روسیه: بازرسان منع سلاح شیمیایی وارد دوما می شوند

تهران - ایرنا - یک مسئول بلندپایه روسیه دوشنبه شب اعلام کرد: کارشناسان سازمان منع سلاح شیمیایی 18 آوریل (فردا چهارشنبه) وارد شهر دوما در غوطه شرقی دمشق می شوند.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، سرتیپ «ایگور کریلوف» فرمانده یگان مقابله با حملات شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه افزود: امروز (سه شنبه) یک گروه امنیتی از سازمان ملل متحد برای فراهم کردن زمینه سفر کارشناسان سازمان منع سلاح شیمیایی (در روز چهارشنبه) عازم این منطقه می شوند.
مدیرکل سازمان منع سلاح شیمیایی دوشنبه گفته بود که کارشناسان این سازمان تاکنون نتوانستند وارد دوما سوریه شوند.
در همین حال، «فیصل المقداد» معاون وزیر امورخارجه سوریه دوشنبه گفت که این کشور همه تسهیلات و امکانات لازم را در اختیار هیات سازمان منع سلاح های شیمیایی برای انجام وظیفه خود قرار می دهد.
شهر دوما مهم ترین شهر استان ریف دمشق سوریه و مرکز اداری آن به شمار می رود. این شهر که تا پیش از حوادث سوریه در سال 2011 بالغ بر 110 هزار نفر جمعیت داشت، در 9 کیلومتری پایتخت سوریه واقع است.
تروریست های سوری 18 فروردین ماه مدعی شدند که این شهر از سوی دولت دمشق هدف بمباران شیمیایی قرار گرفته و در جریان آن 75 سوری کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.
آمریکا، فرانسه و انگلیس بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد و به بهانه مبارزه با سلاح شیمیایی، اهدافی را در دمشق پایتخت و حمص در مرکز سوریه را موشک باران کردند.
واشنگتن بامداد شنبه (25 فروردین) به همراه متحدانش (لندن و پاریس) دمشق و حمص سوریه را به بهانه انهدام سلاح شیمیایی، هدف حمله نظامی قرار داد که بر اساس گزارش رسانه رسمی سوریه، تمام موشک های شلیک شده متجاوزان در منطقه دنحه در 24کیلومتری غرب حمص سرنگون شد.
خبرگزاری رسمی (سانا) گزارش داد: 110 موشک به خاک سوریه شلیک شد که سامانه های ضد هوایی این کشور با موشک های متجاوزان آمریکایی در دمشق و حمص مقابله کرد.
ادعای استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی درحالی مطرح می شود که دولت دمشق، در پی توافق سال 2014، موافقت کرد که تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل دهد و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات سوریه ارائه نشده است.
شبس**9363*1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال