رئیس اتحادیه نویسندگان آذربایجان:

امریکا علاقمند به پایان تنش در منطقه نیست

باکو – ایرنا – رئیس اتحادیه نویسندگان ' قلم ' جمهوری آذربایجان گفت: آمریکا و متحدان غربی آن علاقمند به پایان تنش درمنطقه و سوریه نیستند.

«قربان جبرائیل» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا اظهارداشت: جنگ در سوریه، حدود پنج ماه پیش با شکست گروه تروریستی داعش به پایان رسیده بود ولی آمریکا و متحدان آن که عامل اصلی بروز داعش هستند، وضعیت پیش آمده در منطقه را به نفع خود ندانستند .
وی افزود: در شرایطی که دولت دمشق با مساعدت کشورهای منطقه و به ویژه روسیه و ایران به فکر تحکیم صلح و ثبات در سوریه ، نابودسازی کامل تروریست های باقی مانده در خاک این کشور و بازسازی سوریه بودند ، آمریکا و همدستانش برای ایجاد تنش در منطقه دست به توطئه جدید زدند .
جبرائیل، موضوع استفاده از سلاح شیمیایی را سناریوی طراحی شده از سوی آمریکا خواند و پرتاب 103 موشک به خاک یک کشور مستقل را نقض جدی قوانین بین المللی عنوان کرد .
رئیس اتحادیه نویسندگان ' قلم ' ، با اشاره به نقش فرانسه و انگلیس به همراه آمریکا در این توطئه و تاکید آنها بر دفاع از حقوق بشر را خنده آور خواند و گفت: امریکا ، انگلیس و فرانسه که درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه ابراز نگرانی می کنند، مرتکب جنایات خونین درنقاط مختلف جهان شده اند.
جبرائیل، با اشاره به بمباران شهرهای هیروشیما و ناگازاکی ژاپن با بمب های اتمی امریکا ، حمله شیمیایی نیروهای صدام حسین به ایران در جریان جنگ تحمیلی هشت ساله ، اظهارداشت: برای کسی پوشیده نیست که صدام سلاح شیمیایی را از حامیان غربی خود دریافت کرده بود .
وی، همچنین جنایات فرانسه در الجزایر و نیز اقدامات فاجعه آمیز انگلیس در دوروه های مختلف در بسیاری از مختلف جهان را یادآور شد و گفت: آنها که دستشان به خون مردم بی گناه در بسیاری از کشورها آغشته شده است، حق دم زدن از ارزش های بشردوستانه را ندارند .
این نویسنده ، در مورد موضعگیری ترکیه ، اظهار داشت: در این شرایط واکنش مسئولان ترکیه سئوال برانگیز است .
وی افزود: کشورهای منطقه که در مساله سوریه در کنار امریکا و متحدان آن قرار می گیرند، بهتر است سرنوشت عراق و لیبی را فراموش نکنند چرا که ویرانگری این کشورها نتیجه سیاست واشنگتن و کشورهای هم پیمان آن است .
آساق **337*1579

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال