یک پیشنهاد به فدراسیون فوتبال - یحیی معماری*

کرمانشاه- ایرنا - فدراسیون فوتبال در چند سال اخیر میزبانی بازی نهایی جام حذفی فوتبال را به شهر حماسه ساز خرمشهر واگذار کرده که تاکنون 2 بار فینال این بازی ها در این شهر برگزار شده است.

تا به امروز دیدار تیم های استقلال و ذوب آهن در فینال جام حذفی سال 94 - 95 و تراکتورسازی و نفت در سال گذشته در ورزشگاه شهر خرمشهر برگزار شده است که البته در پایان این دیدارها بازیکنان و کادر فنی هر چهار تیم، از مسائلی مانند نامناسب بودن زمین چمن، امکانات جانبی، رختکن و حتی کیفیت تصویربرداری گلایه هایی داشتند.
امسال هم قرار است سومین فینال جام حذفی بین تیم های استقلال تهران و «خونه به خونه» بابل روز 12 اردیبهشت در خرمشهر برگزار شود اما مساله اصلی پابرجا بودن همان مشکلات قبلی در این ورزشگاه است؛ به گونه ای که گفته می شود زمین این ورزشگاه مدتی است زیر کشت رفته و شاید فینالی که یکی از نمایندگان ایران در آسیا را معرفی می کند، امسال هم در میان کاستی و انتقادات فراوان رسانه ها برگزار شود که به هیچ وجه زیبنده فوتبال کشورمان نیست.
حتی در شبکه های مجازی پیشنهادهایی برای میزبانی از این دیدار در ورزشگاه هایی چون اهواز، شیراز یا اصفهان مطرح شده اما نگارنده قصد دارد برای نخستین بار پیشنهاد دهد که برای التیام بخشی از زخم های مردم استان کرمانشاه که در دهه های اخیر و خصوصا زلزله 21 آبان پارسال رنج فراوان دیده اند و با توجه به آمادگی ورزشگاه 15 هزار نفری این شهر؛ میزبانی بازی فینال جام حذفی به این دیار پهلوان خیز داده شود.
استدلال مسئولان فدراسیون فوتبال ایران و کمیته برگزاری مسابقات در واگذاری فینال جام حذفی به خرمشهر معطوف به مظلومیت این شهر و مردمانش در هشت سال جنگ میان ایران و عراق و آزادی آن در سوم خرداد ماه است که مساله ای کاملا درست و بجا و قدرشناسی از هم میهنان جنوبی ما بخاطر سالها ایستادگی در برابر رژیم بعثی صدام محسوب می شود.
اما باید گفت که کرمانشاه نیز شایسته این توجه است. کرمانشاه استانی است که آغار و پایان جنگ را به خود دید و افزون بر 11 هزار مرد و زن و پیر و جوانش در هشت سال دفاع مقدس شهید شدند و هزاران معلول، جانباز و آزاده دارد. دومین شهر مقاوم ایران یعنی گیلانغرب در این استان است. کرمانشاه مرصادها و بازی درازها را تجربه کرد و هنوز هم گرد محرومیت و ویرانی ناشی از جنگ بر رخسارش سنگینی می کند.
کرمانشاه اما نه فقط در میدان جنگ بلکه در آوردگاههای ورزشی جهان نیز برای ایرانی ها مدال و نشان افتخار کسب کرده است؛ کیانوش رسمتی، کورش باقری، برادران محبی، مظاهری، سونیا گماری، مریم هاشمی و ...‌ نمونه ای از دهها مدال آور و افتخار آفرین تاریخ این دیار در میادین بین المللی هستند.
چنانچه اعطای میزبانی فینال یکی از جام های دوگانه کشور به خرمشهر برای دلجویی از مردمان خونگرم و صبور این دیار است اما در شرایطی که زیرساختهای برگزاری یک فینال در این شهر وجود ندارد، از تصمیم گیران فوتبال ایران و وزارت ورزش می خواهیم فینال را در کرمانشاه که شرایطی مشابه با خرمشهر سربلند دارد، برگزار کنند.
این تصمیم با توجه به زخم اخیر مردم استان بخصوص سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، قصرشیرین و دالاهو در زلزله 21 آبان و جان باختن 621 نفر و تخریب وسیع خانه ها، می تواند کمی مرهم باشد.
پیشنهاد می شود با برگزاری فینال در کرمانشاه، عواید حاصل از فروش بلیت نیز به ساخت سرپناه زلزله زدگان اختصاص یابد تا اندکی از اندوه آنان تسکین داده شود.
و البته از مسئولان استان کرمانشاه به خصوص استاندار و متولیان حوزه ورزش این استان نیز درخواست می شود که پیگیر این مساله باشند شاید حضور تیم استقلال به عنوان یکی از پرهوادارترین باشگاههای کشور، شور، شادی و تقویت روح ورزش را برای قشر جوان کرمانشاه به همراه داشته باشد و لبخندی بر لب مردم داغ دیده این دیار بنشاند.
--------------
خبرنگار ایرنا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال