ناو جنگی هواپیمابر آمریکا به بندر «مانیل» فیلیپین رسید

کوالالامپور- ایرنا - یک فروند ناو جنگی هواپیمابر آمریکایی پس از یک رزمایش نظامی در منطقه آبی مورد اختلاف بین فیلیپین و چین، به بندر «مانیل» پایتخت فیلیپین رسید.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روزنامه «فیل استار»، اکنون ناو «یو.اس.اس تئودور روزولت» و 65 جت «اف.18» صوت شکن، هواپیما و بالگردهای جاسوسی آن، به همراه ناو «یو.اس.اس بانکر هیل» در پایتخت بندری فیلیپین قرار دارند.
این دومین ناو جنگی هواپیمابر آمریکایی است که از ابتدای سال جاری میلادی (دی 96)، پس از انجام رزمایش نظامی در منطقه آبی مورد اختلاف چین و فیلیپین، وارد «مانیل» می ‌شود.
سفارت آمریکا در مانیل خبر داد: سربازان آمریکایی ناو «یو.اس.اس تئودور روزولت» برای شرکت در چند مراسم فرهنگی در پایتخت فیلیپین شرکت خواهند کرد.
«استیو کولر» از فرماندهان نیروی دریایی آمریکا در مانیل گفت : فیلیپین همواره «بخشی از نیروی دریایی آمریکا» بوده و آمریکا قصد ادامه همکاری با این کشور جنوب شرق آسیا را دارد.
این در حالی است که «رودریگو دوترته» رئیس جمهوری فیلیپین ابتدای این هفته در پکن، مهمان «شی جین پینگ»رئیس جمهوری چین بود.
فیلیپین از متحدین آمریکا در منطقه دریای جنوبی چین به شمار می‌رفت اما ارتباط این دو کشور از زمان روی کار آمدن «دوترته» در سال 2016، دچار مشکلاتی شده است.
در همین حال چین روابط خود را با بسیاری از کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه بهبود داده و سرمایه گذاری‌هایی در این کشورها کرده است.
فیلیپین که در حال حاضر یکی از سریع‌ترین اقتصادهای در حال رشد در جهان را دارد، به عنوان کشوری مهم در «جنگ تجاری» میان چین و آمریکا محسوب می شود.
دریای جنوبی چین دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳ و نیم میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد.
پس از پنج اقیانوس جهان این دریا بزرگ‌ترین پهنه آبی جهان است.
جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین که با هم یک مجمع‌الجزایر را تشکیل می‌دهند افزون بر صدها عدد هستند این جزیره‌ها که خالی از سکنه هستند و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف بوده‌اند .
جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.
آمریکا این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی کشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در رفت ‌و آمد در این دریا تاکید می‌ورزد.
آساق**241**1599

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال