در نشست تجاری ویتنام و ایران؛

لاریجانی: همکاری های بانکی ایران و ویتنام تسهیل شود

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: باید گروهی برای بازاریابی بین ایران و ویتنام تشکیل و همکاری بانکی بین دو کشور تسهیل شود.

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی امروز - سه شنبه - در نشست تجاری ویتنام و ایران حضور یافت و با تجار ویتنامی دیدار و گفت وگو کرد.
لاریجانی در این نشست با بیان این که دیدگاه مردم ایران نسبت به مردم ویتنام مثبت است و این دیدگاه زمینه خوبی برای همکاری های تجاری بین دو کشور به وجود می آورد، افزود: روابط سیاسی بین دو کشور بسیار مناسب بوده و در سطح بالایی قرار دارد، لذا روابط تجاری ایران و ویتنام نیز باید به سطحی که روابط سیاسی دو کشور است، ارتقاء یابد.
وی افزود: در دیدار با مقامات ویتنامی مذاکراتی درباره مسائل و موضوعات اقتصادی مطرح شد که زمینه سرمایه گذاری در بخش های مختلف وجود دارد.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که در ایران مناطقی به عنوان مناطق آزاد تجاری تعیین شده است، اظهار داشت: سرمایه گذاری در این بخش راحت بوده و می توان تولیدات را از این منطقه صادر کرد.
لاریجانی با بیان این که همکاری های بانکی بین دو کشور باید سهل شود، افزود: مقرر شد که مذاکراتی بین دو کشور به این منظور صورت گیرد که امیدوارم در روزهای آینده این مشکل رفع شود تا زمینه سرمایه گذاری تسهیل شود.
وی با اشاره به این که در زمینه گسترش توریسم و کشاورزی امکان همکاری بین دو کشور وجود دارد، ادامه داد: در بخش کشاورزی باید محصولاتی که مورد نیاز ایران است توسط تجار ویتنامی شناسایی شود؛ همانند دانه های روغنی که ایران وارد می کند و در این راستا تجار ویتنامی می توانند دانه های روغنی را به ایران صادر کنند.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که باید گروهی برای بازاریابی بین ایران و ویتنام تشکیل شود، اظهار داشت: کمیسیون مشترک ایران و ویتنام به زودی جلسه نهایی خود را تشکیل می دهد که به وزرای مربوطه توصیه می شود تصمیمات را اجرایی کنند.
وی با تاکید بر این که دو کشور مصمم هستند که روابط تجاری را افزایش دهند، افزود: شما تجار می توانید از این فرصت استفاده کنید و در دولت و پارلمان از این حرکت حمایت می شود که امیدوارم سال های آینده سال رشد شرایط تجاری دو کشور باشد.

** مشکل روادید بین دو کشور رفع شود
چان وان چی رییس شورای مشترک تجاری ایران و ویتنام در این دیدار افزود: در سال 2017 به دستور مقامات ویتنام و رییس کمیسیون مشترک ایران و ویتنام شورای تجارت دو کشور تشکیل شده که 170 میلیون دلار به حجم مبادلات دو کشور اضافه کرده است.
وی با بیان این که یکی از درخواست های ما ایجاد شرایط و تسهیلات برای صادرات برنج به ایران است، ادامه داد: نخستین مشکل برای تجار و رفت و آمد مردم مساله روادید است که امیدوارم در آینده نزدیک این مشکل رفع شود؛ چرا که مهلت اقامت اندک است و این موضوع برای تجار هزینه بر بوده و باید سریع ایران را ترک کنند.
به گزارش خانه ملت، در این دیدار یکی از نمایندگان تجار ویتنامی تاکید کرد: روابط دیپلماتیک شکل گرفته به توسعه روابط تجاری دو کشور کمک می کند.
وی افزود: نقش جامعه تجار ایران و ویتنام مهم است و این دو نیروی اصلی روابط اقتصادی و تجاری محسوب می شوند.
معاون شورای تجاری ویتنام و ایران نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد که با گسترش و توسعه گردشگری بین دو کشور، تجار و مردم ویتنام بیشتر از این بازدید کنند و ادامه داد: ما باید از دستاوردهای مردم ایران در زمینه های مختلف برای توسعه خود استفاده کنیم؛ چرا که ایران در بسیاری از زمینه ها همانند زمینه های علمی و فناوری دستاوردهای بسیار خوبی داشته است که در آن جای هیچ شکی نیست.
وی افزود: آرامش و امنیت بر کشور ایران حاکم است و مردم در شرایط آرامی زندگی می کنند.
سیام**1751 /1449

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال