گروه های لبنانی در باره انتخابات پارلمانی چه می گویند

تهران - ایرنا - انتخابات پارلمانی لبنان 16 اردیبهشت ماه جاری برای تعیین 128 کرسی از میان 583 نامزد در 15 حوزه انتخابیه این کشور برگزار می شود، انتخاباتی که پس از 9 سال تاخیر با تغییرات اساسی در نحوه انتخاب نمایندگان به اجرا در می آید.

در حالی به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان نزدیک می شویم که تبلیغات و فعالیت های انتخاباتی نامزدها کاملا چهره حوزه های انتخابیه را دگرگون کرده و اغلب گروه ها و احزاب سیاسی این کشور در تجمعات انتخاباتی مختلف، در صدد معرفی برنامه ها و نامزدهای خود هستند.
برگزاری انتخابات در لبنان با دیگر کشورها و حتی کشورهای همسایه متفاوت است. این کشور دارای یک جامعه چند قومی و مذهبی است که این تفاوت ها می تواند برای هر جامعه ای چالش هایی بوجود آورد، اما شاید جنگ های داخلی دهه های گذشته و همچنین تجاوزات سال های پیش بیگانگان به سرزمین لبنان باعث شده آنان درک کنند که باید برای ساختن کشوری آزاد و مستقل این اختلافات را دستکم در روزهای انتخابات کنار بگذارند تا جامعه در آرامش این مرحله را سپری کند.
هر چند در مدت برگزاری تبلیغات انتخاباتی، دیدگاه ها و روش کشورداری هر یک از گروه های لبنانی با یکدیگر متفاوت است، اما برخی گروه ها در تبلیغات خود انتقادات و حتی اتهاماتی به سایر گروه ها وارد می کنند که این شیوه می تواند بر روند ثبات این کشور تاثیر منفی داشته باشد .
در این بررسی به مواضع چند حزب و گروه عمده لبنانی حاضر در صحنه انتخابات پارلمانی این کشور پرداخته شده است.

** حزب الله لبنان
حزب الله در این انتخابات با شعار 'دفاع می کنیم و می سازیم' 13 نامزد معرفی کرده که با کاندیداهای 'جنبش امل' و احزاب و شخصیت های نزدیک به این دو حزب در قالب لیست های مشترک در حوزه های مختلف ائتلاف کرده اند.
دبیرکل حزب الله در تازه ترین سخنان خود به بررسی روند تصویب قانون انتخابات لبنان و نگاه این حزب پرداخت.
قانون انتخابات جدید لبنان پارسال به تصویب رسید که به موجب آن الگوی انتخاب از 'اکثریت' به 'نسبیت' تغییر کرد. به گونه ای که بر اساس قانون جدید هر لیست در هر حوزه انتخابی به میزان آرای کسب شده، می تواند نماینده در پارلمان داشته باشد.
'سید حسن نصرالله' در این ارتباط گفته است: پس از وارد شدن ما به روند سیاسی و ایجاد دوستی ها و پیمان ها، اولین چالش بازگشت به مشارکت بود و دروازه آن قانون انتخابات است . با نزدیک شدن انتخابات پارلمانی در سال 2009، بررسی قانون انتخابات به جریان افتاد و مسیحیان خواستار انتخابات با قانون سال 1960 به همراه برخی اصلاحات شدند. انتخابات در آن سال طبق همان قانون موسوم به 'شصت' برگزار شد.
وی افزود: بار دیگر با نزدیک شدن به انتخابات، صحبت از قانون جدیدی آغاز شد و برخی جریانات مطرح کردند که مسیحیان از طریق آن نمایندگان خود را بهتر انتخاب خواهند کرد. عده ای نیز گفتند که بهترین قانون انتخابات، همان قانون موسوم به 'ارتدکسی' است. در حال رفتن به سمت قانون ارتدکسی بودیم، اما حزب 'نیروهای لبنانی' آن را رد کرد و مجلس بار دیگر تمدید شد، تا اینکه به انتخابات کنونی رسیدیم.
نصرالله ضمن اعلام حمایت حزب الله از قانون جدید انتخابات لبنان بر اساس الگوی 'نسبیت' گفت: از نظر ما بهترین حالت نمایندگی بر حسب این الگو است که لبنان یک حوزه انتخابیه واحد حساب شود.
دبیرکل حزب الله همچنین بر ادامه ارتباط این حزب با حزب مسیحی 'جریان ملی آزاد' تاکید کرد.
در حوزه انتخابی 'جبیل' و 'کسروان' نامزدهای حزب جریان ملی آزاد که از نظر سیاسی متحد حزب الله است، در لیستی دیگر حضور دارند.
نصرالله تاکید کرد که هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که لیست 'همبستگی ملی' که مورد حمایت حزب الله است، علیه 'میشل عون' رئیس جمهوری لبنان است.
وی با فراخوانی مردم به شرکت در انتخابات گفت: این انتخابات، منجر به شروع به کار پارلمانی می شود که با چالش های بزرگی در سطح ملی، اقتصادی، امنیتی و منطقه ای روبرو خواهد بود.
دبیرکل حزب الله، 'نبیه بری' رئیس پارلمان و رهبر جنبش امل را ضمانت ملی لبنان خواند و گفت که وی نقش اساسی در حمایت از ثبات کشور دارد.
نصرالله با اعلام حمایت از نبیه بری در حوزه انتخابیه 'صور- الزهرانی' در جنوب لبنان گفت: شما فقط وی را به عنوان یک نامزد و سرلیست 'امید و وفاداری' انتخاب نمی کنید، بلکه رئیس مجلس آینده را بر می گزینید.

** جریان المستقبل
سعد الحریری نخست وزیر لبنان و رهبر حزب 'جریان المستقبل' با نامگذاری لیست انتخاباتی مخالفان خود به لیست 'دوستان بشار اسد' مدعی شد که آنها می خواهند شاخه های دستگاه اطلاعاتی نظام سوریه را در لبنان راه بیاندازند.
به گزارش رسانه های لبنان، الحریری این سخنان را در تجمع انتخاباتی در شهرک مرزی 'مجدل عنجر' در منطقه 'البقاع' عنوان کرد.
وی که در ادامه بازدیدهای انتخاباتی خود به شرق لبنان رفته بود، پس از گذر از 'عرسال' به بقاع میانی رسید و از اینکه پرچم های حزب الله و ایران را برافراشته دید، انتقاد کرد.
نخست وزیر لبنان و نامزد انتخابات پارلمانی این کشور، گفت: در روزهای اخیر می بینید که دوستان بشار اسد تجمعاتی را برگزار می کنند و همه شان دست بسته می نشینند، تعیین تکلیف های حزبی گوش می دهند، این چگونه می شود.
الحریری با اشاره به سخنان سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله که از خطابه تحریک آمیز او و یارانش در المستقبل انتقاد کرده بود، افزود: از اهل بقاع می خواهند تا بپذیرند که باری دیگر شاخه های سرویس اطلاعاتی نظام سوریه در لبنان به کار بیفتد.
وی مدعی شد که نصرالله می خواهد مردم لبنان به حامیان و مشارکت کنندگان در قتل کودکان سوری و کسانی که باعث آواره شدن مردم آن کشور شدند، رای دهند.
'نهاد المشنوق' وزیر کشور لبنان و از اعضای ارشد حزب جریان المستقبل هم در اظهار نظری بحث برانگیز به هواداران خود گفت: بدون در نظرگرفتن آنچه ارائه کردیم، باید ما را انتخابات کنید که اگر چنین نشود، بیروت به 'حسینیه' تبدیل و حزب الله بر آن مسلط می شود.
این خبر را روزنامه 'البناء' منتشر کرد.

** جنبش خلق
'ابراهیم الحلبی' رهبر حزب 'جنبش خلق' (حرکة الشعب) و نامزد انتخابات پارلمانی لبنان در گفت و گو با ایرنا اصلی ترین عامل بحران ها در لبنان را نظام طایفه ای در این کشور دانست.
الحلبی سر لیست انتخاباتی موسوم به 'صدای مردم' (صوت الناس) و نامزد اهل سنت در حوزه انتخاباتی 'بیروت2' است.
وی از چهره های چپ گرا در لبنان است و مانند بیشتر همسلکی هایش معتقد است، تقسیم قدرت بین طوائف مختلف در لبنان عامل اصلی مشکلات این کشور است و باید این نظام لغو شود و دیگر کسی بر مبنای تعلقات طایفه ای و مذهبی اش در مناصب حکومتی قرار نگیرد.
الحلبی اما معتقد است، قانون انتخاباتی جدید بهتر از نسخه قدیمی نیست. وی گفت: این قانون در تقسیمات اداری و حوزه های انتخابی و متن قانون بدتر از قبلی است. لبنانی ها گمان می کنند که قانون نسبیت حاکم خواهد بود، اما نسبیت از مضمون خود دور شده است. این قانون، 'قانونی دو رگه' است که موارد مختلف از قوانین انتخاباتی گذشته بر آن سوار شده است. بنابراین قانون کنونی خوب نیست. ما در تلاش بودیم تا قانون نسبیت به معنای واقعی کلمه باشد و نسبیت بنابر الگویی که در کشورهای دیگر است، اجرا شود.
رهبر جنبش خلق لبنان از جمله کسانی است که مخالف نظام طایفه ای در این کشور و تقسیم مناصب بین طوائف است. الحلبی، نظام طایفه ای را به عنوان اصلی ترین عامل همه بحران های لبنان می داند.
وی گفت: طایفه گرایی در سیاست و نظام طایفه ای، به دلیل سهم خواهی و توزیع غنیمت ها بین هر طرف، دلیل اصلی همه بحران ها است، بنابراین باید نظام طایفه ای را از میان برداشت و به نظام دمکراتیک و عدالت محور تبدیل کرد. نظامی که به هر شخص و گروهی، بر اساس شایستگی جایگاه مناسب بدهد، نه بر اساس طایفه و مذهب.
رهبر جنبش خلق لبنان که خود برای تصاحب کرسی متعلق به اهل سنت در انتخابات حضور دارد، به انتقاد از رفتار نامزدهای حزب جریان المستقبل مهمترین حزب اهل سنت لبنان پرداخت و سخنان آنها را تحریک آمیز خواند.
وی گفت: المستقبلی ها نمی توانند از فساد حرف بزنند و بقیه را به فساد متهم کنند، چون خودشان فاسد هستند. نمی توانند از نبود طایفه گرایی سخن بگویند، چون خودشان به شدت طایفه گرا هستند. از این رو با زبان طایفه گرایی صحبت می کنند تا در برابر آنچه آنها قدرت و سیطره حزب الله می نامند، تعصبات طایفه اهل سنت را برانگیزانند.
الحلبی، المستقبل را به نداشتن برنامه و حرف جدید در انتخابات متهم کرد و گفت: همه برنامه هایی که آنها اکنون ارائه کرده اند، از سال 1992 به مردم وعده داده اند. از آن سال، این طبقه سیاسی همواره با ریاست جریان المستقبل به رهبری 'رفیق الحریری' و حالا سعد الحریری برای مردم لبنان آورده ای نداشته اند و تنها دستاوردشان، ورشکست کردن کشور و افزودن بر بدهی های لبنان بوده است.
الحلبی درباره حزب الله هم گفت: حزب الله نقش رهبری جریان مقاومت را دارد و در این مسیر دستاوردهایی چون آزادسازی جنوب لبنان در سال 2000 و دفاع همه جانبه اش از کشور در جنگ سال 2006 را دارد. همچنین به سوریه وارد شد، تا لبنانی ها را از خطر تروریسم حفظ کند. بنابراین ما از این زاویه با حزب الله در یک مسیر و یک خط هستیم، البته در مسائل داخلی اختلافاتی نیز با این حزب داریم. اما ما به عنوان یک جنبش سیاسی مردمی با حزب الله و همه احزاب و گروه هایی که راهشان به آرمان فلسطین ختم شود و در راه آزادی فلسطین برنامه داشته باشند، بهترین روابط را داشته و خواهیم داشت.

*جنبش امل
نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و رهبر جنبش امل در گفت و گو با ایرنا، بیشتر ائتلاف ها در لبنان را برپایه منافع آنی و سیاسی و نه مبتنی بر اصول دانست و گفت: رقابت های انتخاباتی باید بر اساس ارائه برنامه ها صورت گیرد.
رهبر جنبش امل درباره ائتلاف با حزب الله نیز توضیح داد: آنچه جنبش امل و حزب الله را در کنار هم قرار می دهد، موضوعی طائفه ای یا مذهبی نیست بلکه این ائتلاف مبتنی بر اصولی است .
وی مقاومت، آزادسازی، پاسخ به تجاوز اسرائیل، مبارزه با فساد، پایبندی به خط مقاومت و روابط با کشورهای عربی و منطقه و دوست را مهمترین اصول مشترک جنبش امل و حزب الله عنوان کرد. بری افزود: این اصول همان چیزهایی است که برادرم سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله نیز آنها را اعلام کرد.
بری در ادامه گفت: انتخابات مجلس در هر کشوری، ایستگاهی برای تجدید حیات سیاسی است. اما برای لبنان که در منطقه ای بحران زده قرار دارد، انتخابات فرصتی برای بیان این معادله است که کوتاه ترین راه برای ترسیم آینده هرچه بهتر ملت ها و دستیابی به آرزوها از طریق صندوق های رای و افزایش سطح دمکراسی است.
یکی از مشکلاتی که لبنان مدت ها است گریبانگیر آن است، تجاوزهای مکرر رژیم صهیونیستی به مرزهای هوایی، دریایی و زمینی این کشور است. بری درباره نقش پارلمان در تثبیت و حمایت از حق حاکمیت لبنان گفت: خوشبختانه درباره حق حاکمیت لبنان بر مرزهای زمینی و دریایی و ثروت های موجود در آن اجماع ملی بی سابقه ای شکل گرفته و همه نیروهای سیاسی بر این مساله توافق دارند که نباید درباره حقوق لبنان بویژه در زمینه نفت و گاز در دریای مدیترانه هیچ کوتاهی صورت بگیرد.
بری با بیان اینکه پارلمان لبنان با همه قدرت خود از کشور محافظت می کند، گفت: مرزهای لبنان در قانون اساسی مشخص شده و هیچ قدرت اجرایی نمی تواند آن را نقض و از آن کوتاهی کند. مهمترین وظیفه پارلمان جدید هم حفاظت از قانون اساسی است.
هرچه به زمان انتخابات در لبنان نزدیک تر می شویم، رقابت ها تنگاتنگ تر و جنجالی تر از قبل و چه بسا سخنان بحث برانگیز پیش از پیش مطرح می شود.
583 نامزد در قالب 77 لیست در 15 حوزه انتخاباتی برای تصاحب 128 کرسی پارلمان لبنان با هم رقابت می کنند.
لبنان دارای نظامی پارلمانی است و ترکیب این نهاد آرایش دولت آینده را نیز تعیین خواهد کرد.
بر اساس قانون انتخابات لبنان که بر اساس الگوی نسبیت تدوین شده، مردم به لیست های انتخاباتی رای می دهند و هر لیست بر اساس میزان آراء بدست آمده، در پارلمان کرسی خواهد داشت.
این در حالی است که کرسی های پارلمان بین طوایف مختلف لبنان در همه حوزه ها تقسیم بندی شده است. به صورت کلی نیمی از کرسی های پارلمان به مسیحیان و نیمی دیگر به مسلمانان تعلق می گیرد.
از علی حبیبی
خاورم**1569**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال