بخش انگلیسی سامانه پایش هوای کشور راه اندازی شد

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست از راه اندازی بخش انگلیسی سامانه پایش هوای کشور خبر داد و گفت: این اقدام در راستای تعاملات بین المللی و بهره گیری افراد غیرفارسی زبان از سامانه کیفی هوا انجام شده است.

شینا انصاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینکه سامانه ملی پایش کیفیت هوا، شاخص های ساعتی کیفیت هوا را در 31 استان کشور در اختیار عموم مردم قرار می دهد، گفت: این سامانه قابلیت ارسال گزارش های متناسب با نیاز ذی نفعان تخصصی را ازجمله سازمان هواشناسی برای پیش آگاهی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور انجام اقدامات مراقبتی و استفاده پژوهشگران و کارشناسان مرتبط دارد.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست درباره ایستگاه های پایش کیفی هوای سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: این سازمان بیش از دو دهه در زمینه پایش آلاینده های هوا سابقه فعالیت دارد و تربیت نیروهای متخصص و تامین تجهیزات مورد نیاز در این سال ها بر مبنای این ضرورت شکل گرفته است؛ در حال حاضر نیز شبکه پایش کیفیت هوای این سازمان متشکل از 190 ایستگاه با بیش از هزار و 300 دستگاه اندازه گیری گازها و ذرات در سراسر کشور مستقر است.
وی درباره مزیت های بهره گیری از داده های ایستگاه های پایش کیفی هوا گفت: استقرار و بهره برداری پروژه های بزرگ تولیدی، صنعتی، خدماتی و زیربنایی و تهیه نقشه های پراکنش و مدل سازی آلودگی هوا مستلزم دسترسی سریع به داده های آلودگی هوا است.
انصاری افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دستگاهی مستقل، دارای تکالیف قانونی مشخص در موضوع پایش آلاینده ها است؛ بنابراین انجام اقدام به موقع و دستیابی به نتیجه مطلوب نیازمند دسترسی به آمار و اطلاعات برخط ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در کشور است.
وی اظهار کرد: علاقمندان برای اطلاع از کیفیت هوا در کشور می توانند به لینک های aqms.doe.ir و aqms.sdra.co.ir مراجعه کنند.
علمی 9014**1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال