هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

شب آشفته پادشاه

خبر حمله به کاخ پادشاه عربستان با انتشار ویدیوهایی در فضای مجازی که مربوط به صدای تیراندازی در داخل یکی از کاخ‌های سلطنتی در محله الخزامی بود، شروع شد؛ پس از آن بود که رسانه‌ ها خبر دادند که کار انتقال ملک سلمان و فرزندش، محمد از قصر الخزاعی به یک پایگاه نظامی انجام شده است.

رسانه ها همچنین از بسته شدن آسمان پایتخت به روی تمامی پروازهای تجاری و نظامی خبر دادند. بعد از آن شایعات زیادی در مورد علت این حمله مطرح شد و هنوز ابهامات زیادی در مورد صحت آن‌ ها وجود دارد.

برخی آن را زمینه برای کودتا و قتل شاه و ولیعهد، برخی ماجرا را زیر سر عناصر برانداز وابسته به شبکه القاعده می‌دانند که احتمال آن کم است. دو ساعت بعد از حمله مقامات عربستان بالاخره سکوت خود را شکستند و عامل تیر اندازی در کاخ را هلی شاتی یا پهپادی که قابلیت تصویربرداری از منطقه امنیتی کاخ را داشته اعلام کردند که با ورود آن توسط پلیس ساقط شد اما سوال اینجاست که کجای دنیا، پهپادها را آن هم در دل شب با ژ 3 یا کلاشینکف منهدم می کنند؟ پس این وسط، پدافند ضد هوایی و دستگاه های راداری چه وظیفه ای دارند؟

اینکه مقامات سکوت چند ساعته داشتند شایعه کودتا را قوی تر کرد ولی بازهم گمانه زنی ها همچنان ادامه دارد. نکته قابل توجه این است که تنها چند روز پیش اجلاس الظهران از ترس حمله موشکی انصارا... به جای ریاض در الظهران برگزار شد. باوجود ادعاهای پادشاه ، وضعیت در عربستان امنیت پایدار و مستحکمی ندارد. احتمال دیگری وجود دارد که عاملان حمله، مخالفان داخلی وخارجی بن سلمان(از شاهزادگان معزول از قدرت تا بازداشت‌شدگان خاندان سلطنتی) باشند.

دیلی میل هم نوشت: تیراندازی شدید نزدیک کاخ سلطنتی عربستان، موجب بروز نگرانی درباره برپایی کودتا در این کشور شده است، اما مقامات سعودی ادعا می کنند این تیراندازی فقط مربوط به انهدام هواپیمای بدون سرنشینی است که بسیار نزدیک به محل اقامت ملک سلمان پرواز می کرد.

** تسویه حساب دیگری در راه است؟
از سوی دیگر، برخی کاربران اینترنتی بر این باروند آنچه در ریاض در حال روی دادن است، نمایشی است تا شاهزادگانی که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به آن‌ها مظنون است با عنوان کردن بهانه تلاش آن‌ها برای کودتا تصفیه شوند یا اینکه نمایشی است تا برای سرگرم کردن ملت سعودی و سرپوش گذاشتن بر مساله دیگری که صورت گرفته است. در هر صورت حوادثی که شنبه شب روی داد، بیانگر شرایط نابسامان امنیتی در این کشور و نگرانی و وحشت مقامات سعودی است.

** روایت یورو نیوز از ماجرا
شبکه تلویزیونی اتحادیه اروپا به نقل از مقامات عربستان سعودی اعلام کرد که به هنگام تیراندازی، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی در کاخ خود در ریاض حاضر نبوده است. به گفته آن‌ها، پادشاه در مزرعه خود در حاشیه ریاض مشغول استراحت بوده است.

سخنگوی پلیس ریاض هم گفت که در ساعت 19:50 به وقت محلی، نیروهای حفاظت کاخ در یک ایست بازرسی، پهپادی را شناسایی کرده و با توجه به دستوری که داشتند به آن تیراندازی کردند و آن را ساقط کردند که گویا این پهپاد نظامی نبوده و یک پهپاد تفریحی کوچک، در حد اسباب بازی بوده است.این مقام پلیس اعلام نکرد که آیا در این حادثه فرد یا افرادی آسیب دیده‌اند یا خیر. طول زمان این تیراندازی نیز 30 ثانیه گزارش شده است.

** کارشناسان چه می گویند؟
کارشناسان راجع به اظهار نظر درباره حوادثی که در ریاض روی داده است با احتیاط عمل می کنند زیرا در صورتی هم که ادعاهای سعودی دراین باره درست باشد این هواپیما چالش بزرگی را برای تدابیر امنیتی کاخ ریاست پادشاهی در ریاض ایجاد کرده است و آنچه مایه شگفتی بوده، این است که چرا نیروهای امنیتی این هواپیمای اسباب بازی را با استفاده از تجهیزات الکترونیکی سرنگون نکردند و به سمت آن تیراندازی کردند؟

** توییت های مجتهد
مجتهد، وبلاگ نویس مشهور عربستانی که به درز دادن اطلاعات درباره امور داخلی حکومت عربستان مشهور است، در حساب توییتری خود نوشت: اطلاعاتی که درباره تیراندازی در منطقه الخزامی تا کنون در دسترس قرار دارد،حکایت از آن است که حمله با استفاده از خودروهای حامل توپ 50 میلی متری صورت گرفته است و پاسخ به این حمله نیز بی هدف و کورکورانه بوده است. تاکنون هویت مهاجمان که مخفی شدند و نیز هدف از این حمله مشخص نیست. تعداد تلفات این حمله نیز مشخص نیست. داستان پهپاد درونز اسطوره ای بوده است که برای از بین بردن نگرانی و دردسری که به وجود آمد، ساخته شد».

** روایت دیگری از ماجرا
پایگاه اینترنتی «المشهد الیمنی الاول» گزارش داد: فعالان شبکه‌ های اجتماعی چندین نوار ویدیویی مربوط به درگیری و تیراندازی در کاخ پادشاهی در ریاض پایتخت عربستان منتشر کردند. این تصاویر و ویدیوهای منتشر شده بیانگر تیراندازی گسترده بین نیرو‌های گارد پادشاهی و مردان مسلح ناشناس است.یک کاربر فضای مجازی با نام مستعار «بدون ظل» که خود را افسر دستگاه اطلاعاتی امارات معرفی می‌کند، درباره این حادثه تیراندازی گفت: «آنچه در عربستان رخ داد یک نمایش برنامه ریزی شده از سوی دستگاه اطلاعاتی این کشور بود که با هدف کسب حمایت مردمی پس از افزایش کشته‌ های نظامیان سعودی و تهدیدات انصارا...صورت گرفت و در همین حال اختیارات گسترده‌ تری به دست دولتمردان سعودی برای بازداشت‌ها و ترور‌های بیشتر می‌دهد».

*منبع: روزنامه قانون؛ 1397،2،3
**گروه اطلاع رسانی**9117**2002

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال