جهانگیری: برای حفظ نظام تا پای جان ایستاده ایم

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری گفت: ما برای حفظ نظام با همه انتقادها تا پای جان ایستاده ایم و اجازه نمی دهیم حریم آن آسیب ببیند، رهبری متعلق به همه است و پای ایشان ایستاده ایم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری روز شنبه در نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید افزود: مدتی است القائاتی می شود که جمهوری اسلامی ایران در حال فروپاشی است و برخی در محافل خود کد می آورند که این چنین است ولی شکل گیری این نظام بر روی دوش ملت ایران بوده است.
وی افزود: ملت ایران پای نظام ایستاده و در بحران های مختلف همواره در صحنه حضور داشته است و هرکجا نیاز باشد، مردم آمده اند و موضوع ها و مشکلات را حل کرده اند که مهم ترین موضوع جنگ تحمیلی بود.
معاون اول رییس جمهوری با یادآوری این که مردم ایران در جنگ تحمیلی بیش از 200 هزار شهید و صدها هزار جانباز تقدیم کرده اند، گفت: آقایی را که تا دیروز مسئول اداره کشور و هشت سال رییس جمهوری بوده و اکثر مشکلات امروز ایران نتیجه کار آنها است، ببینند با این کشور چه کرد و منابع کشور را چگونه هزینه کردند.
جهانگیری خطاب به آنها تصریح کرد: این قدر جسور شده اید که می گویید سیل می آید و زیر پای آنها خالی می شود و اگر گوش ندادند، انقلابی بزرگ تر از سال 57 در حال وقوع است ؛ شما می خواهید انقلاب کنید و سیل راه بیاندازید ونظام را تهدید می کنید!
وی با تاکید بر این که به خود بیایید و حد خود را بدانید، گفت: این رفتارها باعث می شود خارجی ها هم تبلیغ کنند که نظام اصلاح پذیر نیست.
معاون اول رییس جمهوری افزود: بحث خود را بکنید و اگر بخواهید برخلاف نظام حرکت کنید با سیل مردم روبرو می شوید و مردم تحمل نمی کنند که فردی که در راس مسئولیت دستگاه اجرایی کشور بوده مطالبه گر شود.
جهانگیری ابرازامیدواری کرد که آنها به خود بیایند ودست از کارهای خود علیه نظام بردارند؛ شما پای نظام بایستید کارها انجام می شود و کشور با بهترین وجه پیش خواهد رفت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تلاش هایی که برای ایجاد نگرانی در مردم نسبت به آینده انجام می شود، اشاره و تصریح کرد: در مقطع حساس کنونی مدیران ارشد کشور باید از امید اجتماعی مردم پاسداری کنند.
معاون اول رییس جمهوری افزود: برخی تلاش می کنند تا مردم را نسبت به آینده خود نگران کنند و ممکن است در این بین اقداماتی انجام که از کنترل خارج شود.
جهانگیری تصریح کرد: مدیران باید از خود گذشتگی نشان دهند و برای مدیری که مسئولیت را قبول کرده است باید با ایثار در جهت تقویت نظام و مردم تلاش کند تا از دغدغه های آنها کاسته شود.
وی با بیان این که شرایط کشور از نظر من حساس است ، گفت: عده ای در داخل و برخی در خارج از کشور تمرکز کرده اند که بهترین سرمایه کشور یعنی امید اجتماعی و اتحاد عمومی و امید به آینده را آسیب برسانند و بتوانند به اهدافی که طراحی کرده اند دسترسی پیدا کنند .
معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: از دیدگاه عام هماهنگی بین قوای سه گانه در مواجهه با شرایط موجود از اصول اولیه است و انسجام ،هم افزایی و ارتقای کارآمدی دولت و کسب رضایت مردم نیز در مرحله دوم قرار دارد.
جهانگیری ادامه داد: مدیران ارشد دولت متعهد و وظیفه مشترکی دارند، باید سیاست گذاری های دولت را بطور جدی پیگیری و تلاش کنند اجرایی شود ، آنها باید نمایشی از کارآمدی دولت در صحنه باشند تا هرکسی به مجموعه دولت نگاه می کند احساس کارآمدی از دولت داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: مردم کارآمدی را در این می دانند که دولت قادر است مشکلات آنها را حل کند و این مسئولیت هر یک از افراد است.
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: اگر بتوانیم رضایت مردم را کسب کنیم، مطمئن هستم در پایان مسئولیت خود در پیشگاه ملت و خداوند سرافراز خواهیم بود .
جهانگیری به مسئله التهابات زیادی که مدیران با آن روبرو هستند، گفت: مدیران نباید اسیر التهابات شوند و وقتی موفق خواهند بود که زمانی که به مسایل کوتاه مدت می پردازند چشم انداز بلند مدت کشور را نیز از نظر دور نکنند .
معاون اول رییس جمهوری به خاطره ای از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و افزود: مدیر باید زمانی که مسایل مقطعی را حل می کند تصویر زیبایی از آینده برای کشور ترسیم کند ودر پیش چشم ملت قرار دهد.
جهانگیری با تشریح اولویت هایی که دولت برای سال 97 ترسیم کرده است، خاطر نشان کرد: پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی یکی از آنها است، باید طرح های بزرگیرا که در کشور وجود دارد براساس برنامه تنظیمی و بودجه مشخص به پایان برسانیم .
وی تعامل سازنده با جهان را از دیگر اولویت ها برشمرد و گفت امسال به موضوع برجام بطور ویژه باید نگاه شود، چرا که تصور آمریکا این است که با خروج از برجام ایران دچار مشکل جدی می شود ولی ما برای همه شرایط فکر کرده ایم وبرنامه داریم و کمترین دغدغه وجود ندارد.
معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: مهم این است که مدیران پای کار باشند و از خود گذشتگی نشان دهند .
جهانگیری اجرای سیاست های جدید ارزی را از دیگر اولویت ها ذکر کرد و افزود: ما قادریم مدیریت و منابع و مصارف ارزی کشور را در کنار آن شفافیت کامل را هم داشته باشیم .
وی با تاکید بر حمایت از کالای ایرانی افزود: مبارزه با قاچاق کالا از دیگر اولویت های سال جاری دولت است .
معاون اول رییس جمهوری به مشکل آب در کشور هم اشاره کرد و گفت: برای این منظور کارگروهی تشکیل شده است تا مسایل آب را بطور جدی پیگیری کنند و این کارگروه باید تصمیم به موقع بگیرد و معطل تصمیمات نشوند و استانداران در این بخش باید در صحنه عمل حضور جدی داشته باشند.
جهانگیری تصریح کرد: نباید اجازه دهیم موضوع کم آبی توسط دیگران به چالش سیاسی ، اجتماعی و امنیتی تبدیل شود.
وی اصلاح نظام بانکی و استفاده از خطوط اعتباری خارجی را از دیگر اولویت ها برشمرد و یادآور شد: نظام بانکی بارسنگینی برای مسئولیت های توسعه ای کشور در سال جاری دارد و بازار سرمایه باید به آن کمک کند .
معاون اول رییس جمهوری افزود: برای خطوط اعتباری خارجی 50 میلیارد دلار مذاکره و30 میلیارد دلار فاینانس تصویب شده در برخی دستگاه ها متاسفانه این روند کند پیش می رود .
جهانگیری اضافه کرد: سرنوشت طرح های مهمی به این منابع خارجی است و در آینده خواهم گفت که کدام دستگاه ها اخلال ایجاد کرده وکدام دستگاه ها موضوعات را جدی پیگیری کرده اند .
وی تکمیل طرح های بزرگ را از دیگر اولویت های سال 97 توصیف کرد و گفت: امسال در 40سالگی انقلاب اسلامی باید جشن راه اندازی طرح های بزرگ برگزار کنیم.
معاون اول رییس جمهوری با یادآوری این که البته اجرای این اولویت ها الزاماتی دارد، گفت: احیاء و تقویت نهاد دولت و جایگاه آن با هدف تداوم حس دولت داری در مردم یکی از این الزامات است.
جهانگیری با بیان این که اتفاق خطرناکی در سال های گذشته در کشور رخ داد، افزود: تلاش می شود به مردم گفته شود نهاد دولت نداریم و برخی فکر می کنند اگر دولت را پاک کنند به نفع نهاد دیگری است ولی اگر دولت تضعیف شود هیچ جای دیگر قدرت پیدا نمی کند.
وی به سیاست های ارزی اخیر دولت اشاره کرد و ادامه داد: مگر می شود در کشور دولت با افزایش ارز کاری نداشته باشد برخی گفتند، صبر کنید ولی مردم اجناس خود را با ارز مقایسه می کنند بنابراین مگر دولت می تواند نسبت به زندگی مردم بی تفاوت باشد.
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: تصمیمات ارزی گرفته شده با اجماع دولت بود، حال در خارج از کشور تلاش دارند به گونه ای دیگر جلوه دهند وحتی اسم بنده را می آورند که طرح ارز چهار هزار و 200 تومانی با شکست مواجه می شود .
جهانگیری گفت: این طرح حتما موفق می شود چراکه به زندگی 80 مییلون ایرانی مرتبط است و تجارت کشور را مصون می کند و با این اقدام صادرات در کنترل سیستم خواهد بود.
وی افزود: این طرح نقاط قوت طرح های قبلی را دارا است ونقاط ضعف ندارد وپای این طرح ایستاده ایم و این به حیثیت نظام وابسته است وبه ما قدرت می دهد تا آمریکا هر بازی را شروع کند، بازی آنها را بشکست بکشانیم .
معاون اول رییس جمهوری گفت: مهم این است که همه پای کار باشیم ومردم از این تصمیم خوشحال هستند و در این اتفاقات آمادگی دولت را دیدند.
جهانگیری رسیدگی به آسیب های اجتماعی را یکی دیگر از الزامات اولویت های اعلام شده ذکر کرد و گفت: اتفاق اخیر در کازرون باید حل شود، مردم این شهرستان چرا باید در خیابان باشند وعده ای هم موج سواری کنند و شعار دهند .
وی ادامه داد: حرف مردم را باید شنید و هرگونه تصمیمی باید تصمیم مردم باشد، اگر لازم باشد من هم در این شهر حضور می یابم.
معاون اول رییس جمهوری افزود: موضوعات زاینده رود، استان های یزد و خوزستان هم باید حل شود و نگذاریم مسایل را به بحران تبدیل کنند و عده ای بر این موج سوار شوند.
جهانگیری با یادآوری زلزله کرمانشاه گفت: دولت در این موضوع هر آنچه در توان داشت هزینه کرد و موضوع مسکن این منطقه باید به سرعت حل شود.
وی ادامه داد: رسانه ها فکر می کنند اگر موضوعی را ناصحیح تبلیغ کنند موجب تضعیف دولت است ، باید اقتدار دولت در همه موضوعات نشان داده شود.
معاون اول رییس جمهوری با بیان این که گفت وگوهای ملی با هدف تقویت وحدت وانسجام جامعه از دیگر الزامات است ، افزود: همه جریان های سیاسی اعم از اصلاح طلب، اصولگرا و اعتدال گرا باید دور هم جمع شوند، آنها فرزندان نظام ورهبری هستند .
جهانگیری خاطرنشان کرد: نان عده ای در حذف دیگری است، مشکلی در کشور نیست که با انسجام حل نشود.
وی بر الزام ملی و فرابخشی به مسایل کشور تاکید کرد و اظهار داشت: موضوع آب تنها به یک دستگاه مربوط نمی شود و همه دستگاه ها و مردم باید به کمک بیایند .
معاون اول رییس جمهوری تقویت حس مسئولیت پذیری و فرهنگ کار جمعی را از دیگر الزامات برشمرد و گفت: انتظار این است که موضوعات اختلافی که مورد نگرانی مردم نشود وبه مردم منتقل نشود وهرکس اینگونه فکر نکند به نظام و مردم آسیب خواهد زد.
جهانگیری توجه به نقش افکار عمومی را از دیگر الزامات توصیف کرد و افزود: بعد از حوادث دی گذشته گفته شد که باید صدای مردم را شنید باید به این موضوع توجه جدی کرد.
وی توجه به ظرفیت بخش خصوصی را از دیگر الزامات دانست و خاطر نشان کرد: بخش خصوصی محور توسعه کشور خواهد بود.
به گزارش ایرنا، نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید صبح امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، وزیران و مدیران ارشد دولت با محور بررسی مسائل اقتصادی و ارزی کشور و بحران آب در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.
سیام * 1053** 1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

پربیننده

هر سال فیلم سال یونسکو انتخاب می شود

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

هر سال فیلم سال یونسکو انتخاب می شود

نوروز، زمینه ساز توسعه گردشگری و اقتصادی

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

نوروز، زمینه ساز توسعه گردشگری و اقتصادی

جشنواره بزرگ نوروز با محوریت ایران

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

جشنواره بزرگ نوروز با محوریت ایران

ملت‌های حوزه نوروز صلح طلبند

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

ملت‌های حوزه نوروز صلح طلبند

جدیدترین مطالب سایت

ملت‌های حوزه نوروز صلح طلبند

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

ملت‌های حوزه نوروز صلح طلبند

نوروز، زمینه ساز توسعه گردشگری و اقتصادی

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

نوروز، زمینه ساز توسعه گردشگری و اقتصادی

جشنواره بزرگ نوروز با محوریت ایران

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

جشنواره بزرگ نوروز با محوریت ایران

هر سال فیلم سال یونسکو انتخاب می شود

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

هر سال فیلم سال یونسکو انتخاب می شود

موضوعات مرتبط