معاون ابتدایی آموزش و پرورش :

بیش از 293 هزار دانش آموز افغانستانی در ایران تحصیل می کنند

تهران- ایرنا- معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: تعداد 293 هزار و 366 کودک واجب التعلیم از اتباع افغانستان در مقطع ابتدایی مدارس جمهوری اسلامی ایران مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، رضوان حکیم زاده روز دوشنبه در دیدار با حسینعلی حسینی دبیر اول سفارت و مسئول آموزش و پرورش کشور افغانستان در ایران و هیات همراه افزود: تبادل فرهنگی و آموزشی بین ایران و افغانستان، موجب توسعه روابط همه جانبه دو کشور خواهد شد.
وی با بیان اینکه در سال تحصیلی 96-97 تعداد 322 هزار و 450 دانش آموز از کشور افغانستان در تمامی دوره های تحصیلی در ایران به مدرسه می روند، اظهار کرد: این تعداد دانش آموز، 91 درصد از کودکان واجب التعلیم اتباع بیگانه در جمهوری اسلامی ایران را شامل می شود.
حکیم زاده با اشاره به دستورات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ثبت نام کودکان در مدارس کشور گفت: سخنان رهبری در راستای برابری انسانها و همچنین تعلیم و تربیت برابر برای تمام کودکان است و هیچ گونه فرقی بین کودکان ایرانی با سایر اتباع غیرایرانی وجود ندارد.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در همین راستا یادداشت تفاهمی میان مسئولان آموزش و پرورش ایران و افغانستان انجام پذیرفته و برای امضای مسئولان دو کشور آماده شده است.
وی گفت: نهضت سوادآموزی و همچنین صنایع آموزشی جمهوری اسلامی ایران در راستای این تفاهم نامه آمادگی خود را برای تعلیم و تربیت دانش آموزان و همچنین فرهنگیان کشور افغانستان اعلام کرده اند.
حکیم زاده تاکید کرد: تعامل آموزش و پرورش و مبادلات علمی و آموزشی دو کشور، زمینه همکاری های استراتژیک پایدار را به وجود خواهد آورد و در این زمینه، حق تعلیم و تربیت کودکان و شادابی و نشاط آنان به دور از جنگ به وجود خواهد آمد.
فراهنگ ** 1085** 1417**1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال