سقوط هند در رتبه بندی جهانی آزادی رسانه ها

دهلی نو –ایرنا- سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارشی اعلام کرد که به دلیل افزایش خشونت های فیزیکی علیه گزارشگران و خبرنگاران در هند مانند قتل گاوری لنکاش خبرنگار معروف هندی، رتبه این کشور در سطح جهان از نظر آزادی رسانه ها به 138 سقوط کرده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از روزنامه 'اکونومیک تایمز'، کشور نروژ دارای بیشترین آزادی رسانه ها در میان 180 کشور جهان است درحالی که کره شمالی، اریتره، ترکمنستان، سوریه و سپس چین به ترتیب در رتبه های آخر از نظر آزادی رسانه ها در جهان قرار گرفته اند.
در این گزارش آمده است: نفرت پراکنی و سخنان نفرت انگیز مساله دیگری است که هند با آن روبه رو است و در سقوط جایگاه آن تاثیر گذاشته است. از زمان آغاز به کار نارندرا مودی به عنوان نخست وزیر هند در سال 2014، گروه های هندوی ملی گرا و افراطی به شدت علیه خبرنگاران و گزارشگر ها مرتکب خشونت کلامی می شوند به نحوی که هرگونه گزارش تحقیقاتی و یا انتقادی که حزب حاکم را به چالش بکشد با موجی از توهین ها در فضای مجازی روبه رو شده و گاهی اوقات ارتش نخست وزیر هند خواهان مرگ نویسنده و یا گزارشگر این نوع گزارش ها می شوند.
روزنامه اکونومیک تایمز به قتل گاوری لنکاش روزنامه نگار معروف هندی که در ماه سپتامبر سال گذشته در نزدیکی خانه خود در شهر بنگلور به قتل رسید اشاره کرد و نوشت: این روزنامه نگار به دلیل انتقاد های خود از افکار افراطی گروه های هندو، نظام طبقاتی هندو و تبعیض علیه زنان به قتل رسید. حداقل سه خبرنگار در هند در ارتباط با فعالیت های حرفه ایشان به قتل رسیده اند. تعداد بیشتری در نتیجه حوادث نامشخص به خصوص در مناطق روستایی که خبرنگاران در آنجا از امنیت کمی برخوردار هستند کشته شده اند.
در هفته جاری آمریکا نیز در گزارشی ادعا کرد که رسانه های هندی منتقد مودی نخست وزیر هند در سال 2017 تحت فشار و آزار و اذیت قرار گرفته اند.
در این گزارش 54 مورد حمله علیه خبرنگاران، 3 مورد ممنوع شدن فعالیت شبکه های تلوزیونی، 45 مورد مسدود شدن دسترسی به اینترنت و 45 مورد اتهام عوام فریبی علیه شخصیت ها و گروه ها به عنوان مدرک برای اثبات ادعاهای آمریکا علیه هند بیان شده است.
وزارت امور خارجه آمریکا در این گزارش افزود: آزار و اذیت آنلاین و تلفنی به ویژه علیه روزنامه نگاران زن، در هند شایع است. برخی فعالان زن و روزنامه نگاران گزارش داده اند که هر هفته هزاران پیام توهین آمیز از سوی اشخاص مختلف دریافت می کنند.
شبد**آساق**267**1424 **1010

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال