سفیر ایران در گفت وگو با ایرنا:

نامیبیا خواستار استفاده از تجارب ایران در بخش انرژی است

الجزیره-ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در نامیبیا گفت: مقام های نامیبیایی علاقه مند به گسترش روابط با ایران ، همکاری در زمینه های مختلف و استفاده از توانمندی های ایران در بخش انرژی و صنعت هستند.

«سید وحید کریمی » در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا : جمهوری اسلامی ایران در چارچوب حمایت از حقوق مردم برای تعیین سرنوشت خود، حتی قبل از استقلال نامیبیا در سال 1990میلادی، از حزب «سواپو» (حزب حاکم کنونی ) حمایت می کرد و این حزب در ایران دفتر داشت. «سام نیوما» رهبر این حزب پس از استقلال این کشور، از تهران به ویندهوک (پایتخت ) رفت و از آن زمان دو کشور روابط مستحکمی دارند.
کریمی افزود: در دیدار پنجشنبه گذشته «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه با «نتومبو ناندی نیتوا» همتای نامیبیایی اش، نیتوا خواستار حمایت از این کشور برای پیشرفت صنعتی شد و از هر گونه سرمایه گذاری ایران در طرح های کشاورزی و انرژی به ویژه انرژی های تجدید پذیر استقبال کرد. در مقابل، ظریف بر توسعه همکاری در بخش انرژی، آب، ساختمان سازی، کشاورزی، فناوری های نوین ، احداث مخازن گاز و نفت و اجرای طرح تولید تراکتور در نامیبیا تاکید کرد.
سفیر ایران در نامیبیا گفت: ظریف ضمن با اهمیت دانستن همکاری دو کشور، خواستار افزایش همکاری های بانکی به منظور ایجاد تسهیلات لازم برای بخش خصوصی دو طرف شد.
کریمی با اشاره به استقبال نامیبیایی ها از همکاری با ایران خاطر نشان کرد: شماری از تاجران این کشور از طرف های ایرانی فعال در بخش برق و انرژی در هیات همراه ظریف، خواستار گفت وگوی بیشتر در مورد گسترش روابط تجاری و عملیاتی کردن طرح ها شدند.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه گذشته در چارچوب سفر منطقه ای خود به آفریقا و آمریکای جنوبی، در آخرین ایستگاه این سفر خود به نامیبیا رفت و با مقام های این کشور در خصوص تقویت روابط دوجانبه به ویژه روابط اقتصادی گفت و گو کرد.
جمهوری نامیبیا کشوری در جنوب آفریقا و پایتخت آن شهر ویندهوک است. این کشور عضو سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا و همچنین اتحادیه کشورهای همسود است. زبان رسمی آن انگلیسی و 85 درصد مردم مسیحی هستند.
خاورم **2041**1049

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال