وزیرکشور:

نهادهای بین‌المللی در اجرای تعهدات مبارزه با موادمخدر کوتاهی کرده‌اند

وین - ایرنا - عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره مشارکت فعالی در طرحهای مصوب سازمان ملل و دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم این سازمان داشته است اما آنها در اجرای تعهدات خود کوتاهی کرده اند.

وزیر کشور امروز (چهارشنبه) پس از دیدار با وزیر کشور و کار سنگاپور در حاشیه شصت و یکمین اجلاس کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل در وین، درباره موضوع سیاسی شدن کمک های بین المللی به کشورهای پیشرو در مقابله با قاچاق مواد مخدر تاکید کرد: سازمان ملل و دفتر UNODC به عنوان نهادی بین المللی و کشورهای عضو این کمیسیون بر اساس منشوری که وجود دارد باید برای مقابله و مبارزه با مواد مخدر به سایر کشورها کمک کنند.
وی افزود: این کمک ها می توانند در قالب تبادل انواع تجهیزات مانند سگ های موادیاب، دستگاه‌های اشعه ایکس و کمک‌های اطلاعاتی باشد اما آنها در گذشته و قبل از برجام به بهانه تحریم بودن ایران از انجام این کمک ها خودداری می کردند و این کار آنها اصلاً جای توضیح و توجیه ندارد زیرا این یک مسئله بین المللی بوده و عدم همکاری ها موجب آسیب رسیدن در تمام کشورها می‌شود.
رحمانی فضلی ادامه داد: پس از آن هم در طرح هایی که به منظور مقابله با مواد مخدر مصوب کردند جمهوری اسلامی ایران همواره فعال حضور یافته و عمل کرده است زیرا این اعتقاد انسانی و دینی است ولی متاسفانه آنها در اجرای تعهدات خودشان کوتاهی کردند و حتی در توزیع منابع نیز کمک ها به کشورهایی که مشکلات و پیچیدگی به مراتب کمتر از افغانستان دارند بیشتر است و منابع کمتری را برای اجرای طرح‌های مربوط به افغانستان اختصاص داده اند.
وی اضافه کرد: این اقدام آنها نشان می‌دهد که این تصمیمات به واسطه برخی از دخالت ها یا تحلیل‌های غلط و نگرش‌های سیاسی که در اعضا حاکم است، انجام می‌گیرد به طوری که در بحث مبارزه با مواد مخدر و کمک به مردم کشورهای تحت تاثیر نباید نگاه گزینشی، سیاسی و تبعیض آمیز وجود داشته باشد زیرا این یک مسئله انسانی است و همه باید به هویت انسان‌ها احترام بگذارند.
وزیر کشور گفت: این مسائل را در دیدار معاون دبیر کل سازمان ملل تشریح و مصداق هایی هم به همراه اسناد و شواهد ارائه کردیم که آنها هم تاکید کردند این مسائل را پیگیری می کنند.

** ایران و سنگاپور تفاهمنامه مبارزه با مواد مخدر امضا می کنند
رحمانی فضلی امروز با وزیر کشور سنگاپور نیز دیدار کرد و اعلام شد که ایران و سنگاپور در مبارزه با مواد مخدر تفاهمنامه همکاری امضا می کنند.
وی درباره این دیدار گفت: در این دیدار در زمینه همکاری های مقابله و مبارزه با قاچاق مواد مخدر، ترغیب کشورهای بالکان در این امر و همچنین ترغیب آنها برای کمک بیشتر به کشور افغانستان بحث و تبادل نظر صورت گرفت تا از این طریق بتوانیم طرح توسعه پایدار و معیشت جایگزین را در این کشور اجرا کنیم.
وزیر کشور افزود: همچنین اطلاعاتی از چگونگی اجرای این طرح به طرف سنگاپوری ارائه شد که در نهایت تصمیم گرفته شد سند همکاری بین ایران و سنگاپور امضا شود تا بر اساس این سند در جهت اجرای این طرح و سایر موارد همکاری کنیم.
اروپام**1078**1479

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال