با حضور صالحی و همتای عراقی؛

جزییات همکاری های گسترده فرهنگی ایران و عراق بررسی شد

بغداد - ایرنا - هیات های ایرانی و عراقی با سرپرستی وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق جزییات همکاری های گسترده فرهنگی را بررسی کردند.

به گزارش ایرنا، 'سید عباس صالحی' و 'فریاد راوندوزی' پس از این مذاکرات در یک کنفرانس خبری محورهای مذاکرات و توافقات انجام شده را تشریح کردند.
وزیر فرهنگ عراق روابط دو کشور را علاوه بر بعد سیاسی در بعد فرهنگی نیز راهبردی خواند و گفت بدلیل اشتراکات عمیق تاریخی و فرهنگی میان دو کشور روابط فی ما بین حتی در بخش گردشگری نیز راهبردی شده است و نمونه آن زیارت عظیم اربعین است.
وی گفت دو طرف در این مذاکرات در بسیاری از زمینه ها برای تقویت همکاری های فرهنگی به نقطه نظرات مشترک رسیدند و برای برنامه ریزی عملی در این زمینه یک کمیته مشترک تشکیل دادند.
رواندوزی حوزه های سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی، کتاب و نشر، شبکه های اجتماعی و ایجاد یک اتاق فکر مشترک برای طراحی راهبردی زمینه های همکاری، را از محورهای مورد تفاهم دانست.
به گفته وی، همکاری در زمینه تقویت فرهنگ تسامح و رواداری در منطقه و نیز تبادل تجربیات در بخش آثار تاریخی و گردشگری و حمایت از ثبت بین المللی آثار تاریخی یکدیگر از دیگر محورهای توافقات نشست امروز هیات های دو کشور بود.
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان نیز در این کنفرانس خبری پیروزی های اخیر دولت و ملت عراق در غلبه بر فتنه داعش و تکفیری ها که به مدد همت دولت، فداکاری ملت و فتوا و حمایت مرجعیت عالی عراق بدست آمد را تبریک گفت.
وی همچنین با تقدیر از تجربه مردمسالاری در عراق در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور (22 اردیبهشت) گفت بدون شک این تجربه ارزشمند می تواند برای ملت های منطقه آموزنده و قابل توجه باشد.
صالحی ابراز امیدواری کرد دیدارها و مذاکرات جاری میان دو طرف در حوزه فرهنگ، نقطه عطفی برای توسعه همکاری های دو جانبه در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و گردشگری باشد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، توافق بر سر بازنگری تفاهمنامه امضا شده میان دو کشور در زمینه گردشگری با توجه به تغییر بسیاری از شرایط در طول ده سال گذشته و با هدف رفع اشکالات موجود و تسهیل امور زائران و مسافران دو کشور یکی از مهمترین محورهای مذاکرات هیات های دو کشور بود.
همکاری در بخش نشر و بازار کتاب و نیز فرایندهای تولیدات فرهنگی و مشارکت فعال تر در نمایشگاه های کتاب و رویدادهای هنری دیگر، ترمیم آثار تاریخی بویژه آثار آسیب دیده عراق در دوران اشغال آمریکا و هجوم تروریست های تکفیری، مقابله با قاچاق عتیقه، برگزاری نمایشگاه های مشترک، کمک ایران به برپایی کارگاه های آموزشی در حوزه های مختلف هنری از دیگر محورهای مورد توافق طرف است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از مذاکرات امروز با همتای عراقی خود همچنین از نمایشگاه دایمی هنرهای تجسمی در محل وزارت فرهنگ عراق بازدید و با آثار قدیم و جدید هنرمندان عراقی از نزدیک آشنا شد.
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران عصر روز دوشنبه در سفری چهار روزه وارد بغداد پایتخت عراق شد.
صالحی را در این سفر چندتن از معاونان وی همراهی می کنند.
دیدار با فعالان و نخبگان فرهنگی و هنری عراق و زیارت حرمین امامین جوادین (ع)، از جمله برنامه های صالحی در نخستین روز از سفرش به این کشور بود.
بازدید از موزه هنرهای معاصر وزارت فرهنگ عراق، دیدار با رییس شبکه العراقیه از دیگر برنامه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین روز از سفر او به عراق خواهد بود.
صالحی در راستای اعلام برنامه و رویکردهای خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تاکید بر تقویت دیپلماسی فرهنگی، نخستین سفر خارجی خود را در مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عراق رقم زد.
خاورم**380**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال