مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان:

چینی ها مجوزی برای صید در دریای عمان ندارند

چابهار- ایرنا- مدیرکل شیلات استان سیستان و بلوچستان مستقر در چابهار گفت: مجوزی برای صید کشتی های چینی در محدوده چابهار و کنارک آبهای دریای عمان صادر نشده است.

هدایت الله میرمرادزهی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برخی افراد در شبکه های اجتماعی شایعاتی مبنی بر صید کشتی های چینی در آب های سواحل مَکُّران(محدوده چابهار وکنارک) منتشر کرده اند که به هیچ وجه صحت ندارد.
وی با بیان اینکه حریم آب های ساحلی چابهار و کنارک 12 مایل است، خاطرنشان کرد: در این محدوده هیچ کشتی خارجی حق استفاده از ذخایر دریایی را ندارد.
وی بیان کرد: تعداد 16 کشتی از نوع ترال متعلق به جمهوری اسلامی ایران که مجوز آنها از سوی سازمان شیلات ایران صادر شده است در سالهای قبل مشغول صید ماهی غیرماکول نظیر ماهی های یال اسبی، مرکب، اسکویید و غیره بوده اند.
وی ادامه داد: صید ماهی های غیرماکول کشتی های ترال از نظر شرعی حرام است و این نوع ماهی ها مهاجر هستند که در این فصل از سواحل مکران تردد و سریع از دسترس خارج می شوند.
مدیرکل شیلات استان سیستان و بلوچستان گفت: چند سال قبل 60 فروند کشتی ترال مشغول صید در چابهار و کنارک بوده اند که بعدها پس از اعتراض صیادان و ورود دادستان کنارک و پیگیری نماینده مجلس به 16 کشتی کاهش پیدا کرده است.
میرمرادزهی افزود: کشتی های ترال به سامانه روز ماهی یاب و رادار در عمق دریا مجهز هستند و از تونل انجماد، سردخانه و توانایی فراوری ماهی در داخل کشتی برخوردارند.
وی تصریح کرد: این کشتی ها توانایی تشخیص صید را دارند و فقط ماهی حرام گوشت را صید می کنند که برای ما قابل مصرف نیست و تنها صید این ماهی ها ارز آوری برای ایران دارد.
وی تصریح کرد: صید کشتی های ترال طوری است که لنج های موجود چابهار و کنارک نمی توانند در این عمق صید کنند.
وی به فعالیت بیش از 24 هزار صیاد در حوزه آب های ساحلی شهرستان های چابهار و کنارک اشاره و خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از 230 هزار تن صید توسط این صیادان انجام شده است.
وی ادامه داد: 11 بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل بنادر تیس، کنارک، رمین، زرآباد، پزم، چابهار، بریس، گواتر، جد، تنگ و پسابندر در حوزه شهرستانهای چابهار و کنارک برای صید و صیادی فعالند.
مدیرکل شیلات استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق صید و صیادی در قالب 34 تعاونی صیادی در حوزه اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان فعالیت دارند.
میرمرادزهی ادامه داد: 107 واحد صنایع شیلاتی و وجود 29 کارخانه تولید کنسرو ماهی نقش مهمی در بسته بندی و صادرات تن ماهیان در این منطقه دارند.
به گزارش ایرنا، سیستان وبلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی را دارد و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 3 شهر به نام های چابهار، پلان و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043 **6081

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال