محکومیت حمله موشکی آمریکا به سوریه از نگاه یک تحلیلگر

تهران - ایرنا - تحلیلگر مسائل بین الملل با غیرقانونی خواندن حمله موشکی آمریکا به سوریه، گفت: حمله اخیر موشکی آمریکا؛ با همراهی انگلیس و فرانسه به خاک سوریه بیانگر این است که بشار اسد جنگ را برده است.

به گزارش ایرنا، حملات هوایی روز شنبه آمریکا و متحدانش به سوریه که بدون مجوز سازمان ملل، شورای امنیت و بدون تائید ادعای وجود سلاح های شیمیایی انجام شد ؛ از سوی بسیاری از تحلیلگران غربی محکوم شده است.
کریم پاکزاد، پژوهشگر مرکز مطالعات روابط بین الملل در پاریس و تحلیلگر مساﺋل ایران، در گفتگویی با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه اظهار داشت: حملات هوایی فرانسه، آمریکا و بریتانیا به مراکز نظامی و تحقیقاتی سوریه ناشی از رقابت سیاسی میان برخی کشورها در سوریه است.
به گفته وی حملات هوایی اخیر سه کشور عضو دائمی شورای امنیت به سوریه؛ به حمله آمریکا و بریتانیا و متحدانشان به عراق در سال 2003 شباهت دارد.
آمریکا و متحدانشان در سال 2003 میلادی به بهانه نابودی سلاح های کشتار جمعی به عراق حمله کردند و ادعای آنها که صدها هزار کشته و زخمی و آواره برجای گذاشت ؛ هیچ وقت به اثبات نرسید.
این تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: هیچ کشوری حق حمله نظامی به کشوری دیگر را ندارد. بنابراین حملات هوایی اخیرفرانسه، آمریکا و بریتانیا به سوریه در حقیقت تجاوز به تمامیت ارضی این کشور به حساب می آید.
حملات موشکی آمریکا به سوریه در پی ادعای تروریست ها در استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی در شهر دوما در این کشور صورت گرفت و این درحالی است که تاکنون هیچ نهاد بین المللی مدرک و شواهدی دال بر دست داشتن دولت سوریه در حمله شیمیایی ارائه نکرده است.
آمریکا ؛ فرانسه و انگلیس شنبه بامداد شنبه گذشته مناطقی از خاک سوریه را موشک باران کردند.
پژوهشم**9026**1732

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال