رئیس مرکز مطالعات راهبردی افغانستان:

حل بحران سوریه نیازمند ایفای نقش سازمان ملل است

کابل - ایرنا - رئیس مرکز مطالعات راهبردی افغانستان با اشاره به وقایع سوریه گفت: دادن نقش به سازمان ملل به منظور جستجو برای راهکارهای سیاسی و تفاهم بین قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای ، راه حل بحران سوریه است.

« داود مرادیان » روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در کابل به منظور تبیین راهکارهای معقول برای حل مشکل سوریه افزود: با دادن نقش هماهنگ کننده به سازمان ملل برای جستجوی راهکارهای سیاسی به منظور حل این بحران می توان به یک راهبرد برای ختم این تراژدی انسانی رسید.
وی تصریح کرد: با توجه به گره خوردن سیستم امنیت کشورهای جنوب غرب آسیا با حوزه های آسیای مرکزی، میانه و جنوب آسیا، امروز هم تداوم جنگ و هم راهکارهای صلح در هر نقطه ای بر دیگر مناطق تاثیر می گذارد.
او از مردم سوریه ، به عنوان گروه اصلی نام برد که هزینه های این درگیری ها را متحمل می شوند و ادامه داد که سوریه سوگمندانه به یک چاله امنیتی برای تمام بازیگران آن تبدیل شده است.
آمریکا به همراه متحدانش انگلیس و فرانسه بامداد دیروز شنبه 25 فروردین ماه جاری به بهانه اتهام رسانه ای مبنی بر استفاده از مواد شیمیایی علیه شهروندان عادی منطقه دوما سوریه از خارج حریم هوایی سوریه شهرهای دمشق و حمص را هدف حمله موشکی قرار دادند.
وزارت دفاع سوریه اعلام کرد که در حمله شنبه 110 موشک به خاک این کشور شلیک شد که سامانه های ضد هوایی سوریه موفق به سرنگونی بیش از 70 درصد این موشک ها پیش از رسیدن آنها به اهدافشان شده اند.
سانا خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که حملات موشکی متجاوزان آمریکایی و متحدانش به یک پایگاه نظامی در استان حمص موجب زخمی شدن سه غیر نظامی شده است.
وزارت اطلاع رسانی سوریه از شهروندان خواسته است به ادعاهای رسانه هایی که از روی عمد یا بدون اطلاع اقدام به بزرگ نمایی اهداف تجاوز آمریکا و متحدانش می کنند، توجه نکنند.
صدها نفر از شهروندان سوری دیروز در میدان اموی شهر دمشق در حمایت از دولت و ارتش کشورشان تجمع کردند و روند زندگی در دمشق نشان می دهد که بعد از تجاوز آمریکا و هم پیمانانش مسیر عادی خود را طی می کند.
رسانه‌های غربی در روزهای گذشته مدعی استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی سوریه شده اند و آمریکا، انگلیس و فرانسه بدون منتظر ماندن برای رسیدگی و گزارش مراجع رسمی بین المللی به سوریه حمله ور شدند.
البته افکار عمومی جهان هنوز اقدامات تجاوزکارانه آمریکا و متحدانش را به بهانه هایی مشابه آن چه برای سوریه نمایش می دهند را علیه عراق ، لیبی و افغانستان به خاطر دارد و جالب آن که در تمام رخدادهای این گونه ، گروه های تروریستی بودند که از خاکستر آتش برافروخته آمریکا سر در آوردند و بلای جان مردم آن کشورها شدند.
*آساق*1104**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال