معاون شرکت ملی نفت اعلام کرد

سرمایه گذاری ٢.٤ میلیارد دلاری بخش خصوصی برای توسعه 2 میدان نفتی

تهران- ایرنا- معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت گفت: بخش خصوصی ٢ میلیارد و 400 میلیون دلار برای توسعه میدان های نفتی سپهر و جفیر سرمایه گذاری می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «غلامرضا منوچهری» شامگاه یکشنبه در آیین امضای قرارداد توسعه یکپارچه میدان های سپهر و جفیر افزود: در این طرح 50 درصد تولید در قالب طرح های ازدیاد برداشت محقق می شود.
منوچهری اعلام کرد ضریب بازیافت از این میدان ها در پایان طرح 10 تا 15 درصد است و تولید اولیه در این طرح 30 ماه پس از موثر شدن قرارداد آغاز می شود.
وی اضافه کرد: سهم 100 درصدی توسعه دهنده میدان به معنای سهم بردن 100 درصدی از عواید میدان نیست.
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ادامه داد: قرار است شرکت گسترش انرژی پاسارگاد تولید این میدان را از یک هزار و 500 بشکه در روز به ١١٠ هزار بشکه افزایش دهد.
منوچهری اضافه کرد: قراردادی که امروز امضا شد برای توسعه میادین جفیر و سپهر و ٢٠ ساله است.

** حضور حداکثری بخش داخلی در قراردادهای جدید نفتی
مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد نیز در این آیین گفت: الگوی جدید قراردادی نفت حاصل حاکمیت نگاهی نو در بالاترین سطوح وزارت نفت همگام با مدل های جهانی کسب و کار و رویکرد حمایت و تقویت شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و باور به حضور حداکثری آنهاست.
«مهدی میرمعزی» اضافه کرد: از وزیر نفت برای باز کردن فضای کسب و کار برای حضور شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و هویت بخشی به آنها قدردانی می کنیم.
به گزارش ایرنا، سومین قرارداد در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی و نخستین قرارداد جدید نفتی با یک شرکت ایرانی، امروز بین شرکت ملی نفت ایران و گسترش انرژی پاسارگاد و با حضور وزیر نفت برای توسعه 2 میدان نفتی امضا شد.
هدف از قرارداد توسعه یکپارچه میدان های سپهر و جفیر، دستیابی به تولید روزانه حداکثر 110 هزار بشکه و تولید تجمعی حدود 512 میلیون بشکه در 20 سال آینده با برآورد هزینه‌های سرمایه ای 2 میلیارد و 427 میلیون دلاری مستقیم و هزینه های 413 میلیون دلاری غیرمستقیم است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2022*1961*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال