فیلیپین نماینده حزب سوسیالیست اتحادیه اروپا را اخراج کرد

کوالالامپور- ایرنا- مسئولان مرزی فیلیپین به دلیل موضع شدید اتحادیه اروپا علیه برنامه مقابله با مواد مخدر رئیس جمهور این کشور، در اقدامی جدید پس از ورود معاون دبیرکل حزب سوسیالیست اتحادیه اروپا به فرودگاه مانیل پایتخت این کشور، وی را بازداشت و اخراج کردند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از رسانه های فیلیپینی،'جیاکومو فیلیبک'معاون دبیرکل حزب
سوسیالیست اتحادیه اروپا هنگام ورود به این کشور در فرودگاه 'کبو' مانیل توسط پلیس مرزی بازداشت و بلافاصله از این کشور اخراج شد.
فیل استار به نقل از پلیس فیلیپین گزارش داد: این فرد روز گذشته به دلیل اینکه قصد داشت ،پس از ورود به فیلیپین، در یک برنامه سیاسی غیرقانونی علیه کشور شرکت کند، اخراج شده است.
'فیلیبک' معاون معاون دبیرکل حزب سوسیالیست اروپا، توسط حزب مخالفت دولت ' آکبایان' برای شرکت در کنگره سالانه این حزب دعوت شده بود.
فیلیبک یکی از اعضای هیات ویژه اتحادیه اروپا بود که در سال 2017 اعلام کرد : کشتارهای فراقضایی در برنامه مقابله با مواد مخدر فیلیپین انجام شده است.
طبق آمارهای رسمی از سوی دولت فیلیپین، از ابتدای شروع برنامه مقابله با مواد مخدر دوترته در اواسط 2016 تاکنون حدود چهار هزار نفر در این کشور کشته شده اند.
این درحالی است که که سازمان های حقوق بشری تعداد قربانیان را حدود پنج برابر بیشتر و تا رقم 20 هزار نفر برآورد کردند.
این برنامه دولت فیلیپین تاکنون با مخالفت اتحادیه اروپا و برخی سازمان های بین المللی روبه رو شده است.
دیوان بین المللی کیفری نیز دو ماه پیش اعلام کرد پرونده ای را علیه دوترته به اتهام «جنایت علیه بشریت» تشکیل داده است.
دولت فیلیپین نیز در واکنش به این موضوع گفت: به دستور رئیس جمهور از «اساسنامه 1998 رم» که به تشکیل دیوان کیفری منجر شده، خارج شده است.
معاهده بین المللی «اساسنامه 1998 رم» منجر به تشکیل دیوان کیفری بین المللی در لاهه هلند شد.
این دیوان یک مرکز قضایی بین المللی برای بررسی پرونده های مرتبط با جنایت علیه بشریت، نسل کشی و جرائم جنگی رخ داده در کشورهای مختلف جهان است.
'تام ویلارین' رئیس حزب 'آکبایان ' فیلیپین در واکنش به این موضوع اعلام کرد: اخراج این مسئول اروپایی باردیگر وضعیت حقوق بشر را در این کشور نشان داد.
وی افزود: این گونه اقدامات دولت دوترته بیانگر میزان عدم مصونیت افراد دراین کشور در قبال دیکتاتوری کنونی هستند.
'مناردو گوئه وارا' وزیر دادگستری فیلیپین نیز دراین زمینه گفت: فیلیبک در فهرست سیاه اداره مهاجرت فیلیپین قرار دارد، بنابراین وی نمی تواند با نقض قوانین داخلی وارد این کشور شود.
اتحادیه اروپا تاکنون چند بار با صدور بیانیه در مورد کشتارهای فراقضایی در جریان برنامه سراسری مقابله با مواد مخدر دوترته در فیلیپین ابراز نگرانی کرده و خواستار بازرسی های بین المللی در این زمینه شده است.
دوترته نیز با رد این اتهامات اتحادیه اروپا را سازمانی 'بی فکر' دانسته است.
'سرگئی استانیشف' دبیرکل حزب سوسیالیست اروپا هم با صدور بیانیه ای ضمن انتقاد از اخراج فیلیبک اعلام کرد: این موضوع به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه ارجاع شده است.
وی در این بیانیه گفت: این اقدام دولت فیلیپین غیرقابل قبول بوده چرا که بر خلاف قوانین بین المللی است و این حزب در قبال اینگونه رفتارها سکوت نخواهد کرد.
استانیشف افزود: این حزب اتحادیه اروپا همبستگی خود را با حزب مخالف دولت دوترته اعلام می کند.
آساق **1599

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال