منابع عراقی: النصر و الفتح به تشکیل دولت آینده نزدیک ترند

بغداد – ایرنا – دو شخصیت سیاسی عراقی گروه های انتخاباتی 'الفتح' به رهبری 'هادی العامری' دبیر کل سازمان بدر و از فرماندهان ارشد مبارزه با داعش در طول سه سال گذشته و 'النصر' به رهبری 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق را نزدیک تر به تشکیل دولت آینده دانستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'حسین الشهرستانی' سیاستمدار مستقل شیعی و 'حنین قدو' از اقلیت شبکی و عضو سازمان بدر، روز دوشنبه در دو اظهارات جداگانه گفتند که این دو گروه انتخاباتی بیش از هر گروه دیگری، به کسب بیشترین آراء انتخاباتی و در نتیجه تشکیل دولت آینده نزدیک تر هستند.
حسین الشهرستانی این اظهارات را به شبکه تلویزیونی 'المیادین' عنوان کرده و حنین قدر به خبرگزاری عراقی 'المعلومه' این سخنان را ایراد کرده است.
با وجود این، الشهرستانی بعید دانسته است هر یک که این دو گروه انتخاباتی بتوانند به تنهایی اکثریت کرسی های پارلمان را به دست آورد و به گفته وی، این دو گروه انتخاباتی بعد از پایان انتخابات پیش بینی می شود، برای تشکیل دولت آینده با هم ائتلاف کرده و فراکسیون بزرگ پارلمان را تشکیل دهند.
تعداد کرسی های پارلمان عراق 328 کرسی است که قریب 7 هزار کاندیدا در قالب 320 حزب سیاسی و 27 ائتلاف انتخاباتی برای به دست آوردن یکی از کرسی های پارلمان با هم رقابت می کنند.
براساس قانون اساسی عراق، بزرگترین فراکسیون پارلمان با دستور رییس جمهور که او نیز از طریق نمایندگان پارلمان انتخاب می شود، می تواند دولت آینده را تشکیل بدهد.
حنین قدو در اظهاراتش یادآور شده است که نوری المالکی نخست وزیر دو دوره قبل انتخابات عراق، در این دوره از انتخابات، شانس زیادی برایش به منظور به دست آوردن اکثریت کرسی های پارلمان پیش بینی نمی شود.
با وجود ادعای این دو شخصیت برجسته سیاسی درباره گروه های انتخاباتی الفتح و النصر اما کارشناسان معتقدند که انتخابات آتی عراق به دلیل حساسیت و رقابت شدید بین گروه های انتخاباتی، خالی از شگفتی نیست و هر احتمالی در انتخابات آینده وارد است.
خاورم *353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال