سیدحسن نصرالله برنامه انتخاباتی حزب الله را اعلام کرد

بیروت-ایرنا-«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان برنامه این حزب برای انتخابات پارلمانی را که قرار است کمتر از دو ماه دیگر برگزار شود اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، وی در سخنرانی که چهارشنبه شب از شبکه تلویزیونی المنار لبنان پخش شد گفت: برنامه انتخاباتی ما بر چند عنوان اصلی متمرکز است و حزب الله می خواهد از طریق حضور در پارلمان برای محقق کردن آنها کار کند.
انتخابات پارلمانی لبنان قرار است ششم ماه مه آینده (16 اردیبهشت) برگزار شود.
نصرالله انتخابات مجلس را فرصتی جدی برای بازتولید قدرت ملی لبنان دانست که به گفته وی معادله سه گانه «ارتش، ملت ومقاومت» آن را تامین کرده است.
دبیرکل حزب الله گفت: وارد این انتخابات شدیم تاصدای راستین ملت مان و مقاومت شریف مان باشیم.
وی افزود: در موضع نمایندگی مان برای حمایت از لبنان و ملت، سرزمین، نفت و ثروت های طبیعی آن کار می کنیم.
نصرالله اصلاحات سیاسی و اداری در نهادهای حکومتی را چارچوب برنامه های انتخاباتی حزب الله برشمرد.
وی با دفاع از قانون انتخابات لبنان که بر پایه الگوی «نسبیت» است بر ضرورت بهتر و پیشرفته تر شدن آن تاکید کرد.
دبیرکل حزب الله افزود: ما در تصویب قانون انتخاباتی بر پایه الگوی نسبیت نقش بزرگی داشتیم، تا این قانون به نمایندگی بهتر منجر شود.
توسعه نظام قضایی و استقلال آن از جمله دیگر برنامه های انتخاباتی حزب الله است که نصرالله به آن اشاره کرد.
تقویت نهادهای نظارتی و اصلاح قوانین مرتبط با هدف استقلال این نهادها نیز از جمله دیگر برنامه های انتخاباتی حزب الله عنوان شد.
نصرالله برخی دیگر از محورهای برنامه انتخاباتی حزب الله را اینگونه برشمرد:روزآمد کردن وزارتخانه ها، مبارزه با فساد مالی و اداری و تمرکز زدایی اداری، برگزاری مناقصه برای واگذاری ها، فعال شدن دولت الکترونیک و اتوماسیون یکپارچه اطلاعات عمومی شهروندان.
وی همچنین بر ضرورت فراهم کردن امکانات لازم برای نهادها و دستگاه های امنیتی و نظامی بویژه ارتش لبنان تاکید کرد.
دبیرکل حزب الله لبنان، با بیان اینکه همه باید با مساله مبارزه با فساد به عنوان یک اولویت ملی مطلق رفتار کنند گفت: در حزب الله ما تصمیم گرفتیم تا یک چارچوب سازمانی ویژه تشکیل دهیم که ماموریت آن مبارزه با اسراف و فساد باشد. ما همچنان متعهدیم که یک حزب و سازمان پاک و به دور از هرگونه فساد باقی بمانیم و این خود به تنهایی به تلاش زیادی نیاز دارد.
نصرالله افزود: هر کسی که هر گونه اطلاعاتی یا شکی دارد که یکی از مسئولان حزب الله در فسادی شریک است، ادله و اسناد خود را به ما ارائه کند، چرا که ما مصمم هستیم که مسیر خود را پاک نگه داریم.
حمایت از بخش های تولیدی، تلاش برای حل بحران برق و آب، فراهم کردن شرایط برای بهره مندی از منابع نفت، اصلاح بخش ارتباطات، ایجاد برنامه های توسعه ای برای همه مناطق و تضمین پوشش جامع بهداشتی برای شهروندان از جمله برنامه های دیگر انتخاباتی حزب الله است که دبیرکل این حزب به آن اشاره کرد.
نصرالله دیگر برنامه های حزب الله را اینگونه برشمرد: افزایش بهره وری از بیمارستان های دولتی، تلاش برای کاهش قیمت دارو، افزایش سطح آموزش رسمی و تقویت دانشگاه دولتی لبنان، برنامه ریزی برای رفع مشکل زباله های سخت، طرح یک استراتژی کلی برای بخش حمل و نقل عمومی، پیگیری دولت برای کار بر روی تکمیل پروژه های فاضلاب، مبارزه با مواد مخدر در چارچوب یک استراتژی ملی، تکمیل پرداخت خسارت های جنگ سال 2006، تصویب قانون عفو عمومی با در نظر گرفتن مقرراتی برای تعیین آنهایی که سزاوار عفو هستند.
وی افزود: ما برای دستیابی به این برنامه انتخاباتی در چهار سال آینده تلاش خواهیم کرد.
دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه با تاکید بر ضرورت بازگشت پناهجویان سوری در لبنان که جمعیتی بالغ بر یک و نیم میلیون نفر را شامل می شوند، گفت: بخش بزرگی از سرزمین سوریه امن شده است و ماندن پناهجویان سوری در لبنان، فشار بسیار سنگینی برای آنها و لبنان است.
نصرالله در بخش دیگر سخنانش گفت: بعضی از ما انتظار داشتند که در مورد ترکیب لیست های انتخاباتی، نقشی ایفا کنیم که نمی توانیم؛ آنچه ما انجام دادیم، حداکثر تلاش ماست، ما نمی توانیم چیزی را به کسی تحمیل کنیم. پیام من به متحدان و دوستان، فروتنی، کوتاه آمدن، درک و تفاهم است. اختلاف و درگیری، مقدمه ای برای شکست است.
وی همچنین روابط حزب الله و حزب مسیحی «جریان ملی آزاد» را استراتژیک و استوار توصیف کرد و گفت: پس از انتخابات با تفاهم این روابط را تکمیل خواهیم کرد.
دبیرکل حزب الله سخنان اخیر منتسب به وی در برخی رسانه ها را نادرست خواند و گفت: آنچه من گفتم این است که در بعلبک و هرمل، ما دوستانی داریم که در لیست های دیگر وجود دارند و دیگران وابسته به گروه هایی هستند که از برخی گروهک های مسلح حمایت کردند و به آنها کمک های مالی ارائه دادند و از آنها دفاع کردند.
برخی رسانه های لبنان در روزهای اخیر مدعی شدند که سید حسن نصرالله در یک جلسه خصوصی در منطقه البقاع در شرق لبنان، رقیبان حزب الله در لیست های دیگر را حامیان داعش و النصره خوانده است.
دبیرکل حزب الله لبنان درباره موضوع تدوین استراتژی دفاعی لبنان گفت: رئیس جمهوری با اختیاراتی که دارد می تواند برای بحث و بررسی استراتژی دفاعی کشور فراخوان دهد و ما به این موضوع هیچ گونه حساسیتی نداریم.
وی همچنین درباره کنفرانس بین المللی اخیر در رم ایتالیا برای حمایت از ارتش لبنان گفت: ما هیچ نظری نداریم و معیار این است که ارتش لبنان بتواند سلاح هایی را به دست آورد که با آنها قادر باشد از لبنان دفاع کند.
نصرالله درباره نشست بین المللی پاریس برای حمایت از سرمایه گذاری در لبنان که قرار است حدود دو هفته دیگر برگزار شود نیز گفت: اگر دولت برای جلب کمک به کشور به پاریس می رود، این عالی است، اما اگر بخواهد وام ها و بدهی ها را افزایش بدهد، می خواهیم که در دولت و مجلس پیرامون آن بحث و بررسی کنیم.
وی افزود: ما هیچ مشکلی با اصل قرض گرفتن نداریم، اما بحث اینجاست که چگونه این بدهی پرداخت می شود و فایده پروژه هایی که اجرا خواهد شد، چیست؟
خاورم**2054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال