مرزی این کشور با افغانستان در ایالت بلوچستان را افتتاح کرد.

به گزارش امروز (پنجشنبه) ایرنا، ژنرال باجوا با حضور در منطقه مرزی 'پنج پایی' در نزدیکی مرز پاکستان با افغانستان، طرح حصارکشی دو میان دو کشور را افتتاح کرد.
وی در حاشیه این مراسم با بزرگان قبایلی و مسئولان محلی نیز دیدار و طی سخنانی گفت: پاکستان با تروریسم قاطع مبارزه کرده و از هیچ تلاشی برای رفاه کشور به ویژه توسعه ایالت بلوچستان دریغ نمی کند.
فرمانده ارتش پاکستان از نسل جوان این کشور خواست تا با تلاش مضاعف پاکستان را به سمت توسعه و رفاه هدایت کنند و نسبت به عناصری که در شبکه های اجتماعی علیه این کشور توطئه می کنند، هوشیار باشند.
پاکستان سال گذشته اعلام کرد که از تشدید حملات گروه‌های تروریستی از آن سوی مرزها (افغانستان) به داخل این کشور نگران است و عزم خود را برای ساخت حصار مرزی در سراسر مرز «دیورند» (نوار مرزی پاکستان و افغانستان) به طول دو هزار و 500 کیلومتر جزم کرده است.
این خط فرضی در سال 1893 میلادی و دوران استعمار انگلیسی‌ها ترسیم شده بود.
منابع خبری پاکستان نیز گزارش دادند: ارتش این کشور در نظر دارد بیش از 100 پاسگاه مرزی را در سراسر این مرز ایجاد کند و 30 هزار نظامی دیگر را برای امنیت آن استخدام نماید.
مقامات افغانستان پیش تر با طرح پاکستان برای انجام این حصارکشی های مرزی مخالفت کرده و تاکید کرده بودند که نصب سیم خاردار و حصارکشی در مرز دو کشور، تاثیری در مبارزه با تروریسم ندارد و تنها موجب ایجاد فاصله میان مردم دو کشور همسایه خواهد شد.
افغانستانی ها معتقدند که پاکستان با حصارکشی در مناطق مرزی، بیش از آن که به دنبال امنیت باشد، به دنبال تثبیت 'خط دیورند' است.
اختلاف هایی بین پاکستان و افغانستان در خصوص مسائل مرزی وجود دارد و به ویژه موضوع خط دیورند، از جمله مهم ترین و قدیمی ترین این اختلافات است.
دولت پاکستان و جامعه بین‌المللی خط دیورند را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند.
افغان ها معتقدند خط دیورند که در سال 1896 احداث شد، حاصل اقدام یک تبعه انگلیسی به نام 'مورتیمور دیورند' است که بخشی وسیع از خاک افغانستان را با این خط جدا کرده و موجب اختلافات مرزی امروزی میان پاکستان و افغانستان شده است.
آساق*274*6125**1275

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال