در دیدار وزیران کشور دو کشور مطرح شد

همکاری ایران و سنگاپور برای مبارزه با مواد مخدر

تهران - ایرنا - وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزیر کشور و کار سنگاپور بر همکاری‌های مشترک در عرصه مبارزه با مواد مخدر تاکید کردند.

به گزارش چهارشنبه ایرنا از ستاد مبارزه با مواد مخدر، عبدالرضا رحمانی‌فضلی با همتای سنگاپوری خود در حاشیه شصت و یکمین اجلاس مواد مخدر سازمان ملل متحد در وین دیدار و گفتگو کرد.
وی در این دیدار با بیان اینکه وضعیت هر کشور به لحاظ ترانزیت مواد مخدر و همچنین نحوه برخورد با قاچاقچیان مشابه است، گفت: گزارش تولید موادمخدر در افغانستان در سال‌جاری نگران‌کننده است و به رقم بی‌سابقه 9 هزار تن افزایش یافته است.
دبیرکل ستاد عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با ترانزیت مواد افیونی از منشا افغانستان، هزینه‌های هنگفتی را متحمل می‌شود.
رحمانی‌فضلی گفت: تاکنون حدود سه هزار و 800 شهید و 12 هزار جانباز برای مقابله با مساله جهانی مواد مخدر از دست داده‌ایم و براساس گزارش دفتر UNODC حدود 30 درصد هروئین جهانی توسط دستگاه‌های مقابله‌ای جمهوری اسلامی ایران کشف می‌شود.
وی افزود: در سال 2017 حدود 785 تن انواع مواد مخدر که 24 تن آن هروئین بوده است توسط ایران کشف شده است.
وزیرکشور تصریح کرد: در موضوع پیشگیری، درمان و صیانت از بهبود یافتگان تجارب بالایی داریم که دفترUNODC، ایران را الگوی موفق منطقه معرفی کرده است. ما مسئول خانواده‌های شهدا و جانبازان مواد مخدر هستیم.
رحمانی فضلی ادامه داد: مسئولیم تا هزینه جنگ با مافیای بین المللی قاچاق مواد مخدر را کاهش دهیم به همین منظور علاوه بر ضرورت ارتقای همکاری‌های اطلاعاتی - عملیاتی دو و چند جانبه براساس اصل مسئولیت مشترک، نیازمند مشارکت جامعه جهانی درتامین و نیز تجهیز دستگاه‌ههای مقابله‌ای به تجهیزات مدرن هستیم.
وزیر کشور گفت: پیشنهاد می کنم یک نقشه راه برای همکاری‌ها داشته باشیم. برای این مهم، ما آماده ایم پیش‌نویس یادداشت تفاهم همکاری تنظیم کنیم.
در این دیدار طرفین بر ضرورت تعیین راهکارهای مناسب به منظور انجام همکاری‌های مشترک دو کشور در عرصه‌های مختلف مبارزه با مواد و روانگردانها تاکید کردند.
همچنین مقرر شد تمهیدات لازم به منظور تنظیم و امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های دو کشور اتخاذ و از طریق مجاری دیپلماتیک مورد پیگیری قرار گیرد.
اجتمام**9136 ** 1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال