رسانه آمریکایی:حمایت تیلرسون از توافق هسته ای ایران به اخراج وی کمک کرد

تهران-ایرنا- یک تارنمای آمریکایی نوشت: حمایت «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا از توافق هسته ای ایران به اخراج وی منجر شد، اما «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا و برخی از ژنرال هایش هم در دیدگاه های وی شریک هستند.

به گزارش ایرنا، تارنمای شبکه تلویزیونی WLS-TV وابسته به شبکه ای بی سی نیوز گزارش داد: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اندکی بعد از اعلام اخراج دیپلمات ارشد خود از طریق توئیتر، به خبرنگاران در خارج از کاخ سفید تایید کرد که اختلاف نظر بر سر توافق هسته ای ایران به تصمیم اخراج تیلرسون کمک کرده است.
در این گزارش با اشاره به تصمیم ترامپ برای انتخاب «مایک پمپئو» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و منتقد اصلی توافق هسته ای به عنوان جانشین تیلرسون، آمده است: پمپئو نیز قبلا توافق را «فاجعه» خوانده بود.
با وجود اختلاف ترامپ و تیلرسون بر سر توافق هسته ای، وزیر امور خارجه اخراج شده آمریکا در اعتقاد به حفظ توافق بین المللی که غنی سازی اورانیوم و ذخایر اورانیوم این کشور را محدود می کند، تنها نیست.
متیس، وزیر دفاع آمریکا نیز اکتبر (مهر) گذشته به کنگره گفته بود که حفظ توافق به نفع امنیت ملی آمریکا است.
متیس گفت: اگر بتوانیم تایید کنیم ایران به تعهداتش درقبال توافق پایبند است و به این تصمیم برسیم که این توافق در راستای بهترین منافع ما است، آنگاه واضح است که باید به آن پایبند باشیم. من باور دارم در این مقطع زمانی در شرایط نبود قرائن و شواهدی برای تایید این مساله، تصمیم گیری درباره ماندن در توافق برعهده رئیس جمهوری است.
ترامپ در مقابل، بارها توافق هسته ای را «بدترین توافق» در تاریخ آمریکا توصیف کرده است و در ژانویه (دی) گذشته تهدید به خروج از توافق کرد و ماندن در توافق را به همکاری متحدان اروپایی آمریکا با دولتش برای تحریم برنامه موشک بالستیک و مقابله با دیگر رفتارهای «بدخواهانه» ایران مشروط کرد.
دیدگاه های متیس از سوی دیگر ژنرال های ارشد وی از جمله رئیس فرماندهی آمریکا حمایت می شود.
«جوزف وُتِل» (Joseph Votel) روز سه شنبه به سناتورهای آمریکایی گفت توافق در راستای منافع امنیت ملی آمریکا است و «یکی از تهدیدهای اصلی از سوی ایران را رفع می کند.»
این ژنرال آمریکایی افزود: اگر این توافق لغوشود، آمریکا به «روش دیگری» برای مقابله با «سلاح های هسته ای» ایران نیاز خواهد داشت.
ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا سپتامبر (شهریور) گذشته به کنگره گفت: ارزیابی جامعه اطلاعاتی نشان می دهد که ایران به توافق پایبند بوده است و بنابراین، آمریکا باید «بر رفع دیگر چالش های ناشی از اقدامات ایران متمرکز شود.»
دانفورد هشدار داد خروج از توافقاتی که آمریکا امضا کرده به جز در مواردی که مفاد آن نقض شده است، بر دیگر کشورهایی که تمایل به امضای توافق دارند، تاثیر خواهد داشت.
ترامپ و تیلرسون بر سر بسیاری از مسائل مهم دیگری در حوزه سیاست خارجی اختلاف نظر داشتند که به جز توافق هسته ای، مواردی را از جمله مسائل مربوط به کره شمالی، توافق آب و هوایی پاریس و چند توافق تجاری چند جانبه شامل توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) و توافق مشارکت ترانس پسفیک (TPP) شامل می شود.
اما اختلافات این دو، اکتبر گذشته وقتی به اختلافات شخصی بدل شد که تیلرسون از تکذیب مستقیم گزارش هایی که رئیس جمهوری را «احمق» توصیف کرده بودند، خودداری کرد. ترامپ در واکنش به این اتهامات خود را باهوش تر از دیپلمات ارشدش توصیف کرد و گفت باید با انجام تست های هوش قیاس شوند.
با گذشت 14 ماه از حضور متیس دردولت ترامپ وی از پرسش های موشکافانه و مداقه رئیسش در خصوص بسیاری از همکارانش شانه خالی کرده است.
تیلرسون و متیس به تازگی هم با اقدام ترامپ در اعمال تعرفه بر فولاد و آلومینیوم مخالفت کردند.
به گزارش ایرنا، ترامپ روز سه شنبه رکس تیلرسون وزیر خارجه خود را برکنار و مایک پومپئو رئیس سازمان سیا را جایگزین او کرد. ترامپ همچنین خانم جینا هاسپل را برای ریاست این سازمان معرفی کرد.
پومپئو و هاسپل برای تصدی سمت های جدید خود باید در کنگره آمریکا حاضر شوند و رای اعتماد اعضای کنگره را جلب کنند.
اروپام**9158**1572

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال