کارشناسان تاکید کردند؛

جوانان را باور کنیم

تهران-ایرنا- جوانان امروز کشور نسبت به دهه های گذشته بصیرت بیشتری دارند و این امر آنگاه بیشتر ملموس می شود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از دانش آموزان و دانشجویان شرکت کننده در کاروان های راهیان نور تاکید کردند که 'نسل جوان امروز برای عقب ‌راندن دشمن از نسل اول آماده‌تر است.'

قشر جوان و علی الخصوص تحصیلکرده در هر کشوری جزوء سرمایه های اصلی جامعه به شمار می رود که موتور محرکه پیشرفت آن سرزمین بوده و می تواند زمینه ساز ترقی و آبادانی هر چه بیشتر شود.
بر همین اساس بسیاری از کشورها که دارای ترکیب جمعیتی و هرم انسانی سالخورده هستند؛ با ارایه برنامه ها و سیاست های تشویقی سعی در افزایش آمار جمعیت جوانان دارند تا از قافله رشد و پیشرفت در عرصه های بین المللی عقب نمانند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در اغلب دیدارهایشان با جوانان به این ظرفیت و پتانسیل بسیار غنی کشور اشاره داشته و جوانان را آینده سازان ایران اسلامی می دانند که بر اساس سند چشم انداز در قله های اول منطقه قرار خواهند گرفت.
حضرت آیت الله خامنه ای طی چند روز گذشته در دیدار با جمعی از شرکت کننده در کاروان های راهیان نور امسال خطاب به جوانان خاطرنشان کردند: 'آینده کشور متعلق به شما است. اگر خود را با چنین خصوصیاتی پرورش دهید قطعاً کشور در آینده نزدیک، در همه زمینه ها، به اوج تعالی و کمال خواهد رسید.'
ایشان افزودند: 'دشمنان و بدخواهان این ملت، قصد داشتند هنگامی که نوبت به جوانان این نسل می رسد، نامی از اسلام و انقلاب باقی نماند و امریکا مسلط بر همه امور کشور باشد و حملات سخت و نرم خود را با این نیت ادامه دادند اما اکنون با نسلی مواجه هستیم که ایمان، استعداد و شکوفایی و اقتدار او از نسل اول بیشتر است و این نسل برای عقب راندن دشمن از نسل های قبل آماده تر هستند.'

** کفایت نکردن راه حل های سنتی برای مدیریت نسل جدید

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در همین زمینه به ایرنا گفت: واقعیت این است که جامعه نسبت به گذشته جوان تر شده است و این جوانان دارای استعدادهای فراوان هستند.
سید احمد معتمدی افزود : جوانان این دهه همچون نسل اول انقلاب علاقه به کشور و میهنشان دارند البته انتقادهای جدی به مسوولان و دولتمردان نیز دارند اما در عین حال عنادی ندارند و علاقه مند به اصلاح امور خصوصا در ابعاد اقتصادی هستند.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: این جوانان دارای مشکلات زیادی هم هستند که بایستی برطرف شود چرا که آنان صاحبان اصلی این کشور در سال های آتی خواهند شد.
وی با تاکید بر این که جوانان ایرانی دارای نیت های پاک هستند ، خاطر نشان کرد: آنان مثل دیگر شهروندان انتقادهای فراوانی در مورد بسیاری از امور دارند که جنس آن با دیگر انتقادها فرق داشته و متفاوت با مابقی افراد است چرا که نگرش جوانان نیز به آینده کشور متفاوت از بقیه است و این در اصل یک مزیت به شمار می رود.
معتمدی تصریح کرد: اگر زمینه ای برای این جوانان فراهم شود با علاقه خاصی برای آبادانی کشورشان کار می کنند و در این بین نقش دانشجویان پررنگ تر است.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: اغلب جوانان دانشگاهی کشور اگر زمینه کاری و پروژه های علمی برایشان در کشور تدارک دیده شود؛ تمایلی به رفتن خارج از کشور ندارند و دوست دارند در سرزمین مادری خودشان خدمت کنند.
وی گفت: واقعیت این است که جوانان امروز نسبت به نسل اول دارای آگاهی بیشتری هستند که یکی از دلایل آن، ظهور و بروز تکنولوژی های جدید و ارتباط با اقصی نقاط دنیا از طریق اینترنت است.
معتمدی افزود: معتقدم در شرایط خاصی به سر می بریم و اگر بتوانیم از این وضعیت که دارای ویژگی های جدیدی است؛ استفاده مفیدی کنیم در نهایت به نفع نظام و کشور خواهد شد.
وی ادامه داد: اگر نتوانیم از این وضعیت خاصی که در آن به سر می بریم؛ استفاده کنیم؛ ممکن است همین فرصت تبدیل به تهدید شود که البته زمینه را برای بهره مندی از فرصت ها بیشتر می بینم.
رییس دانشگاه امیر کبیر یادآور شد: بر همین اساس بایستی برخی از دیدگاه هایمان را در مدیریت تغییر دهیم چرا که بسیاری افراد همچون بنده هنوز در گذشته سیر می کنند و باید به این نتیجه رسید که دوره و زمانه تغییر یافته و جوانان این دوره دارای علایق خاصی هستند که نیازمند توجه بیشتر است.
معتمدی اظهار داشت: به نظرم اگر بتوانیم شرایط جوانان را بهتر درک کنیم؛ می توانیم راه حل های جدیدی بر مبنای اعتقادات مذهبی و اصولی که در انقلاب و نظام داشتیم؛ ارایه کنیم.
وی گفت: واقعیت آن است که راه حل های سنتی دیگر پاسخگو نبوده و برای مدیریت نسل جدید کفایت نمی کند.
معتمدی افزود: امیدوارم مسوولان و دولتمردان، خصوصا مدیرانی که با جوانان سر و کار بیشتری دارند؛ بتوانند بیشتر از فرصتی که این ظرفیت بسیار غنی کشور دارند؛ بهره مند شوند.
وی با اشاره به جوانان دهه اول انقلاب گفت: آنان در شرایط دیگری رشد کرده بود همانگونه که پدرانمان نیز در شرایط دیگری تربیت شده بودند اما بر این باورم که اگر خدایی نکرده کشور وارد بحرانی همچون جنگ شود؛ قطعا جوانان امروز کمتر از نسل اول نیستند.
وی افزود: امثال همت‌ها، خرازی‌ها، باکری‌ها، برونسی‌ها، چیت سازیان‌ها در نسل جوان امروز زیاد هستند اما اینکه فکر کنیم آنها نیز مانند نسل های گذشته می اندیشند؛ طبیعی است که هیچگاه و هیچ دورانی این اتفاق نمی افتد و هر نسلی برای خودش موارد جدیدی نسبت به گذشته دارد؛ کما اینکه ما نیز مثل پدرانمان نمی اندیشیدیم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: تمامی نسل ها با توجه به شرایط تربیتی، وضعیت دنیا و محیطی که در آن پرورش می یابد؛ با یکدیگر تفاوت دارند و این امر طبیعی است اما به طور حتم جوانان امروز کمتر از گذشتگانشان از کشورشان حمایت نمی کنند.

** افزایش بصیرت در دشمن شناسی شاخص بارز جوانان امروز

معاون فرهنگی دانشگاه پیام نور نیز در همین زمینه به ایرنا گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی همیشه نسبت به جوانان نگاه ویژه ای داشته و دارند و در همین دیدار اخیرشان با جوانان فرمودند که این نسل فعلی برای دفاع از انقلاب شاید حتی پیشگام تر از نسل قبلی هم باشند.
کریم نجفی افزود: جوانان و نسل کنونی باهوش و دشمن شناس هستند به گونه ای که در همین فتنه جدید و اخیری که دشمنان در داخل کشور برنامه ریزی کرده بودند؛ هیچکدام از جوانان دانشگاهی در آن جریان شرکت نکردند چرا که صاحب بصیرتی هستند که قابل تقدیر است.
وی اظهار داشت: اطاعت از ولی فقیه و دیدار پرشور و هیجانی که با رهبر معظم انقلاب اسلامی دارند؛ گویای میزان بصیرت نسل کنونی است که فریب دشمن را نمی خورند.
معاون دانشگاه پیام نور یادآور شد: همانگونه که رهبر انقلاب اسلامی فرمودند؛ دشمنان و بدخواهان این ملت، قصد داشتند هنگامی که نوبت به جوانان این نسل می رسد، نامی از اسلام و انقلاب باقی نماند و آمریکا مسلط بر همه امور کشور باشد و حملات سخت و نرم خود را با این نیت ادامه دادند اما اکنون با نسلی مواجه هستیم که ایمان، استعداد و شکوفایی و اقتدار او از نسل اول بیشتر است.
نجفی در ادامه با اشاره به کاروان راهیان نور دانشگاهیان یادآور شد: با وجود این که ظرفیت های محدودی برای اعزام دانشگاهیان وجود دارد اما استقبال بسیار زیادی از این امر صورت می پذیرد که نشان دهنده عشق آنان به انقلاب و رهبری و نظام است.
وی خاطر نشان کرد: دانشگاه پیام نور 30 شهید مدافع حرم دارد و این افتخاری است که در عصر فعلی با توجه به توطئه های دشمنان و تبلیغات شومی که از طریق ماهواره ها و شبکه های مجازی صورت می پذیرد؛ همچنان جوانان این کهن دیار عاشق مام میهن هستند.
معاون دانشگاه پیام نور اظهار کرد: در دوران هم نسل های امثال بنده به این میزان توطئه ها و دشمنی ها از طریق وسایل ارتباطی جدید وجود نداشت اما هم اکنون دشمنان از هر ابزاری برای فریب نسل کنونی بهره می برند و خوشبختانه هیچگاه به اهداف پلیدشان نرسیده اند.
نجفی گفت: علی رغم تبلیغات با هزینه های میلیاردی و گسترده دشمنان نظام جمهوری اسلامی باز هم شاهد شیفتگی جوانان به نظام و انقلاب و رهبری هستیم و این یکی از برکات اصلی خداوند بر این سرزمین است.
معاون دانشگاه پیام نور خاطر نشان کرد: پیشرفت های روزافزون جوانان ایران اسلامی در تمام عرصه های دانش و علوم نشان از علاقه مندی آنان برای ساختن ایرانی آباد و سرسبز است.
وی تصریح کرد: نسل کنونی به سبب بصیرتی که در دشمن شناسی کسب کرده اند، در پی تحقق منویات رهبری است تا پرچم جمهوری اسلامی ایران بر قله های افتخار دنیا برافراشته شود.
میزگرد**9187*1436*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال