عضو جمهوریخواه کنگره:

آمریکا احتمالا از برجام خارج نمی شود

تهران – ایرنا – یکی از متحدان نزدیک رئیس جمهوری آمریکا در کنگره ابراز امیدواری کرد که دونالد ترامپ واشنگتن را دستکم برای یک دوره کوتاه در برجام نگه دارد.

به گزارش جمعه ایرنا، «مارک میدوز» از اعضای جمهوریخواه کنگره و نماینده ایالت کارولینایی شمالی که مرتبا با ترامپ در تماس است، به تارنمای آمریکایی «دیلی بیست» گفت که رئیس جمهوری احتمالا از خروج کامل از توافق هسته ای با ایران پرهیز می کند.
ترامپ قرار است 22 اردیبهشت (12 می) نظرش را در مورد تمدید لغو تحریم های هسته ای علیه ایران اعلام کند. وی گفته درصورتی که اروپایی ها به «اصلاح» آنچه که «نواقص» برجام خوانده است، از برجام خارج خواهد شد.
میدوز اظهار داشت: من لزوما چنین نتیجه گیری نمی کنم که قطعا ماه جاری [از توافق هسته ای] خارج می شویم. با توجه به صحبت هایی که با برخی همکاران دموکرات و جمهوریخواه در کنگره داشته ام، این پیش بینی که در هفته های آینده از توافق خارج می شویم، دقیق نیست.
اظهارات میدوز حامیان توافق هسته ای را به ماندن آمریکا در توافق هسته ای امیدوار کرده است. درحالی که مذاکره کنندگان اروپایی و آمریکایی روی «اصلاح» بخش های خاصی از توافق هسته ای کار می کنند، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به واشنگتن رفتند تا ترامپ را ترغیب کنند که به برجام متعهد بماند.
میدوز افزود: هرچند برخی طرف های توافقنامه گفته اند که مذاکره مجدد جزو گزینه های روی میز نیست اما به اعتقاد من، در حینی که به دنبال مذاکره مجدد در مورد یک توافق هستیم، [لغو تحریم های هسته ای] برای یک دوره کوتاه تمدید می شود.
به گفته میدوز، ترامپ بیشتر بر نشست آینده اش با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و سیاست های تجاری درقبال چین متمرکز است. این نماینده محافظه کار کنگره اظهار داشت که رئیس جمهوری آمریکا نمی خواهند موضوع خروج از توافق هسته ای با مباحث مربوط به چین و کره شمالی تداخل پیدا کند.
وی ادامه داد: با توجه به اضطرارهایی که در مورد برخی مباحث مربوط به تجارت با چین و غیرهسته ای شدن کره شمالی وجود دارد، من تعویق [خروج از توافق هسته ای] را فعلا تاکتیکی محتمل تر از خروج کامل می دانم.
درهمین حال، خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از دیپلمات ها از آخرین تلاش های اروپایی ها برای نگهداشتن آمریکا در برجام و یا محدودکردن دامنه آسیب های خروج واشنگتن از این توافق خبر داد.
این خبرگزاری به نقل از 6 منبع اروپایی گزارش داد که قدرت های اروپایی طرح خود برای حفظ برجام را هفته آینده به واشنگتن ارائه خواهند کرد؛ اما درعین حال تلاشی را برای حفظ روابط تجاری اتحادیه اروپا با ایران درصورت خروج آمریکا از برجام آغاز کرده اند.
به گفته این دیپلمات ها، توافق احتمالی میان اروپا و آمریکا که دیگر طرف های برجام از جمله چین، روسیه و ایران را دربرنمی گیرد، در پی آن است تا به ترامپ اطمینان دهد که اروپا برای مهار برنامه موشکی بالستیک تهران، نفوذ ایران در سوریه و یمن، مفاد مربوط به نظارت بر سایت های ایران و بند غروب برجام تلاش خواهد کرد.
اگرچه سه قدرت اروپایی برخی اختلاف نظرهای خود با آمریکا را برطرف کرده اند، اما اختلاف بر سر خواسته واشنگتن پیرامون دائمی کردن محدودیت فعالیت های هسته ای ایران بدون بازگشایی پرونده برجام همچنان پابرجاست.
یک مقام فرانسوی گفت که درصورت شکست اروپا برای ترغیب ترامپ به ماندن در برجام، بهترین راه حل جلب توافق آمریکایی ها ایجاد شرایطی است که امکان تجارت در بخش های غیرنفتی ایران را برای شرکت های اروپایی فراهم کند.
ایران تاکید کرده است که در مورد توافق دفاعی خود مذاکره نخواهد کرد. تهران همچنین مذاکره مجدد در مورد برجام را رد کرده است.
به گزارش ایرنا از مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، محمد جواد ظریف در پیامی توییتری که به صورت ویدئویی منتشر شد، گفت: اجازه دهید یک بار و برای همیشه این موضوع را کاملا روشن کنم؛ ما نه امنیت خود را برون سپاری می کنیم و نه بر سر توافقی که آن را از ابتدا با حسن نیت اجرا کرده ایم، مجددا مذاکره کرده یا چیزی به ان اضافه می کنیم.
وی تاکید کرد: بنابراین به نفع ایالات متحده است که هرچه سریعتر اجرای تعهدات خود را آغاز کند درغیراین صورت این آمریکا - و تاکید می کنم تنها امریکا - خواهد بود که می بایست همه مسئولیت عواقب عدم اجرای تعهدات خود را بپذیرد.
شبک**9423**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال