یکی پس از دیگری؛

کشورهای عربی از میزبانی اجلاس سران عرب امتناع می کنند

تهران – ایرنا – کشورهای عربی در موردی بی سابقه، برای چهارمین سال متوالی از میزبانی اجلاس سران عرب به دلایلی که آن را سربسته نگه داشته اند، شانه خالی می کنند.

به گزارش ایرنا، ناظران سیاسی عقیده دارند، عدم کارایی و بی تاثیر بودن این اجلاس ها در حل و فصل مشکلات و بحران های جاری در جهان عرب باعث شده است تا این کشورها تمایل خود را به میزبانی از دست بدهند.
به نوشته پایگاه 'الخلیج الجدید'، در بیست و نهمین اجلاس سالانه سران عرب دیروز (یکشنبه) در شهر الظهران عربستان به ریاست سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی برگزار شد، الباجی قائد السبسی رئیس جمهور تونس پس از شانه خالی کردن چهار نفر از سران عرب، اعلام کرد که کشورش میزبانی سی امین اجلاس سران عرب را می پذیرد.
تونس در سال های 1979 و 2004 هم میزبان اجلاس اتحادیه عرب بود واین سومین بار است که در این کشور برگزار می شود.
بر اساس این گزارش، قرار بود بحرین میزبان سی امین اجلاس آتی سران عرب باشد، اما به دلایلی که هنوز آشکار نشده از پذیرش میزبانی آن عذرخواهی کرد. بدین ترتیب، بحرین چهارمین کشور عربی است که برای چهارمین سال متوالی از پذیرش میزبانی نشست بعدی سران عرب امتناع می ورزد.
در واقع عربستان پس از خودداری امارات از پذیرش میزبانی دوره کنونی (بیست ونهم) با برگزاری آن در شهر الظهران موافقت کرد. دوره بیست و هشتم یعنی نشست قبلی پس از امتناع یمن در اردن تشکیل شد و موریتانی پس از عذر خواستن کشور مغرب از میزبانی اجلاس بیست و هفتم، آن را برگزار کرد.
به گزارش ایرنا، دولت سعودی به ویژه پس از به پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز در 23 ژانویه سال 2015 ( جمعه 3 بهمن 93 ) سیاست سلطه جویانه ای را در مورد سایر کشورهای عربی و حتی اسلامی در پیش گرفته است و سعی دارد کشورهای عربی و اسلامی را با توسل به دلارهای نفتی، با خود همراه کند و در صورت تسلیم نشدن برخی از کشورها در برابر خواسته ها و سیاست هاش به تهدید و زور متوسل می شود.
البته متاسفانه عربستان ظرف چند سال گذشته با استفاده از ابزار وعده و وعید توانسته است تا اندازه زیادی مطالب خود را به اتحادیه عرب دیکته کند زیرا ریاض بزرگ ترین تامین کننده مالی این اتحادیه به شمار می رود و به همین دلیل علیرغم میل و خواسته بسیاری از کشورهای عربی طی چند سال گذشته، شاهد عدم حضور بشار اسد رئیس جمهور سوریه در اجلاس های سران عرب هستیم.
در واقع اتخاذ چنین رویکردی از سوی ریاض باعث شده است تا کشورهای عربی به ویژه عراق ، لبنان ، الجزایر و مغرب که می خواهند سیاست مستقلی داشته باشند و دنباله رو سیاست های منطقه ای و بین المللی سعودی نباشند، از پذیرش میزبانی اجلاس های آتی سران عرب خودداری کنند.
عربستان در دوران پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز بیش از پیش در صدد چنگ انداختن بر اتحادیه عرب برآمد و سعی کرد تا با استفاده از ثروت هنگفت نفتی خود را به عنوان رهبر جهان عرب و اسلام بر سایر کشورهای عربی و اسلامی تحمیل کند و به همین دلیل طی سال های اخیر شاهد عدم حضور و یا حضور کمرنگ رهبران و مقامات بلندپایه کشورهای عربی مخالف سیاست سعودی در نشست های اتحادیه عرب بودیم. به عنوان مثال اجلاس سران عرب دیروز بدون حضور امیر قطر برگزار شد.
کشورهای تحریم کننده قطر، یعنی بحرین، امارات، عربستان و مصر در نشست دیروز به بحران خود با دوحه اشاره نکرده و گفتند این موضوع را در نشست کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مطرح و بررسی خواهند کرد. سیف بن مقدم البوعینین نماینده دائم قطر در اتحادیه عرب به نمایندگی از دوحه در نشست ظهران شرکت داشت که مورد بی توجهی و بی محلی آشکار شرکت کنندگان قرار گرفت.
علاوه بر امیر قطر ، در اجلاس دیروز، شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان حاکم امارات، عبد العزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری الجزایر وقابوس بن سعید سلطان عمان نیز حضور نداشتند، اما عبدربه منصور هادی رئیس ‌جمهوری مستعفی و فراری یمن، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، فائز السراج رئیس شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی، محمد بن راشد آل مکتوم معاون حاکم امارات، فهد بن محمود آل سعید معاون نخست وزیر عمان و عبدالقادر بن صالح رئیس مجلس الامة الجزایر شرکت کردند.
مساله فلسطین، تحولات سوریه، یمن و لیبی، مبارزه با تروریسم، اختلافات موجود میان کشورهای عربی و آن چه که از آن به عنوان 'دخالت‌های ایران در منطقه' یاد می‌شود، از مهمترین موضوعات مطرح شده در اجلاس الظهران عربستان بود.
این چهارمین اجلاس سران عرب است که در عربستان برگزار می‌شود. سه اجلاس قبلی در سال‌های 1976 و 2007 و 2013 در ریاض برگزار شده بود.
خاورم ** 1487 **1049

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال