عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس :

حمله موشکی آمریکا به سوریه خالی کردن تیر در بیابان بود

تهران - ایرنا – عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: حمله موشکی آمریکا و متحدانش به سوریه نشان داد که حوزه عمل آمریکایی ها بسیار محدود است و مانند خالی کردن تیر در بیابان بود.

حشمت الله فلاحت پیشه روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره حمله موشکی آمریکا و متحدانش به سوریه گفت: این حمله تغییری در معادلات نظامی و سیاسی سوریه ایجاد نکرد بلکه نوعی نمایش ابرقدرتی بود که آمریکا و قدرت های غربی می خواستند آن را انجام بدهند.
وی خاطرنشان کرد: از زمانی که سلسله نشست های سیاسی مانند آستانه، سوچی، آنکارا و تهران برای تعیین تکلیف اوضاع سوریه بعد از تحولات میدانی شکل گرفت، همواره شاهد درخواست آمریکایی ها به صورت متوالی و اروپایی ها به صورت متناوب برای حضور در این نشست ها بودیم ولی ایران و روسیه مانع از این کار می شدند.
عضو کمیسیون امنیت ملی افزود: زیرا بر اساس یک اصل سنتیِ سیاسی کسانی می توانند در عرصه تدابیر سیاسی و دیپلماتیک صاحب نقش و اثر باشند که در حوزه میدانی هزینه داده و توانشان را اثبات کرده اند.
وی ادامه داد: ایران و روسیه این نقش را در سوریه بازی کردند و در حال حاضر تحولات آینده بدون نظر آن ها شکل نخواهد گرفت. البته اولین بار است که در مناسبات بین قدرت ها یک بازیگر یعنی ایران که جزو مجموعه قدرت ها نیست، صاحب نقش موثر می شود.
نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: ایران جزو کشورهایی است که معمولا در کانون هدف آمریکایی ها قرار دارد و این کشور سعی کرد با حمله موشکی به سوریه یک پیام سیاسی مخالف را به ایرانی ها هم نشان دهد.
فلاحت پیشه ادامه داد: این موشک باران نشان داد که حوزه عمل آمریکایی ها بسیار محدود است و مانند خالی کردن تیر در بیابان بود ولی بعد از سلسله جنگ های این کشور از دهه 1990 میلادی یعنی جنگ از راه دور و موشک باران ، این اولین بار است که موشک های آن ها رهگیری می شود و بخشی عمده ای از آن ها به زمین نمی رسد.
وی تاکید کرد: این موضوع از لحاظ استراتژیک پیام وحشتناکی برای آمریکایی ها است؛ با توجه به اینکه نظامیان آمریکا معتقد هستند که هیچ جنگی را بدون پیروزی نمی توانند تصور می کنند.
عضو کمیسیون امنیت ملی درباره عدم پاسخگویی آمریکا به سازمان های بین المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل گفت: طبق منشور ملل متحد، اقدام نظامی که جنبه بین المللی به خود می گیرد باید در قالب ماده 42 فصل هفتم منشور ملل متحد انجام شود.
نماینده مردم اسلام آباد غرب ادامه داد: با توجه به اینکه آمریکا نمی توانست مجوز لازم را برای این تهاجم از شورای امنیت دریافت کند و با وتوی روسیه مواجه می شد بنابراین مستقیما این برخورد را انجام دادند.
وی تاکید کرد: واقعیت این است که سازمان های بین المللی تابعی از قدرت هستند و این سازمان ها در چنین شرایطی فقط اظهار تاسف می کنند.
سیام**9314**1449

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال