به مناسبت سالروز شهادت سپهبدصیاد شیرازی؛

بصیرت و ولایتمداری دو مولفه مهم شهید صیاد شیرازی است

تهران- ایرنا- شهید صیاد شیرازی فرماندهی ولایتمدار بود که در تمامی صحنه های جنگ تحمیلی در مسیر زنده نگه داشتن آرمان های والای انقلاب اسلامی به دفاع از کیان میهن پرداخت و نقش مهمی در وحدت و هم افزایی سپاه و ارتش داشت و تلاش های موثر وی در پیشبرد سیاست ها و برنامه های کلان نیروهای مسلح همچنان راهگشا است.

بررسی تاریخ تحول های سیاسی و اجتماعی ایران به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نشان می‌دهد دشمنان این مرز و بوم برای رسیدن به اهداف و مقاصد خویش همواره به طرف حذف فیزیکی شخصیت‌های انقلابی، ایجاد رعب و وحشت در جامعه، تخریب اماکن حساس دولتی و... گام برداشته اند.

دشمنان همواره سعی داشتند تا از راه ترور، ایران را از مسیر رشد و پیشرفت دور سازند اما عملکرد جمهوری اسلامی در دهه‌های اخیر حکایت از این دارد که این اقدام های تروریستی تاثیر چندانی بر روند پیشرفت ملی و اسلامی ایرانیان نداشته است.

شهدای انقلاب اسلامی به خصوص شهدای ترور، سند مظلومیت ایران اسلامی هستند. بزرگمردانی که با ویژگی های مشترک، اهداف هماهنگ و تلاش های مستمر در مسیر زنده نگه داشتن آرمان های انقلاب گام برداشتند.

شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی از شهدای ترور و یکی از فرماندهان دلیر و فرهیخته و برخوردار از دانش بالایی بود که توانست در دوره های مختلف حیات خویش به عنوان فردی تاثیرگذار خدمت های ارزشمندی را از خود به یادگار شود. وی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از مجاهدانی بود که در شکل گیری انقلاب اسلامی نقشی بی بدیل داشت و در احیای ارتش ایران و هماهنگی های میان ارتش و سپاه نقشی ارزشمند ایفا کرد و در تمامی صحنه های جنگ تحمیلی به دفاع از کیان این مرز و بوم پرداخت.

با پایان یافتن جنگ تحمیلی، امیر سرتیپ صیاد شیرازی در مهر 1368 هجری خورشیدی به درخواست رییس وقت ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم رهبری به معاونت بازرسی کل نیروهای مسلح انتخاب شد.

وی در شانزدهم فروردین 1378 هجری خورشیدی درجه سرلشکری خود را از مقام معظم رهبری به دست گرفت. اما تنها چند روز از این منصب نگذشته بود که در بیست و یکم فروردین در مقابل منزل مسکونی خویش در تهران مورد هدف عناصر ضد انقلاب قرار گرفت و به شهادت رسید.

«سیدمحسن میرحسینی» تحلیلگر مسایل سیاسی و استاد دانشگاه؛ ترور ناجوانمردانه امیر سپهبد علی صیاد شیرازی را نمونه ای بارز از تلاش های عبثِ بدخواهانی دانست که همواره هراس از اقتدار ایران اسلامی را در صحنه های بین المللی دارند. در ادامه گفت وگوی پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا را با این کارشناس از نظر می گذرانیم.

** نقش شهید صیاد شیرازی در عملیات مرصاد و ایجاد امنیت در کردستان
شهید صیاد شیرازی در دوران عملیات مرصاد در مرداد ماه 1367 خورشیدی نماینده امام (ره) در شورایعالی دفاع بود و این زمان اوج درگیری های نظامی و امنیتی میان ایران و عراق به شمار می رفت که منافقان هم توانسته بودند با کمک صدام حسین عملیات نظامی را علیه امنیت کشور راه اندازی کنند. در این شرایط حساس هرچند شهید صیاد شیرازی نقش مستقیم در فرماندهی عملیات نظامی نداشت اما با احساس مسوولیت و نیز با توجه به تجارب ارزشمندی که در طول جنگ آموخته بود و نسبت به منطقه آشنایی کامل داشت به کمک نیروهای عملیاتی شرکت کننده در عملیات مرصاد شتافت و با تبحر در هوانیروز و در دست گرفتن فرماندهی عملیات توانست منافقان را با تلفات زیاد مجبور به عقب‌نشینی به داخل خاک عراق کند.

نمی توان شهادت شهید صیاد شیرازی را تنها به نقش وی در عملیات مرصاد علیه منافقین محدود کرد زیرا شهادت وی در سال 1378 خورشیدی و 11 سال بعد از عملیات مرصاد صورت گرفت که این ترور می توانست زودتر نیز صورت پذیرد. بنابر اسناد موجود از عامل ترور شهید صیاد و همچنین مدارکی که بعد از سقوط رژیم صدام بدست آمد نقش صدام حسین را در این ترور آشکارتر می سازد، زیرا پس از ترور «عدی» فرزند صدام، شخص صدام حسین ترور آیت الله هاشمی رفسنجانی را به عنوان اقدام مقابله به مثل به منافقین پیشنهاد می دهد ولی آنان به علت ناتوانی نفوذ در حلقه های امنیتی محافظتی آیت الله هاشمی ترور شهید صیاد را پیشنهاد و اجرایی می کنند. بنابراین می توان گفت سهم شهید صیاد شیرازی در هویت و قدرت یابی ارتش در جنگ و نیز عملکرد وی در تحولات امنیتی کردستان که عامل تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران بود سبب بغض و کینه دشمنان شد و در نهایت باعث شهادت وی شد.

** نبوغ نظامی شهید صیاد شیرازی زبانزد بود
بازگرداندن اقتدار از دست رفته ارتش در جریان انقلاب، نبوغ و نخبه بودن شهید صیاد شیرازی را ثابت می کند، زیرا در اوضاع متلاطم اوایل انقلاب که ارتش دچار از هم گسیختگی بود سبب تحریک نیروهای بعثی برای حمله به ایران شد. بازگشت اقتدار ارتش کار ساده ای نبود که از عهده هر فردی برآید، زیرا در آن زمان برخی از سران ارتش فرار کرده و عده ای هم که باقی مانده بودند توان بازسازی ارتش را نداشتند، اما شهید صیاد آن را عملی ساخت و این امر نشان از نبوغ نظامی، تعهد و اخلاص وی در کار و خدمت به ایران اسلامی داشت.

طرح بستن مرزها در غائله کردستان که از طرف شهید صیاد شیرازی ارایه شد و فرماندهی این عملیات را خود وی بر عهده داشت باعث آزاد سازی سنندج و دیگر شهرهای کردستان یکی پس از دیگری از دست گروه های ضدانقلاب شد، چنانچه این امر سبب تایید فرماندهی وی هم از طرف ارتش و هم سپاه شد و در نهایت ستاد مشترک ارتش و سپاه در داخل پادگان سنندج تشکیل یافت.

** تاثیر در گفتمان انقلاب مهمترین خصوصیات شهدای ترور
مهمترین خصوصیت مشترک شهدای ترور تأثیر شگرف آنان در گفتمان انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بوده و به همین دلیل دشمنان انقلاب اسلامی به علت شدت بغض و کینه ای که از آنان داشتند به دنبال حذف فیزیکی آنها برآمدند اما در عمل این آرزوی آنان تحقق نیافت، زیرا بدنبال شهادت و ترور هر یک از این بزرگمردان عزم همرزمان آنها در رسیدن به آرمان های انقلاب اسلامی جزم تر می شد. انقلاب اسلامی ایران هم اکنون در آستانه چهلمین سالروز پیروزی خود قرار دارد و آن نهال کوچک هم اکنون به درختی تناور تبدیل شده که به آسانی قابل ریشه کن شدن نیست.

** شناساندن شهدای ترور با ارتقای سطح اطلاعات مردم و برگزاری یادواره ها
اطلاع رسانی درباره شهدای ترور و شناساندن دشمنان انقلاب اسلامی از طریق برگزاری یادواره ها در بُعد داخلی یکی از راه های مؤثر در الگو سازی برای جامعه به خصوص جوانان جامعه است که بدین گونه هم افراد جامعه ترغیب می شوند تا راه و روش و منش آنان را در پیش گیرند و هم تبلیغات دشمنان نظام اسلامی در معرفی خود به عنوان افرادی که خواهان منافع ملی برای کشور هستند و این شهدا را افرادی وابسته به حکومت و ضد منافع ملی کشور معرفی می کنند خنثی خواهد کرد.

** تقدیم حدود 17 هزار شهید ترور برای دفاع ازکیان وطن
ایران اسلامی برای استقرار و تثبیت خود بیش از 17 هزار شهید ترور همچون شهید صیاد شیرازی، شهدای هسته ای و ... تقدیم کرد تا ارزش های اسلامی در جامعه حاکم شود. در بُعد سیاست خارجی اطلاع رسانی در باب شهدای ترور دشمنان نظام جمهوری اسلامی می تواند صدای مظلومیت نظام را به گوش مجامع حقوق بشری جهان برساند، زیرا این مجامع همواره در گزارش های حقوق بشریِ سالیانه خود نظام جمهوری اسلامی ایران را محکوم به نقض حقوق مردم ایران و متهم به پشتیبانی از گروه های تروریستی و نیز اقدامات تروریستی در جهان می کنند، در صورتی که ایران خود از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی شاهد اقدامات تروریستی گروهک ها و کشورهای خارجی درباره مقامات و حتی مردم عادی که پشتیبان نظام خود بوده اند است. در حقیقت باید این واقعیت را بر جهانیان آشکار ساخت که جمهوری اسلامی ایران خود اصلی ترین قربانی تروریسم بوده تا در این راستا تبلیغات گروه های اپوزیسیون خارج نشین خنثی شود.

*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9117** 9131
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال