استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با ایرنا:

عطوفت مادرانه، به تر و خشک کردن فرزند تنزل یافته است

تهران-ایرنا- استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تفکیک فضای مردانه و زنانه در جامعه وجود دارد؛ مردان نقش های خود را دارند. زنان هم در کنار نقش های اجتماعی، وظایف مادری را انجام می دهند و نگاه پرورش و عطوفت مادرانه به تر و خشک کردن فرزند تنزل پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، اردشیر انتظاری روز سه شنبه در حاشیه نخستین همایش ملی مسائل اجتماعی زنان در دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: زنان می خواهند مادر شوند اما منزلت مادری با ارزش ها سر و کار دارد و چیزی که ارزشمند باشد برای آن وقت بیشتر و سرمایه گذاری می شود همچنین در مورد آن فکر و برنامه ریزی صورت می گیرد اما زنان جامعه ما چقدر به مادر شدن فکر می کنند.
وی اضافه کرد: افکار و دورنمای هر جامعه ای در سیاست گذاری های کلان و برنامه ها نمود پیدا می کند؛ سوال این است، در مورد مادر شدن و نقش های مادرانه در برنامه های پنجساله توسعه چقدر لفظ مادر تکرار شده است؟ چقدر از مادران حمایت می شود؟
وی ادامه داد: در نظام اقتصادی اجتماعی و برنامه ای ما، احترام به منزلت و شأن مادری آن طور که شایسته است، مورد توجه نیست. این در حالی است که پرورش نقش مادری و به تصویر کشیدن شیرینی های آن برای جامعه رسالتی است که بر عهده رسانه ها و نهادهای آموزشی است و البته محقق نشده است.
وی تصریح کرد: تاخیر در ازدواج و فرار از مادر شدن و فرزندآوری واقعیت های اجتماعی است اما فرزندآوری و مادرشدن، پاداش زنانگی است که این نوع نگرش کمتر دیده می شود و بچه دار شدن به عنوان مانعی برای پیشرفت های فردی زنان به حساب می آید.
انتظاری خاطرنشان کرد: جامعه ما همگام با فرایند جهانی سازی، التذاذ جسمی و بهره مندی مادی را مهمتر از لذت های معنوی و بهره مندی ارزشی تلقی می کند و فردگرایی و منافع فردی را ترجیح می دهد.
این جامعه شناس تصریح کرد: منزلت مادری در جامعه باید مهم شمرده شود زیرا دستاوردهای اهمیت به مادران بسیار تاثیرگذار است و جایی که بانوان برای نقش زنانه و مادرانه خود ارزش قائل هستند، خانواده، جامعه و نسل آتی موفق تر است.
انتظاری خاطرنشان کرد: شاخص ارتقای منزلت مادری این است که مردان دنبال فرصتی برای مشارکت و همکاری با زنان باشند تا از عهده وظایف مادرانه خود بهتر برآیند اما اکنون مردان جامعه از مشارکت در امور خانواده استقبال نمی کنند.
وی اضافه کرد: منزلت مادری کم اهمیت است و با وجود اینکه در آموزه های دینی و سبک زندگی اسلامی ایرانی حفظ شأن مادران همواره مورد تاکید بوده است اما عناصر اجتماعی حاکی از این است که زنان و مردان از مسئولیت های خانوادگی و مادرانه فرار می کنند.
مدیرگروه جامعه شناسی دانشگاه علامه گفت: وقتی زنان می خواهند مثل مردان شوند و موقعیت برابری داشته باشند، آن گاه نه شبیه مردان که حتی شبیه زنان رفتار نمی کنند و زنانگی خود را از بین می برد.
به گزارش ایرنا، نخستین همایش ملی «مسائل اجتماعی زنان» دهم و یازدهم اردیبهشت‌ 1397 در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.
تحولات سبک زندگی زنان، زنان و هویت، آسیب ها و مسائل اجتماعی زنان، حقوق شهروندی، مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان، آسیب های روابط زناشویی، زنان و آموزش، مسائل خانوادگی، مسائل حقوقی زنان و تحولات پوشش زنان از جمله محورهای این همایش است.
قرار است در این همایش دو روزه، 11 پنل تخصصی با حضور اندیشمندان و صاحب نظران حوزه زنان برگزار شود همچنین پروفسور اریک مسه، استاد فرانسوی متخصص در مطالعات جنسیت، از دانشگاه بوردور فرانسه در این همایش کارگاه آموزشی برگزار می کند.
این همایش علمی دو سالانه به همت وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری و با همکاری دانشگاه ها و برخی سازمان ها و نهادها برگزار شود.
اجتمام *3229* 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال