تحلیلگر مشهور ترک:

اردوغان باید فکر سرنگونی حکومت سوریه را از ذهنش بیرون کند

آنکاراـ ایرناـ پرفسور حسن اونال تحلیلگر مسائل خاورمیانه و استاد روابط بین الملل دانشگاه آتیلیم آنکارا گفت: سرنگونی دولت سوریه غیر ممکن است و اردوغان باید فکر ساقط شدن بشار اسد را از ذهن خود بیرون کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، حسن اونال در گفت و گو با شبکه تلویزیونی اولوسال اظهار کرد: به باور من حملات شیمیایی در غوطی شرقی از سوی طرفین درگیر انجام نشده و همه تصاویر منتشره ساختگی و توط قدرت های بزرگ غربی تهیه شده است چرا که هیچ کدام از کارشناسان روسی، اثری از مجروحان شیمیایی در بیمارستان های سوریه نیافتند.
وی تاکید کرد: بشار اسد به دلیل موفقیت در غوطه شرقی دمشق بر تروریست ها دیگر نیازی به استفاده از سلاح شیمیایی علیه مخالفان نداشت.
وی حمایت حزب حاکم ترکیه از حملات غرب به سوریه را شرم آور خواند و گفت: متاسفانه امروز حاکمیت ترکیه را افرادی تسخیر کرده اند که داعیه اسلامگرایی دارند اما رفتار و منش آنها فرسنگ ها با اسلامگرایان اصیل فاصله دارد و رفتار دوگانه آنها در مقابله با فتنه غربی ها آن چنان پلید است که معتقدم اگر این گروه در زمان جنگ چاناک قلعه حضور داشتند، بی تردید زیر پای سربازان انگلیسی گوسفند قربانی می کردند.
وی اضافه کرد: حزب حاکم ترکیه به رهبری اردوغان یک روز با صدای بلند به اشغالگری و وحشی گری اسراییل علیه مردم فلسطین معترض است و روز دیگر آمریکا و اسراییل را برای حمله به سوریه و سرنگونی یک حکومت قانونی مسلمان دعوت می کند که این سیاست ریاکارانه بسیار برای جامعه ترکیه خطرناک است.
وی تاکید کرد: هدف نهایی آمریکا تجزیه سوریه، تقویت اقلیم کردستان عراق و تشکیل یک دولت کُردی در منبج و شرق فرات است که زمینه ایجاد نفوذ بیشتر اسراییل در منطقه را فراهم می کند.
اونال تاکید کرد: به باور من با مقاومت کشورهای منطقه از جمله روسیه و ایران، سرنگونی دولت دمشق غیر ممکن است و اردوغان و اطرافیانش باید این آرزو را از سر خود بیرون کنند چرا که با ادامه حمایت از غرب علیه سوریه، از متحدان منطقه ای خود یعنی ایران و روسیه و عراق نیز فاصله خواهند گرفت.
به گزارش ایرنا، به رغم حمایت دولت ترکیه از حمله آمریکا، انگلستان و فرانسه به سوریه، بسیاری از شخصیت های سیاسی، رسانه ها و تحلیلگران مسائل نظامی ترکیه این اقدام آمریکا و متحدانش را محکوم کردند.
سزگین تانری کولو، نماینده استانبول در مجلس ملی ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه طی سخنانی با خبرنگاران در استان دیاربکر گفت: تشویق کردن بمباران سوریه، فایده ای برای ملت های خاورمیانه نخواهد داشت و این گونه اقدامات وضعیت را وخیم تر کرده و هیچ خدمتی به ثبات منطقه نخواهد کرد.
وی تصریح کرد: ما به عنوان حزب جمهوری خواه خلق ترکیه یک بار دیگر تاکید می کنیم که در سال 2018 برای حل بحران سوریه باید یک کنگره فوق العاده که در آن تمام اقوام سوری نیز حضور داشته باشند، تشکیل شده و تلاش شود تا برای حل مسائل موجود در این کشور راه حل پیدا شود.
بیرول آیدین معاون حزب سعادت ترکیه هم در واکنش به استقبال حزب حاکم ترکیه از حملات غرب به سوریه عنوان کرد: در شب مبعث رسول اکرم، آمریکا، انگلیس و فرانسه در برابر چشمان ملت ها و رهبران کشورهای اسلامی، سرزمین های اسلامی را بمباران می کنند و برخی از رهبران کشورهای اسلامی از جمله ترکیه هم از این حملات استقبال کرده و رضایتمندی خود را از این اقدام اعلام می کنند که حقارتی بزرگ برای جهان اسلام است.
