اردن: بحران سوریه راه حل نظامی ندارد

تهران - ایرنا - «محمد المومنی» وزیر اطلاع رسانی و سخنگوی دولت اردن دوشنبه شب در کنفرانس مطبوعاتی در مقر نخست وزیری این کشور گفت: مخالفت امان درمورد حمله به سوریه روشن است وبحران این کشور راه حل نظامی ندارد.

به گزارش خبرگزاری آلمان از أمان، المومنی که در کنفرانس مطبوعاتی سخن می گفت، نسبت به گزارش مشکوک برخی آژانس های اطلاعاتی کشورهای بیگانه که در تلاش هستند در مواضع اردن نسبت به سوریه تردید ایجاد کنند، هشدار داد.
وی در پایان ضمن تکذیب وجود هرگونه پایگاه نظامی خارجی در خاک اردن افزود: ما عضو ائتلاف بین المللی ضد تروریسم هستیم و مانورهای مشترکی با برخی از کشورهای دوست برگزار می کنیم.
پیش از سخنگوی دولت اردن، «عبدالله دوم» شاه این کشور روز یکشنبه در افتتاحیه بیست و نهمین نشست سران اتحادیه عرب در ظهران عربستان گفته بود، امان با هر گونه حمله نظامی به سوریه مخالف است.
وی تاکید کرد: از حل سیاسی بحران سوریه بر اساس نشست ژنو و قطعنامه های سازمان ملل متحد حمایت می کنیم.
حمله غیر قانونی ائتلاف آمریکا به سوریه، موجی از اعتراضات و محکومیت کشورهای مختلف را در سراسر جهان در پی داشته است.
پیش از تجاوز آمریکا و متحدان آن به سوریه که بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گرفت، بسیاری از تحلیلگران نسبت به تبعات و عواقب نامطلوب آن در افزایش تنش در منطقه هشدار دادند.
آمریکا بامداد شنبه (25 فروردین) به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه) دمشق و حمص سوریه را به بهانه مبارزه با سلاح شیمیایی، هدف حمله نظامی قرار داد که بر اساس گزارش رسانه رسمی سوریه، تمام موشک های شلیک شده متجاوزان در منطقه دنحه در 24کیلومتری غرب حمص سرنگون شد.
خبرگزاری رسمی (سانا) گزارش داد: 110 موشک به خاک سوریه شلیک شد که سامانه های ضد هوایی این کشور با موشک های متجاوزان آمریکایی در دمشق و حمص مقابله کرد.
رسانه‌های غربی در هفته های گذشته مدعی استفاده از تسلیحات شیمیایی در شهر دومای غوطه شرقی دمشق شده بودند‌ و آمریکا، انگلیس و فرانسه به همین بهانه واهی و بدون ارائه مدرک، به سوریه حمله کردند.
ادعای استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی درحالی مطرح می شود که دولت دمشق، در پی توافق سال 2014، موافقت کرد که تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل دهد و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات دمشق ارائه نشده است.
شبس**9363**1859

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال