مواضع اسرائیلی بن سلمان ریاض را منزوی تر می کند

تهران- ایرنا- اظهارات اخیر ولیعهد سعودی در خصوص «حق اسراییلی ها برای داشتن وطن» که از سوی تحلیلگران به عنوان به رسمیت شناختن تلویحی رژیم صهیونیستی تعبیر شده، خدشه هایی جبران ناپذیر بر چهره ریاض در جهان عرب و اسلام وارد می کند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سازش به جای ستیز با اشغالگران قدس، اعتبار و جایگاه متزلزل مدعیان رهبری جهان اسلام را بیش از پیش تضعیف می کند.
«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی که به همراه وزیر خارجه عربستان دو هفته ای می شود به آمریکا سفر کرده است، با اظهارات اخیر خود در خصوص رژیم صهیونیستی، کلکسیون مواضع جنجالی ریاض را کامل کرد.
بن سلمان در گفت و گو با مجله آمریکایی «آتلانتیک» در پاسخ به این پرسش که «آیا اعتقاد دارید که مردم یهودیان حق دارند دولت- ملت خود را حداقل در بخش هایی از سرزمین نیاکانشان داشته باشند» جواب داد: من بر این باورم که هر مردمی، در هر جایی، حق دارند در کشور امن خودشان زندگی کنند. معتقدم که فلسطینی ها و اسراییلی ها حق دارند سرزمین خودشان را داشته باشند. اما ما باید توافق صلحی داشته باشیم تا ثبات برای هر فردی تضمین شده و روابطی عادی وجود داشته باشد.
وی در پاسخ به این پرسش که «آیا از نظر مذهبی با موجودیت اسراییل مخالفتی ندارید» گفت: ما نگرانی های مذهبی در مورد سرنوشت قدس و حقوق مردم فلسطینی داریم. هیچ مخالفتی با هیچ یک از مردمان دیگر نداریم.
ولیعهد جوان سعودی رژیم صهیونیستی را در مقایسه با وسعتش، یک اقتصاد بزرگ و رو به رشد ارزیابی کرد که منافع مشترک زیادی با ریاض دارد.
به گفته ولیعهد عربستان ، حتی در صورت تحقق صلح، منافع بسیاری میان اسراییل و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و کشورهایی نظیر مصر و اردن وجود خواهد داشت.
این اظهارات بن سلمان در سرزمین یانکی ها، از سوی بسیاری ناظران به عنوان به رسمیت شناختن تلویحی رژیم صهیونیستی، فرستادن سیگنال هایی برای ارتباط نزدیکتر و دوستانه تر با این رژیم نامشروع و تلاش برای همسوسازی بیشتر مواضع ریاض با آمریکایی ها تعبیر شد.
بن سلمان در جریان سفر دوهفته ای خود به واشنگتن، بی پرواتر و جسورانه تر در اعلام مواضع همسوی کشورش با غرب از خود صراحت نشان داده است؛ این بر خلاف سیاست ورزی اسلاف او است که به خاطر حفظ موقعیت عربستان در جهان اسلام و جهان عرب به شیوه ای محتاطانه رفتار می کردند و دستکم در اعلان مواضع، خودداری بیشتری از خود نشان می دادند.
بن سلمان که به لطف کهولت سن و بیماری پدر، زمام امور کشور را در دست گرفته است و در مسیر سیاست ورزی جنجالی، «عادل الجبیر» وزیر خارجه تندروی خود را همراه دارد، در جریان سفر به واشنگتن چنان مواضع سازشگرانه ای در خصوص رژیم صهیونیستی اتخاذ کرده که کشورهای عرب همسو با خود را هم دچار شگفتی کرده است.
این در حالی است که اعلام تصمیم رییس جمهوری آمریکا در میانه آذرماه گذشته مبنی بر اجرای مصوبه انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی از تل آویو به بیت المقدس هم با واکنش قابل توجهی و مورد انتظاری از سوی عربستان مواجه نشد. حتی طی ماه های گذشته نشانه های آشکاری از نزدیکی ریاض- تل آویو به ویژه با محوریت ایران ستیزی هم به چشم می خورد. باز شدن حریم هوایی عرستان به روی پروازهایی از یا به مقصد سرزمین های اشغالی در میانه اسفندماه گذشته، یکی از نشانه های بارز و نمادین بهبود روابط ریاض- تل آویو است.
عربستان نه تنها به ادامه شهرک سازی در سرزمین های اشغالی به ویژه در حومه قدس و کرانه باختری که با چراغ سبز «دونالد ترامپ» از سال گذشته شتاب بیشتری گرفته هم واکنش قابل توجهی نشان نداده، بلکه با ارتباطات پنهانی با رهبران تل آویو و حمایت های تلویحی خود، روند اشغالگری را تسریع کرده است.
سفر بن سلمان به واشنگتن گویا سرسپردگی ولیعهد به آمریکا و رژیم صهیونیستی را کامل کرده است. بر اساس گزارش های منتشره، گویا ولیعهد در واشنگتن با مشاور امنیت ملی تل آویو دیدار و گفت و گو داشته است. عجیب نیست که در چنین فضایی، ولیعهد، رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسد و نه تنها از منافع مشترک کشور متبوعش، بلکه از منافع مشترک کشورهای حاشیه خلیج فارس با اسراییل سخن بگوید؛ کشورهایی که مدعی زعامت بر آنها است ولی در سال های اخیر بر اعتبار و جایگاه رهبری اش در جهان عرب و اسلام خدشه ای جدی وارد شده است.
کشورهایی که برای تحقق آرمان فلسطین و نجات هویت اسلامی هزینه های مادی و معنوی چهار جنگ سنگین با اشغالگران قدس را به جان خریده اند، شاهد رنگ باختن مساله فلسطین به عنوان یکی از مهمترین مسایل هویتی جهان اسلام نزد مدعیان رهبری بر جهان عرب و اسلام هستند.
اگرچه تاکنون ارتباط عربستان با رژیم اشغالگر قدس امری بدیهی و غیر قابل کتمان بود، ولی مواضع اعلامی محتاطانه ریاض، وجهه ظاهری عربستان به عنوان حامی کشورهای اسلامی را حفظ می کرد. اکنون اما اعلان مواضع بی پروای این کشور در قبال تل آیو، حفظ چنین جایگاه ادعایی را با چالش های جدی مواجه کرده است.
این در حالی است که در سال های گذشته، عربستان برای حفظ جایگاه خود میان کشورهای عربی هم با چالشی جدی مواجه بوده و نتوانسته همه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را به تمکین از خود وادار کند.
سال ها است که بخش قابل توجهی از سیاست خارجی عربستان بر اساس رقابت با جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهمترین رقیب منطقه ای ریاض تنظیم می شود. در همین چارچوب رهبران نسل جدید ریاض، اتحاد و نزدیکی با دشمنان ایران یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی را شدت بخشیده اند تا در مناسبات منطقه ای دست برتر را داشته باشند.نشانه هایی آشکار از شکل گیری مثلث ریاض، تل آویو و واشنگتن علیه ایران به چشم می خورد.
در این میان رهبران ریاض در محاسبات خود یکی از مهمترین مولفه های تاثیرگذاری و موفقیت ایران در منطقه را از قلم انداخته اند. قدرت نرم، نقش ثبات آفرین و محبوبیت جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای منطقه که با هیچ اتحاد ایران ستیزی مغلوب نمی شود، به ویژه آنکه پرچم حمایت از آرمان فلسطین همچنان در دستان ایران افراشته است.

پژوهشم**9275** 1601**
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

جدیدترین مطالب سایت

ایمپلنت‌های ایرانی وارد بازار می‌شوند

رئیس انجمن جراحان دهان، فک و صورت:

ایمپلنت‌های ایرانی وارد بازار می‌شوند

لوایح FATF تصویب نشود، بانک‌های ما به مشکل جدی برمی‌خورند

یک کارشناس بانکی در گفت‌وگو با ایرناپلاس مطرح کرد:

لوایح FATF تصویب نشود، بانک‌های ما به مشکل جدی برمی‌خورند

پلوسی: رویکرد دولت ترامپ در مورد ایران، کاملا اشتباه است

واشنگتن قبل از خروج از برجام باید با اروپا مشورت می کرد؛

پلوسی: رویکرد دولت ترامپ در مورد ایران، کاملا اشتباه است