نهاد گنچ روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی ترک هم در گفت و گو با شبکه اولوسال گفت: آمریکایی ها با وقاحتی تمام و بدون هیچ مدرک و سندی به کشور مسلمان و همسایه ما حمله می کنند و بعضی از رهبران کشورهای اسلامی از جمله ترکیه نه تنها محکوم نمی کنند بلکه اعلام رضایت خود را از این رخداد نشان می دهند که این امر برای ترکیه و ملت ترکیه در میان ملت های مسلمان یک ننگ تاریخی محسوب می شود.
'اوزتورک ییلماز' دیپلمات سابق و معاون حزب جمهوری خواه خلق ترکیه حمایت مقامات آنکارا از حمله موشکی آمریکا و متحدانش به سوریه را غیرقابل قبول خواند و این اقدام را هم گام شدن با رژیم صهیونیستی دانست.
ییلماز در گفت و گو با شبکه هالک تی.وی ترکیه اظهار کرد: انجام حملات شیمیایی در غوطه شرقی و یا استفاده کننده آن تاکنون از سوی هیچ مرجع رسمی بی طرف اثبات نشده است و این بهانه غرب به ویژه آمریکا در واقع همان سناریوی تکراری است که پیش از این در حمله به عراق به کار رفت و در نهایت ادعاهای دروغین واشنگتن مبنی بر این که صدام حسین سلاح شیمیایی دارد، بر همگان آشکار شد.
وی ادعاهای مقامات حزب حاکم ترکیه در مقابله با آمریکا را ظاهر سازی خواند و تاکید کرد: اردوغان یک روز به حضور آمریکا در منطقه معترض است و روز دیگر با بهانه استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی، خواستار دخالت غرب شده و از حملات آمریکا و متحدانش علیه سوریه حمایت می کند که این کار آب در آسیاب اسراییل ریختن است.
احسان باشبوزکورت سرتیپ بازنشسته ارتش ترکیه هم گفت: تضعیف مذاکرات آستانه و تحت فشار قرار دادن ترکیه هدف اصلی حمله اخیر آمریکا و متحدانش به سوریه است.
به گزارش ایرنا، آمریکا بامداد شنبه (25 فروردین) به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه) دمشق و حمص سوریه را هدف حمله نظامی قرار دادند که بر اساس گزارش خبرگزاری سوریه(سانا)، تمام موشک های شلیک شده متجاوزان به منطقه دنحه در 24 کیلومتری غرب حمص سرنگون شد.
وزارت دفاع سوریه اعلام کرد: در حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه، 110 موشک به خاک این کشور شلیک شده است.
سامانه های ضد هوایی سوریه با موشک های متجاوزان آمریکایی در دمشق و حمص سوریه مقابله کردند.
خبرگزاری رسمی سوریه همچنین اعلام کرد حملات موشکی متجاوزان آمریکایی و متحدانش ( فرانسه و انگلیس) به یک پایگاه نظامی در استان حمص سه غیر نظامی زخمی شدند.
وزارت اطلاع رسانی سوریه از شهروندان خواست به ادعای رسانه هایی که عمدا و یا بدون اطلاع به بزرگ نمایی اهداف تجاوز آمریکا و متحدانش اقدام می کنند، توجه نکنند.
صدها نفر از شهروندان سوری در میدان اموی شهر دمشق در حمایت از دولت و ارتش سوریه تجمع کردند.
زندگی در دمشق بعد از تجاوز آمریکا و هم پیمانانش عادی است.
رسانه‌های غربی در روزهای گذشته مدعی استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی سوریه شده اند و آمریکا، انگلیس و فرانسه به همین بهانه، برخی اهداف را در سوریه هدف حملات موشکی قرار دادند.
خاورم/1905

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال