عضو کمیسیون اتحادیه جهانی کشتی در گفت وگو با ایرنا:

ایران میزبان رقابت‌های جهانی کشتی کلاسیک زنان شد

تهران - ایرنا - عضو کمیسیون بانوان و ورزش اتحادیه جهانی کشتی از برگزاری نخستین دوره رقابت های جهانی کشتی کلاسیک زنان در کشورمان در تیر ماه امسال خبر داد.

«فرناز پناهی زاده» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایران به عنوان یکی از قدرت های برتر کشتی آزاد و فرنگی جهان همواره نقش بسزایی در توسعه این رشته ورزشی داشته و از سال گذشته نیز رشته جدیدی به نام کلاسیک زنان که با پوشش کامل بوده را طراحی کرده است.
وی ادامه داد: این طراحی در واقع حرکت بزرگی در این رشته و برای اتحادیه جهانی محسوب می شود و در سومین گردهمایی برابری جنسیتی که توسط کمیته بین المللی المپیک هشتم فروردین در سوییس برگزار شد، این موضوع نیز مطرح شد.
مدیر روابط بین الملل فدراسیون کشتی ادامه داد: بر همین اساس برگزاری نخستین دوره کشتی کلاسیک بانوان در تیر ماه امسال و در تقویم اتحادیه جهانی به ثبت رسیده و قرار است پیش از آن یک دوره تورنمنت بین المللی در اردیبهشت یا خرداد ماه امسال در ایران برگزار شود.
وی در خصوص تعداد کشورهای حاضر در رقابت های جهانی کشتی کلاسیک بانوان گفت: هنوز تعداد دقیق کشورهای شرکت کننده مشخص نیست اما بعد از برگزاری تورنمنت بین المللی این رشته می توان در این خصوص اظهار نظر کرد.
پناهی زاده ادامه داد: با توجه به نوپا بودن کشتی کلاسیک بانوان در سال های ابتدایی نباید انتظار حضور تعداد زیادی از کشورها را داشت اما برگزاری آن برای بسیاری از کشورها به خصوص مسلمان می تواند جالب توجه باشد چرا که کشورهایی همچون مصر و یا برخی کشورها از قاره آفریقا که از نظر فرهنگی متفاوت هستند، برای فعالیت در این رشته ابراز علاقه کرده اند.
عضو کمیسیون بانوان و ورزش اتحادیه جهانی کشتی با اشاره به حضور در سومین گردهمایی برابری جنسیتی در مدیریت ورزش در کشور سوئیس، افزود: در این جلسه نمایندگان بیش از 30 فدراسیون جهانی و بین المللی، حضور داشتند و درباره نتایج و پیشنهادات طرح برابری جنسیتی برای اشتراک گذاری بهترین شیوه ها جهت انطباق با سازمان های خود و یافتن راه حل های جدید برای بهبود برابری جنسیتی در رهبری ورزشی با یکدیگر بحث و گفت و گو کردند.
پناهی زاده ادامه داد: «توماس باخ» رئیس کمیته بین المللی المپیک با حضور در جلسه اعلام کرد که ما به یک رویکرد دو طرفه برای پیشرفت نیاز داریم و امیداریم پیشنهادات طرح بررسی برابری جنسیت IOC به تغییرات موثر کمک کند.
عضو کمیسیون زنان و ورزش اتحادیه جهانی اظهار داشت: این گردهمایی در سه بخش شامل فرایند انتخابات و ارائه راهکارهای توسعه راهبردی برای معرفی و انتخاب مدیران ارشد زن در بدنه مدیریتی فدراسیون ها، ارائه راهکار و پیشنهادات برای ترویج پوشش خبری متوازن و تصویری از ورزشکاران، صرف نظر از جنسیت و همچنین ارائه راهکارهای عملی برای اطمینان بخشیدن از حضور زنان در عرصه مدیریتی و تصمیم گیری برگزار شد و نمایندگان فدراسیون های جهانی ورزش های سه گانه، هاکی، دوومیدانی، راگبی، ژیمناستیک، قایقرانی و کشتی و همچنین نمایندگان کمیته بین المللی المپیک سخنرانان این نشست بودند.
مدیر روابط بین الملل فدراسیون کشتی تصریح کرد: به عنوان نماینده اتحادیه جهانی کشتی در این جلسه در خصوص فعالیت های اتحادیه جهانی در عرصه زنان موضوعاتی همچون تشکیل کمیسیون زنان و ورزش، جایزه کمیسیون زنان، افزایش تعداد مسابقات زنان، اختصاص بودجه به توسعه کشتی زنان و برگزاری اردوهای مشترک، برنامه های آموزشی مختص زنان و تساوی سهمیه ورزشکاران المپیک زنان و همچنین توضیحاتی در خصوص آغاز کشتی زنان و معرفی رشته کشتی کلاسیک در ایران را برای حاضرین مطرح کردم.
پناهی زاده خاطرنشان کرد: در پایان جلسه خانم ماریسول کاسادو عضو کمیته بین المللی المپیک و رئیس برابری جنسیتی از حاضرین بخاطر حضور در جلسه و ارائه نظرات و پیشنهادات قدردانی کرد.
وی ادامه داد: راه اندازی کشتی کلاسیک بانوان حرکت بزرگی است که اکنون آغاز شده و بر همین اساس کمیته بین المللی المپیک و اتحادیه جهانی کشتی قصد دارند، بانوان زیادی در این رشته داشته و دخل و تصرف بیشتری در جامعه کشتی داشته باشند.
سومین گردهمایی برابری جنسیتی در مدیریت ورزش زیر نظر کمیته بین المللی المپیک و انجمن فدراسیون های جهانی ورزشی حاضر در المپیک های تابستانی (asoif) روز چهارشنبه 8 فروردین با حضور توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک، نناد لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی کشتی و عضو هیأت اجرایی کمیته بین المللی المپیک و اندرو ریان مدیر اجرایی asoif در شهر لوزان سوئیس برگزار شد.
با پیگیری فدراسیون و پس از تایید اولیه کمیسیون کشتی های سنتی و متعاقب آن کمیته اجرایی اتحادیه جهانی، موضوع کشتی کلاسیک بانوان و ضوابط و مقررات آن شهریور سال 96 در دستور کار نشست هیات رئیسه اتحادیه جهانی کشتی در پاریس قرار گرفت.
در این جلسه پس از ارائه گزارش «فرناز پناهی زاده» نماینده فدراسیون کشتی ایران در کمیسیون کشتی و زنان، بحث های اولیه از سوی برخی از اعضاء هیات رئیسه مطرح شد و در نهایت با حمایت رئیس کمیسیون کشتی های سنتی و رئیسان کنفدراسیون های قاره های آفریقا، آسیا، اقیانوسیه و اروپا، کشتی کلاسیک بانوان به عنوان یکی از شیوه های کشتی تحت پوشش اتحادیه جهانی به تصویب هیات رئیسه رسید.
همچنین نخستین دوره کلاس مربیگری کشتی کلاسیک بانوان با حضور «کائوری ایچو» دارنده 4 مدال طلای المپیک و 10 مدال طلای جهان در کشتی زنان از کشور ژاپن روزهای 15 تا 23 شهریور در خانه کشتی شماره 2 تهران برگزار شد.
نخستین دوره رقابت های کشتی کلاسیک زنان با حضور 103کشتی گیر از 25 استان کشور آذر سال گذشته در 6 وزن 50، 55، 60، 65، 70 و 75 برگزار شد.
در حال حاضر «آنا واسلینکو» قهرمان اسبق کشتی زنان جهان و از مربیان موفق کشتی اوکراین از اواخر سال گذشته به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی کلاسیک بانوان منصوب و نخستین اردوی تیم ایران نیز روزهای 4 تا 13 بهمن در شهر آبادان برگزار شد.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**1067**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال