سازمان هواشناسی اعلام کرد:

آبگرفتگی معابر و احتمال وقوع سیل در ارتفاعات

تهران- ایرنا- مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی گفت: طبق نقشه های هواشناسی، سامانه بارشی تا روز چهارشنبه (29 فروردین ماه) در کشور فعال است و آبگرفتگی معابر شهری همچنین احتمال وقوع سیل در ارتفاعات را به دنبال خواهد داشت.

مسعود حقیقت روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد وضعیت آب و هوا در کشور طی 24 ساعت آینده توضیح داد: این سامانه که از اوایل هفته جاری وارد کشور شده است، امروز نیز در غرب، جنوب غرب، دامنه های جنوبی استان البرز همچنین استان های تهران، قزوین و نواحی دریای خزر، شرق و شمال شرق کشور فعال خواهد بود.
وی تصریح کرد: فعالیت این سامانه بارشی در ارتفاعات به شکل بارش برف و در مناطق شهری به صورت بارش باران و رگبار همراه با رعد و برق است.
حقیقت با اشاره به بارش برف شامگاه یکشنبه (26 فروردین ماه) در ارتفاعات فیروزکوه، هراز و ارتفاعات شمالی استان البرز و همچنین بارش باران در مناطق شهری، افزود: در اثر بارش های روز گذشته، با آبگرفتگی شدید معابر شهری و وقوع سیل در ارتفاعات مانند ارتفاعات البرز مواجه خواهیم بود.
مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی، استان های کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، اصفهان و نیمه شرقی استان گلستان، خراسان های شمالی و رضوی را ازجمله مناطقی برشمرد که بیشترین فعالیت سامانه یادشده را خواهند داشت.
وی با اشاره به شمالی شدن جریانات دریای خزر گفت: با وقوع این پدیده، انتظار داریم دمای هوای مناطق شمالی 6 تا 8 درجه کاهش یابد و این کاهش دما برای ساکنان شمال شرق استان گلستان، قسمت هایی از استان مازندران و خراسان شمالی محسوس است.
کارشناسی هواشناسی همچنین پیش بینی کرد عمده فعالیت این سامانه بارشی فردا سه شنبه در غرب، جنوب و شمال شرق کشور خواهد بود؛ همچنین برای فردا انتظار بارش برف را در ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی و زاگرس داریم.
به گفته حقیقت، این سامانه تا روز چهارشنبه هفته جاری، در نیمه شرقی و بخش هایی از مرکز ماندگار است و به تدریج از سمت غرب از ناپایداری ها کاسته می شود.
وی با بیان اینکه روند افزایش دما در مناطق مختلف ازجمله سواحل دریای خزر و تهران از روز چهارشنبه آغاز می شود، افزود: ساکنان پایتخت امروز تا عصر شاهد ریزش باران خواهند بود، از عصر امروز از ناپایداری ها کاسته می شود، فردا و روز چهارشنبه بارش باران در برخی ساعات همراه با رگبار روی می دهد.

** سردترین و گرم ترین نقاط کشور
مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی در مورد سردترین و گرم ترین نقاط کشور گفت: سرعین در استان اردبیل و فیروزکوه در استان تهران با پنج درجه بالای صفر در صبح امروز سردترین و شهرستان راسک در استان هرمزگان با 35 درجه بالای صفر در روز گذشته گرمترین مناطق کشور بودند.

** کمینه دمای هوای تهران، چهار درجه بالای صفر
حقیقت در مورد وضعیت هوای تهران نیز گفت: کمینه دمای هوای امروز تهران به چهار درجه بالای صفر رسید و ساکنان پایتخت روز خنکی را آغاز کردند، بیشینه دمای هوای روز گذشته در تهران نیز 10 درجه بالای صفر بود.
وی همچنین به باغداران به ویژه باغدارانی که در گلخانه ها محصولات خود را پرورش می دهند، توصیه کرد به دلیل کاهش دما تمهیدات لازم را به کار گرفته و سیستم های گرمایشی را مجدد فعال کنند.
علمی**9157**1834
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال