رئیس انجمن روان تنی ایران:

80 درصد تهرانی ها سالانه یک رویداد استرس زا تجربه می کنند

تهران- ایرنا- رئیس انجمن علمی پزشکی روان تنی ایران گفت: طبق مطالعه ای که سال 1395 در 22 منطقه تهران انجام شد، 80.7 درصد شهروندان تهرانی سالانه حداقل یک رویداد استرس زای شدید را تجربه می کنند که اغلب در سه حوزه اقتصادی، خانوادگی و سلامت است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر احمدعلی نوربالا روز چهارشنبه در اولین همایش انجمن روان تنی ایران که از 19 تا 21 اردیبهشت ماه در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال برگزاری است، اظهار داشت: این مطالعه در یک جمعیت 6 هزار نفره، 6 گروه سنی ازجمله نوجوانان و افراد بالای 17 سال و هر دو گروه جنسی دارای وضعیت اقتصادی بالا، متوسط و پائین و در پنج بخش شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز تهران انجام شده است.
وی افزود: همچنین 51.6 درصد این افراد مرد و 48.4 درصد زن، 45.5 درصد مجرد، 16.5 درصد بیکار، 58.2 درصد شاغل و 38.1 درصد مستاجر و 41.5 درصد مالک منزل بودند.
رئیس انجمن روان تنی ایران توضیح داد: نتایج این مطالعه حاکی از آن بود که 45.6 درصد تهرانی ها فشار روانی ناشی از وضعیت اقتصادی، 28.8 درصد فشار روانی ناشی از وضعیت سلامتی و 25.7 درصد نیز نگرانی از آینده را تجربه کرده اند.
نوربالا افزود: از این افراد خواستیم که نظر خود را در مورد وضعیت اقتصادی و سلامت خود بیان کنند که از این تعداد 24.4 درصد اعلام کردند که در وضعیت متوسط اقتصادی قرار دارند و 12.6 درصد وضعیت سلامت خود را عالی و 36.9 درصد خوب اعلام کردند.
رئیس اولین همایش روان تنی ایران گفت: نکته حائز اهمیت در نتایج این مطالعه این بود که تهرانی ها بیشتر از اینکه در مواجهه با حادثه استرس زا باشند، نگران آینده زندگی خود همچون نگرانی از آینده وضعیت مالی و اقتصادی، آینده شغلی، آینده فردی و خانوادگی، آینده سلامتی، بیماری و مصدومیت و معلولیت، بی ثباتی اقتصادی و مرگ عزیزان بودند.
نوربالا توضیح داد: در زنان نگرانی ها بیشتر شامل سلامت اعضای خانواده، آینده مالی و اقتصادی، آینده شغلی و در مردان که نسبت به زنان نگرانی کمتری داشتند، نگرانی ها شامل آینده مالی اقتصادی، سلامت، بی ثباتی بازار، بیکاری و آینده شغلی بود.
وی درخصوص اثرات نگرانی و استرس بر زندگی تهرانی ها گفت: شهروندان تهرانی اعلام کردند که خواب، روابط با دوستان، ورزش، روابط با خانواده، روابط جنسی، رفتارهای مذهبی، پیاده روی و بیرون رفتن از خانه و اشتهای آنها در اثر همین مسائل روانی کاهش یافته و در مقابل غم، تپش قلب، درخودریختن مسائل، مصرف سیگار، دم نوش ها، دلشوره و تنش و در مواردی اشتها و خواب آنها بیشتر شده است.
رئیس انجمن علمی پزشکی روان تنی ایران اظهار داشت: این مطالعه نشان داد که عدم اطمینان از آینده، نداشتن سیستم جامع تامین اجتماعی به معنای کامل آن و تفاوت های بین گروه های مختلف سنی و جنسی از علل اصلی بروز استرس و نگرانی در بین تهرانی ها است.
نوربالا به انجام سه مرحله ارزیابی ملی در سطح کشور در خصوص سلامت روان افراد جامعه اشاره کرد و گفت: طبق ارزیابی صورت گرفته در سال 1378، 21 درصد ایرانی ها به نحوی به مشکلات روان شناختی مبتلا بودند، ارزیابی سال 1390 نشان داد که 23.6 درصد ایرانی با این مشکلات مواجه اند و در ارزیابی سال 1393 نیز مشخص شد که 23.44 درصد افراد به درجاتی از اختلالات روان دچار بودند.
رئیس اولین همایش انجمن علمی پزشکی روان تنی ایران اظهار داشت: نتایج این بررسی ها نشان می دهد که میزان ابتلا به اختلالات روانی در کشور ما روبه افزایش است؛ ما در کشوری زندگی می کنیم که گاها با حوادث ناخوشایندی روبه رو می شویم و افراد جامعه روزانه با استرس های زیادی مواجه هستند که اگر نتوانند آن را کنترل کنند، با مشکلات روانی مواجه خواهند شد که معمولا به صورت بیماری های جسمانی بروز می کنند.
نوربالا با تاکید بر نقش مسایل محیطی و اجتماعی بر سلامت روان جامعه گفت: مطالعات نشان می دهند که شرایط اجتماعی در بروز 55 درصد از اختلالات و مشکلات روانی تاثیرگذار هستند، عوامل رفتاری 30 درصد و عوامل ژنتیکی نیز 15 درصد در سلامت روان افراد موثر هستند.
علمی **1834*2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال