افشانی: به دنبال تکمیل زیرساخت های مراسم اربعین هستیم

تهران- ایرنا- معاون عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور از تلاش این وزارتخانه به همراه وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها برای تکمیل زیر ساخت ها و خطوط منتهی به مرز ایران و عراق جهت سهولت انتقال زائران اربعین به عتبات عالیات خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سید محمدعلی فشانی روز چهارشنبه پس از جلسه کمیته زیرساخت ستاد اربعین که در وزارت کشور تشکیل شد، در جمع خبرنگاران با تشریح موضوعات مطرح شده در این جلسه اظهار داشت: برنامه ریزی لازم برای رفع مشکلات و کمبودهای سال گذشته در مراسم اربعین شروع شده و در تلاش هستیم تا با مطلوبیت بیشتری زائران عتبات عالیات در ایام اربعین سال 97 بتوانند به سفر زیارتی بروند.
وی خاطر نشان کرد: از موضوعات مهمی که مطرح شد، موضوع تکمیل محورهای مواصلاتی در مناطق مرزی شلمچه، چزابه و مهران بود که تا پایان سال جاری تلاش می شود تمامی راه های منتهی به این مناطق با کمک وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها بهاتمام رسیده و 4 خطه شوند.
معاون وزیر کشور ادامه داد: تنها 40 کیلومتر از جاده ایلام به مهران و 20 کیلومتر جاده سوسنگرد به چزابه باقی مانده است که سعی می شود تا هفته دولت در سال آینده یا قبل از اربعین تکمیل شود.
وی اظهار داشت: البته در جاده ایلام به مهران 700 متر تونل و سوسنگرد به چزابه باید چند پل عظیم ساخته شود که غیر از این موارد تلاش می شود تمامی ساخت تمامی محورها تکمیل شود.
افشانی با اشاره به اینکه در بحث رفع مشکلات پارکینگ ها سعی خواهد شد که تمامی نواقص مرتفع شود، افزود: پارکینگ های مرزی را به صورت شطرنجی آسفالت خواهیم کرد تا در زمان بارندگی مشکلی برای تردد و پارک خودروها ایجاد نشود و در عین حال مشکلات روشنایی، آب، برق و فاضلاب پارکینگ ها را نیز رفع خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه در ایام اربعین گذشته دربحث ارتباطات مشکلاتی از سوی طرف عراقی در این کشور برای زائران ایجاد شده بود، گفت: وزارت ارتباطات با همکاری وزارت خارجه سعی خواهند کرد در سال آینده این مشکل را نیز مرتفع کنند.
معاون عمرانی وزیر کشور همچنین درباره انتقال زائران از طریق خط آهن به کشور عراق نیز گفت: باید حتما شبکه راه آهن ایجاد شود که ما پیگیر ساخت خط رآه آهن از شلمچه به بصره هستیم زیرا هم در ایران تا شلمچه و از بصره در عراق تا کربلای معلی این خط وجود دارد پس باید به دنبال اتصال این دو خط به هم باشیم.
وی درباره انتقال مسافران از خطوط هوایی نیز به کشور عراق گفت: فقط 5 درصد از زائران عتبات عالیات از طریق هوایی به این کشور سفر می کنند که براساس روال قبلی این موضوع ادامه خواهد یافت.
به گزارش ایرنا، شهریار حیدری دبیر ستاد مرکزی اربعین نیز در این جلسه با اشاره به تلاش های بسیاری که برای تکمیل جاده های منتهی به پایانه های مرزی تاکنون انجام شده است، گفت: با این وجود هنوز در این زمینه مشکلاتی داریم و گره های ترافیکی در ایام اربعین ایجاد می شود. گاهی مشکلات جاده ای، سایر اقدامات و خدمات ما را تحت شعاع قرار می دهد.
وی با اشاره به اینکه جاده های استان های مرزی فقط برای مراسم اربعین کاربرد نداشته بلکه کاربرد ترانزیتی هم دارد، تصریح کرد: باید با کار جهادی و تلاش مضاعف جاده های منتهی به پایانه های مرزی را تکمیل کنیم. پیش بینی ما این است که تعداد زایران سال آینده 500هزار نفر افزایش می یابد بنابراین تکمیل جاده ها ضرورت دارد.
سیام**9103**1553

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال