آمریکا و هزینه های ناکامی در غرب آسیا

تهران- ایرنا- ایالات متحده نزدیک به دو دهه در آسیا و به ویژه غرب این قاره پهناور حضور نظامی داشته و به رغم صرف هزینه های بالا و تلفات انسانی، نه تنها در دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده خود ناکام مانده بلکه در باتلاق خود ساخته ای گرفتار آمده است که رهایی از آن برای سران واشنگتن دشوار به نظر می رسد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سلطه طلبی و استعمارگری در طول تاریخ همواره به عنوان اصول پایدار سیاست خارجی ایالات متحده مطرح بوده است؛ رویکردی که در آغاز هزاره سوم تشدید شد. حمله نظامی آمریکا به دو کشور افغانستان و عراق به ترتیب در سال های 2001 و 2003 فصل تازه ای از تنش ها و بحران ها را در بخش های مختلف آسیا رقم زد؛ بحران هایی که اهداف واشنگتن و مطالبات زیاده خواهانه سران کاخ سفید را عملیاتی نکرد.
در همین ارتباط رهبر معظم انقلاب روز شنبه بیست وپنجم فروردین ماه در دیدار جمعی از مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم، حمله امریکا و دو کشور غربی به سوریه را جنایت دانستند. ایشان با بیان اینکه آمریکایی‌ها همچون سرنوشت عراق و افغانستان، از این گونه جنایات در سوریه، سودی نخواهند برد، تاکید کردند: رئیس جمهور آمریکا چندی پیش اعلام کرد که در منطقه غرب آسیا، هفت تریلیون دلار هزینه کرده اند و چیزی عاید آنها نشده است. این سخن، صحیح است و از این پس هم امریکا هر قدر تلاش و هزینه کند، چیزی عاید آن در منطقه نخواهد شد.
نگاهی به تبعات و پیامدهای حضور گسترده نظامیان آمریکا در افغانستان به خوبی گویای شکست سیاست های کاخ سفید در این کشور است. حدود 17 سال از حمله آمریکا به افغانستان با هدف اعلانی نابودی القاعده و بازگرداندن امنیت به این کشور می گذرد، اما نه تنها این اهداف محقق نشده بلکه هر روز خبر انفجار بمب و تکرار حمله های تروریستی از رسانه های این کشور و جهان انعکاس می یابد؛ حملاتی که مال، جان و روان مردم این کشور را هدف قرار داده و رویای داشتن سرزمین امن را از ذهن آنان پاک کرده است.
در طرف دیگر آمریکایی هایی قرار دارند که با ادعای برگرداندن صلح و آرامش و از بین بردن گروه های تروریستی در این کشور بهانه حضور یافتند. پدیده تروریسم در افغانستان نه تنها زوال نیافته که در ماه های گذشته بخشی از عناصر تروریستی داعش راهی شهرهای مختلف افغانستان شده و کلاف مسائل امنیتی را پیچیده تر ساخته اند.
افزون بر این هزینه نزدیک به یک تریلیون دلاری آمریکا به همراه کشته شدن بیش از دو هزار نفر از نظامیان این کشور در افغانستان نتیجه سیاست تهاجمی و مداخله جویانه آمریکا بوده است؛ حمله ای که به طور یکجانبه و بدون هماهنگی و کسب مجوز از شورای امنیت انجام گرفت و آمریکا را در باتلاقی فرو برد که رهایی از آن دشوار است.
چنین موضوعی با کمی تفاوت در باره عراق نیز صادق است. آمریکا دو سال پس از حمله به افغانستان، حمله ای را علیه عراق ترتیب داد تا به زعم خود جهان را از شر سلاح های شیمیایی و میکروبی صدام حسین نجات دهد؛ بهانه ای نخ نما که ساختگی بودن آن از پیش بر همگان آشکار بود. پس از سقوط بغداد مدرکی دال بر وجود انبارهای سلاح های کشتار جمعی که تهدید کننده امنیت جهان باشد به دست نیامد و مشخص شد که آمریکایی ها برای اجماع سازی جهان با خود از آن بهره گرفته اند.
به هر حال با از بین رفتن دولت مرکزی در عراق، بحرانی عمیق این کشور را فراگرفت که پس از 9 سال به خروج نیروهای غربی از خاک عراق منجر شد؛ بحرانی که هر روز وارد فاز جدیدی می شود و کشور مستقل و امن به آرزویی برای مردم این کشور جنگ زده تبدیل شده است.
ایالات متحده علاوه بر تحمیل هزینه های چون تلفات گسترده انسانی، اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و ... بر کشور عراق، خود نیز ناچار به پرداخت هزینه های هنگفتی شد. کشته شدن نزدیک به چهار هزار و 500 سرباز آمریکایی، زخمی شدن بیش از 32 هزار تن دیگر و همچنین صرف هزینه ای بیش از 2 تریلیون دلار تنها بخشی از خسارت های ایالات متحده در عراق بود.
جنگ های متجاوزانه در بخش های مختلف جهان از جمله خاورمیانه هزینه های مالی و روانی قابل ملاحظه ای را بر خانواده ها و اجتماع در آمریکا تحمیل کرده و آنان را از تداوم جنگ های بیرون از خانه خسته و نگران ساخته است.
مردم این کشور در حالی به ترامپ رای دادند که وی به شدت از جنگ های فرسایشی ایالات متحده و استعمارگری در اقصی نقاط جهان انتقاد می کرد و وعده کاهش هزینه های نظامی را می داد. به همین دلیل است که با تغییر رویه ترامپ در حوزه سیاست خارجی و حمله موشکی اخیر این کشور به سوریه، وی با موجی از انتقادات داخلی رو به رو شده است.

پژوهشم**9242**3050**
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال