آینده سیاسی ایتالیا در هاله ای از ابهام

رم - ایرنا - توافق نکردن احزاب در ایتالیا برای خروج از بن بست سیاسی جهت تشکیل دولت جدید، آینده سیاسی این کشور را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا از رم، بن بست سیاسی برای تشکیل دولت جدید در ایتالیا پس از گذشت یک ماه از انتخابات ، همچنان ادامه دارد و با وجود تأکید 'سرجو ماتارلا' رئیس جمهور ایتالیا که پس از پایان دور دوم رایزنی ها با احزاب هشدار داد «احزاب تنها چند روز دیگر مهلت دارند تا راه حلی برای برون رفت از بن بست پیدا کنند، در غیر این صورت اینجانب تدبیری مقتضی برای تشکیل دولت اتخاذ خواهم کرد»، هنوز هیچ تحولی در راستای تفاهمات میان نیروهای سیاسی، بویژه دو حزب 'اتحاد' و 'جنبش پنج ستاره' بوجود نیامده است.
این در حالی که جنگ روانی میان 'لوئیجی دی مایو' رهبر جنبش 5 ستاره و 'متئو سالوینی' رهبر ائتلاف راست میانه که بیشترین آرا را در انتخابات بدست آورده اند، همچنان ادامه داشته و مذاکره میان نیروهای سیاسی برای تشکیل دولت جدید به حالت تعلیق درآمده است.
'لوئیجی دی مایو' در نمایشگاهی در شهر شمالی 'ورونا' در جمع خبرنگاران بار دیگر نسبت به گفت و گو با حزب چپ گرای میانه دموکراتیک چراغ سبز نشان داد. این در حالی است که دموکرات ها مانند گذشته مخالفت صریح خود با هرگونه حمایت از دولت پنج ستاره اعلام کرده اند. وی همچنین اتحاد میان راست گرایان میانه را آسیبی جدی برای کشور تلقی کرد.
این در حالی که 'متئو سالوینی' ضمن رد هرگونه توافق با حزب چپ گرای میانه 'دموکراتیک'، نسبت به نتیجه مذاکره احتمالی با جنبش 'پنج ستاره' برای تشکیل دولت نیز ابراز بدبینی کرد.
'سرجو ماتارلا ' رئیس جمهور ایتالیا پس از دو دور رایزنی با احزاب برای رسیدن به راه حلی برای خروج از بن بست به احتمال قوی روز چهارشنبه هفته جاری، تصمیم خود پیرامون نحوه تشکیل دولت جدید را اعلام خواهد کرد.
رئیس جمهوری ممکن است تصمیم به تشکیل یک دولت نهادینه به ریاست 'ماریا الیزابتا آلبرتی کازلاتی' رئیس مجلس سنا و یا 'روبرتو فیکو' رئیس مجلس نمایندگان تشکیل دهد و یا فردی از نیروهای پیروز در انتخابات را برای تشکیل دولت جدید از طریق جستجوی اتحادهای احتمالی و اعداد و ارقام مقتضی در پارلمان انتخاب کند.
پس از گذشت بیش از یک ماه از برگزاری انتخابات سیاسی روز 4 مارس (13 اسفند) و عدم پیروزی هیچ یک از حزب ها و ائتلاف ها و دو دور رایزنی رئیس جمهوری با احزاب، این کشور همچنان در یک بن بست سیاسی بسر می برد و چشم انداز تشکیل یک دولت جدید با حمایت اکثریت قاطع در پارلمان در هاله ای از ابهام قرار دارد.
جنبش پنج ستاره به رهبری 'لوئیجی دی مایو' با کسب 32.5 درصد آرا برای مجلس نمایندگان و 32.1 درصد برای سنا، بیشترین آراء انتخابات روز چهارم مارس را به خود اختصاص داد و به دنبال آن ائتلاف راست میانه به ریاست 'متئو سالوینی' با کسب 36.96 درصد آرا برای مجلس نمایندگان و 37.48 درصد برای سنا و در نهایت ائتلاف چپگرای میانه به ریاست 'متئو رنتزی' با کسب 23.03 درصد آراء برای مجلس نمایندگان و 23.10 درصد در سنا قرار دارند.
با توجه به این نکته که هیچ یک از احزاب و ائتلاف های سیاسی موفق به کسب حد نصاب آرا (40 درصد) برای رسیدن به اکثریت نشدند، این کشور وارد نوعی بحران سیاسی شده که تنها رئیس جمهوری می تواند از طریق مشورت با احزاب و ائتلاف ها در مورد آینده سیاسی آن تصمیم گیری کند.
اروپام**461 ** 1908

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال