سفیر ایران: رقابت اقتصادی در عراق سال 97 جدی تر است

بغداد– ایرنا – سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با ابراز خرسندی از دستاوردهای اقتصادی ایران در عراق در سال 96 گفت که رقابت اقتصادی در این کشور سال 97 جدی تر خواهد بود.

به گزارش ایرنا، 'ایرج مسجدی' روز چهارشنبه در جلسه تعیین راهبردهای اقتصادی ایران در بازارعراق گفت: با وجود مطلوب بودن مناسبات ایران و عراق در سال 96 لیکن رقابت اقتصادی در بازار عراق طی سال جدید (97) با رقبای خارجی و منطقه ای جدی تر خواهد بود.
سفیر ایران در عراق بر ضرورت نگاه ویژه به صادرات کالاهای ایرانی به عراق در سال جدید تاکید کرد.
مسجدی با پیش بینی این که عراق در 2018 شاهد رشد اقتصادی خواهد بود افزود: افزایش فروش نفت در عراق و ایجاد راهکارهای متعدد در کسب درآمدهای ارزی و گرایش بازارهای مالی این کشور به تقویت پول ملی شرایط مناسبی را برای فعالیت های توسعه ای در عراق ایجاد کرده است.
به گفته وی، اجرایی شدن طرح های سرمایه گذاری بویژه در حوزه های انرژی، دارو، مواد غذایی، مصالح ساختمانی و عمرانی و ارائه خدمات مرتبط از زمینه های قابل ورود شرکت های ایرانی است که می تواند علاوه بر اشتغالزایی ماندگار، موجب افزایش تعاملات اقتصادی بین دو کشور شود.
وی بر برنامه ریزی لازم به منظور پشتیبانی و هدایت تجاری کالاهای ایرانی در بازار عراق تاکید کرد .
رایزن بازرگانی ایران در عراق در این جلسه طی گزارشی روند صادرات ایران به عراق در سال 96 را رو به افزایش توصیف کرد.
'ناصر بهزاد' گفت: با وجود برخی محدودیت ها در مقطعی برای صادرات ایران به اقلیم کردستان عراق، مجموع صادرات غیر نفتی ایران در سال 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل با 5 % افزایش به 6.5 میلیارد دلار رسید.
در حال حاضر عراق یکی از مهمترین شرکای اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان به شمار می رود که میانگین تبادلات تجاری غیر نفتی در طول چند سال اخیر روی رقم 6 میلیارد دلار حفظ شده است.
خاورم *353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال