عضو مجلس ملی پاکستان

ایران الگوی ایستادگی در برابر آمریکا است

اسلام آباد - ایرنا - عضو مجلس ملی پاکستان،از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای تاثیرگذار جهان یاد کرد که توانسته در مقابل زورگویی های استکباری آمریکا ایستادگی کند.

به گزارش شامگاه چهارشنبه ایرنا 'شیرین مزاری' در نشست تخصصی موسسه مطالعات سیاسی اسلام آباد با حضور تحلیلگران و کارشناسان مسائل بین المللی، از سیاست جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با سیاست های توسعه طلبانه آمریکا در منطقه تجلیل کرد.
وی گفت: پس از واقعه یازده سپتامبر، دولتمردان آمریکایی با ترسیم سیاست جدید سعی کردند مرزهای جغرافیایی منطقه غرب آسیا را بازسازی کنند.
مزاری که مدیریت موسسه مطالعات راهبردی در اسلام آباد را نیز بر عهده دارد در ادامه افزود: امپریالیسم نوین جهانی به رهبری آمریکا برای رسیدن به اهداف خود تلاش کرده است تا آن طور که می خواهد مرزهای جغرافیایی را در خاورمیانه تغییر دهد.
وی تصریح کرد: در راس این اقدامات، آمریکا در سناریویی جدید سعی کرد به بهانه احیای نام دمکراسی در خاورمیانه از بطن تحولات تازه در منطقه و نارضایتی های عمومی در جهان عرب با عنوان «بهار عربی»به اهداف خود برای ایجاد خاورمیانه بزرگ برسد.
وی خاطرنشان کرد: آمریکا و غرب در ایجاد تحولات جدید در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا نقش مهمی ایفا کردند به نحوی که آنها ضمن مدیریت این تحولات به صورت قدم به قدم در مرحله نخست، دولت های غیر پادشاهی ملی گرا را در منطقه از بین بردند اما از بطن آن نظام های خودکامه و مستبد و از هم گسیخته در کشورهایی مانند مصر و لیبی را پدید آوردند.
پژوهشگر مشهور پاکستانی خاطرنشان کرد: تنها کشوری که در مقابل توطئه های آمریکا ایستادگی کرد و باعث ناکامی این دسیسه ها شد، جمهوری اسلامی ایران بود.
تحلیلگر سیاسی پاکستان گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن مقابله با اهداف و منافع غرب در منطقه توانست از وضعیت تازه بهترین استفاده را برده و خلاء موجود را پر کند.
نماینده مجلس ملی پاکستان با بیان اینکه ایرانی ها توانستند جلوی توطئه های جدید آمریکا را در منطقه بگیرند، گفت: عربستان در حال حاضر بزرگترین متحد آمریکا در منطقه است به همین دلیل رژیم صهیونیستی و عربستان سعی می کنند با یکدیگر همکاری کنند.
وی ضمن اشاره به اهداف بلند مدت آمریکا در منطقه گفت: آمریکا در مرحله اول کشورهای دیکتاتور غیر پادشاهی را هدف قرار داد و بدین ترتیب شیرازه حکومت آنها از هم پاشیده شد، اما نباید فراموش کنیم که هدف بعدی آمریکایی ها نظام های پادشاهی و خودکامه در خاورمیانه خواهد بود و اگر کسی فکر می کند با ائتلاف با آمریکا می توانند از وقوع این سناریو جلوگیری کنند سخت در اشتباهند.
شیرین مزاری همچنین با انتقاد از عدم پیروی دولت پاکستان از قطعنامه نمایندگان مجلس ملی در قبال عدم دخالت در جنگ یمن گفت: شرکت نظامیان پاکستان در جنگ یمن که به سرکردگی عربستان به راه افتاده است پیامدهای زیانباری برای پاکستان در پی خواهد داشت.
وی با انتقاد از ادعای ائتلاف نظامی با رهبری عربستان در مبارزه با تروریسم، گفت: اگر عربستان و متحدانش ادعا می کنند که این اتحاد علیه تروریسم و داعش به وجود آمده چرا ایران که نقش مهمی در ریشه کنی داعش داشته است به این ائتلاف دعوت نشد.
نماینده مجلس ملی پاکستان با بیان اینکه ابهامات زیادی درباره نقش پاکستان در ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان وجود دارد، خاطرنشان کرد: پاکستان با چالش های داخلی و بیرونی رو به روست و در چنین اوضاعی باید خود را از رقابت های منطقه ای دور نگه دارد.
این پژوهشگر پاکستانی همچنین با تشریح تهدیدهای داعش در منطقه گفت: گروه تروریستی داعش را نمی توان تنها از طریق نظامی ریشه کن کرد بلکه باید با افکار و پدیده تکفیری نیز مقابله به مثل کرد.
وی خاطرنشان کرد: اگر با دقت مواظب اوضاع نباشیم خطر داعش که سوریه، لیبی و عراق را به ویرانه تبدیل کرد، دیگر کشورهای نظیر پاکستان را مورد تهدید قرار می دهد.
آساق**6125*شبس*1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال