پیامدهای حمله موشکی بر تحولات میدانی سوریه

تهران- ایرنا- حمله موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس به مواضع نظامی سوریه، تحولات میدانی این کشور را به سمت و سویی خواهد برد که به مذاق غرب خوش نخواهد آمد. روسیه و ایران پاسخ به تجاوز نظامی غرب به خاک سوریه را نه با واکنش های تلافی جویانه و هیجانی، که با تقویت موضع دمشق در مبارزه با بقایای تروریست ها و معارضان دولت نشان خواهند داد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، تهدیدات آمریکا و غرب علیه دولت اسد، سرانجام بامداد شنبه 25 فروردین ماه عملی شد و این سه کشور غربی به بهانه ادعایی بهره گیری دولت از سلاح شیمیایی علیه ساکنان منطقه دوما در غوطه شرقی، مراکز نظامی و پژوهشی دمشق و حومه آن را هدف بیش از صد موشک کروز قرار دادند.
این حمله که به خاطر بیم از واکنش روسیه دامنه ای محدود داشت، نمی تواند تحولات میدانی سوریه را در مسیر منافع غرب پیش ببرد. روسیه پیش از این تهدید کرده بود که هر موشکی به سوریه شلیک شود، نه تنها موشک، بلکه مبدا پرتاب آن را هم مورد هدف قرار خواهد داد.
«جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا پس از حمله اعلام کرد که این حمله به گونه ای طراحی شده بود که احتمال کشته شدن سربازان روسیه ای را به حداقل برساند.
اگرچه کشورهای غربی هدف خود از حملات را کاهش توان تسلیحات شیمیایی دمشق عنوان کرده بودند، ولی بر کسی پوشیده نیست که تضعیف موضع دولت و تقویت موضع مخالفان از اهداف این تهاجم بوده است. از دید کارشناسان اما، محدودیت دامنه و گستره این حملات، امکان تاثیرگذاری بر تحولات میدانی سوریه و تقویت وزن معارضان دولت را به حداقل رسانده است.
اگرچه پدافند هوایی سوریه با کمک روسیه بسیاری از موشک های شلیک شده به آسمان دمشق را در هوا منهدم و از اصابت آن به هدف جلوگیری کرد، ولی روسیه چنان که تهدید کرده بود، واکنش هیجانی و شدیدی به حملات غرب از خود نشان نداد. روسیه اگرچه تلاش کرد از تهدید به مقابله به مثل به عنوان نیرویی بازدارنده در برابر حملات موشکی آمریکا استفاده کند، ولی به خاطر پرهیز از پیامدهای منفی واکنش تلافی جویانه از عملی سازی تهدیدات خود خودداری کرد.
بررسی الگوهای رفتاری پیشین روس ها در سوریه نشان می دهد که روس ها نه کوتاه می آیند و نه فراموش می کنند. سرنگونی هواپیمای سوخوی 24 روسیه در آسمان سوریه توسط ارتش ترکیه در آذر ماه 1394، اگرچه واکنش تلافی جویانه وسریع کرملین را به همراه نداشت، ولی کاتالیزوری شد بر کنشگری فعال روسیه در سوریه و تغییر تحولات میدانی سوریه به نفع اسد. روسیه در بلند مدت چنان بر تحولات سوریه اثر گذاشت که ترکیه را از صف مخالفان اسد خارج کرد.
پاسخ روسیه به تهاجم نظامی آمریکا و متحدان اروپایی آن به حریم هوایی سوریه، پاسخ بلندمدت کرملین و البته تهران را به دنبال خواهد داشت. حمایت آمریکا و کشورهای غربی از بقایای تروریست ها و معارضان دولت دمشق در برخی شهرهای سوریه، تاکنون مانع از برقراری کامل ثبات و آرامش در این کشور عربی شده است. کشورهای غربی به ویژه آمریکا برای تحت تاثیرقرار دادن تحولات میدانی سوریه به نفع معارضان دولت و به دست آوردن کارت امتیاز در مذاکرات صلح در آینده در این کشور تحرکات زیادی انجام می دهند. نمونه این تحرکات را می توان در تلاش آمریکایی ها برای ایجاد ارتشی مسلح در شهرهای شمالی سوریه متشکل از شبه نظامیان کرد مشاهده کرد.
در چنین فضایی روسیه و ایران با تقویت موضع دولت دمشق اجازه تحرکات بیشتر را به آمریکایی ها نخواهند داد و تلاش خواهند کرد با تقویت بازوی دولت در مبارزه با تروریست ها، امکان کنشگری غرب در سوریه را به حداقل برسانند.
پاتک ارتش سوریه و نیروهای پدافند هوایی به حمله موشکی کشورهای غربی، از سوی دیگر اعتماد به نفس ارتش سوریه را بالاتر برد و این گزاره را برای کشورهای غربی به اثبات رساند که حتی تحقق تهدیدات نظامی هم نمی تواند خدشه ای بر دولت قانونی سوریه وارد کند.

پژوهشم**9275** 1601**
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال