نشست شورای امنیت درباره اتهام انگلیس به روسیه برگزار شد

نیویورک- ایرنا- نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست انگلیس برای بررسی نامه نخست وزیر این کشور مبنی بر استفاده روسیه از گاز شیمیایی علیه یک جاسوس در انگلیس تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در نامه ترزا می آمده است: در 4 مارس، سرگی اسکریپال و دخترش یولیا اسکریپال در سالیسبری مسموم شدند و در شرایط بحرانی باقی ماندند. کارآگاه نیک بیلی که در معرض این حمله بود، همچنان به شدت بیمار است. نیروهای ویژه نظامی برای کمک به تحقیقات و حفاظت از سایت های آلوده مستقر شده اند. صدها نفر از مردم از این حادثه متاثر شده اند.
وی افزوده است: پلیس بریتانیا یک تحقیق کامل انجام داده که مشخص کرده است مواد شیمیایی که در سالیسبری استفاده شد عامل خاص عصبی از یک نوع ماده شیمیایی مبارزه با مواد مخدر شناخته شده به عنوان نوویچک (Novichok) بود. اینها در ابتدا به وسیله اتحاد جماهیر شوروی گسترش یافتند و سپس توسط فدراسیون روسیه به ارث برده شد. نوویچک ها بسیار سمی هستند که از عملکرد عادی سیستم عصبی جلوگیری می کنند. ساخت آنها نیازمند تکنیک های تولید در داخل یک آزمایشگاه کنترل شده با کارشناسانی است که با ایمنی کامل با مواد بسیار سمی کار می کنند.
نخست وزیر انگلیس می گوید: همانطور که دیروز به پارلمان انگلیس اشاره کردم، دولت بریتانیا معتقد است که احتمال دارد فدراسیون روسیه مسئول این حمله باشد. هیچ کشور دیگری جز روسیه دارای توانایی در جنگ شیمیایی نیست.
می ادامه داده است: این اقدام با الگوی به اصطلاح تجاوز دولت روسیه سازگار است. وزیر امور خارجه در تاریخ 12 مارس به سفیر روسیه در لندن روشن کرد که تنها دو سناریو ممکن است. در هر حال دولت روسیه قصد دارد در خاک بریتانیا با استفاده از یک سلاح شیمیایی مظنونی را به قتل برساند یا روسیه کنترل ذخایر سلاح های عصبی را از دست داده است.
وی یادآور شده است: وزیر امور خارجه از سفیر روسیه خواسته است تا توضیح دهد که کدام گزینه از دو مورد درست بوده است و اینکه چگونه این عامل عصب تولید شده در روسیه در سالیسبری برای آقای اسکریپال و دخترش استفاده شده است. وی همچنین به سفیر اشاره کرد که فدراسیون روسیه باید بلافاصله اعلام کامل و جامع برنامه نویچک را به سازمان ممنوعیت سلاح های شیمیایی ارائه دهد. او تا پایان روز سه شنبه، 13 مارس، پاسخ دولت روسیه را درخواست کرده است.
نخست وزیر انگلیس اظهار کرده است: بریتانیا بر این عقیده است که کسانی که مسئول این جرم هستند مطابق با حاکمیت قانون مسئول هستند. این حمله به خاک بریتانیا با استفاده از یک سلاح شیمیایی ممنوع، نه تنها به تنهایی جرم است، بلکه یک چالش واضحی از طرف عضو سازمان ملل متحد به نظم بین المللی بر اساس قوانین است. به این ترتیب، باید با حمایت جامعه جهانی آن را مورد توجه قرار داد.
اروپام**1429

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال