بوشهر 60 درصد کاهش بارندگی دارد

بوشهر - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر گفت: بارندگی های سال آبی جاری (96 - 97) این استان تاکنون در همسنجی با مدت مشابه سال زراعی گذشته 60 درصد کاهش نشان می دهد.

شاپور رجایی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: منابع آبی استان بوشهر بطور مستقیم تحت تاثیر بارندگی است و در سال های دارای بارش مطلوب، می توانیم در آبهای سطحی و زیرزمینی وضعیت خوبی داشته باشیم.
وی اظهار کرد: برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی و تعرض به منابع آب سطحی در دهه های اخیر باعث شده حتی با 10 سال بارندگی میانگین سالانه، کسری مخازن استان جبران نشود.
رجایی با بیان اینکه نخستین تاثیر کاهش بارش در استان بوشهر بر آبهای سطحی و رودخانه هایی است که قسمت عمده آب استان را تامین می کنند گفت: آورد رودخانه های استان در سال آبی جاری، 90 درصد نسبت به میانگین درازمدت کاهش داشته است.
وی با اشاره به نامطلوب بودن شرایط ذخیره آب سد رئیسعلی دلواری گفت: کاهش بارندگی در بالا دست حوزه حله و در استان فارس باعث شده آبگیری این سد به عنوان تنها سد مخزنی استان بوشهر، بسیار ناچیز باشد.
رجایی بیان کرد: در زمان حاضر سد رئیسعلی دلواری تنها 125 میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد که نشانگر خالی بودن 82 درصد از ظرفیت این سد است.
وی اضافه کرد: شبکه های پایین دست این سد شامل سعدآباد، آبپخش و حاشیه حله امسال نمی توانند حقابه های خود را به طور کامل دریافت کنند.
رجایی یادآور شد: تنها برای آبیاری شبکه آبپخش کمتر از 110 میلیون مترمکعب آب نیاز داریم این در حالی است که آب قابل برنامه ریزی پشت سد، کمتر از 60 میلیون مترمکعب است و این اختلاف، بیانگر بزرگی مشکل تامین آب است.
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، آب های زیرزمینی را دومین بخش متاثر از کاهش بارندگی ها خواند و گفت: کاهش 60 درصدی بارندگی، منجر به کاهش تغذیه این منابع به همین میزان شده است.
وی بیان کرد: در کنار این کاهش تغذیه منابع آبی زیر زمینی، برداشت ها روال قبلی خود را دارد و به علت کاهش یا نبود بارش و تامین نشدن نیاز آبی زراعت و کشت خارج از فصل، برداشت از منابع آب زیرزمینی افزایش داشته است.
رجایی افزود: این افزایش برداشت منجر به افت سطح ایستابی در دشت های استان و به تبع آن پیامدهای زیست محیطی و اقتصادی شده است.
رجایی اضافه کرد: پدیده تغییر اقلیم، افزایش جمعیت و کاهش منابع تجدید پذیر آب، منحصر به یک دوره خاص نیست و پیوسته در حال وقوع است و تنها راهکار کارشناسی کنترل این پدیده ها، سازگاری با کم آبی است.
6047/6043**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال