موافقان استیضاح وزیر جهادکشاورزی تاکید کردند؛

ناتوانایی در تنظیم بازار و بی توجهی به کشاورزان از دلایل استیضاح حجتی

تهران-ایرنا-موافقان استیضاح وزیر جهادکشاورزی، ناتوانایی در تنظیم بازار محصولات داخلی کشاورزی به علت واردات بی رویه، استفاده از مدیران بازنشسته و بی توجهی به وضعیت کشاورزان را از دلایل استیضاح عنوان کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی وقف چی نماینده زنجان در جلسه علنی صبح چهارشنبه مجلس نخستین سخنران موافق استیضاح وزیر جهادکشاورزی بود.
نماینده زنجان در مجلس اظهارداشت: محمود حجتی متعهد شده بود که در زمان مسئولیت، تغییرات در مدیریت وزارت جهادکشاورزی را سرلوحه اقدامات خود قرار دهد ولی تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده است.
وقف چی افزود: وی از مدیران بازنشسته در تمام پست های مدیریتی استفاده کرده و به جوان گرایی اهمیت نمی دهد.
نماینده مردم زنجان در مجلس سپس با ذکر نمونه هایی در این مورد گفت: مهندس باغستانی رییس سازمان حفظ نباتات با 30 سال سابقه، مهندس رکنی معاون دام با بیش از 31 سال سابقه، عباس کشاورز معاون زراعت با 10 سال سابقه بازنشستگی، طهماسبی معاون باغستانی با 10 سال سابقه بازنشستگی، جوادی معاون اداری با 10 سال سابقه بازنشستگی، بهفر معاون بازرگانی با 12 سال سابقه بازنشستگی، بخشنده معاون اقتصادی با 35 سال سابقه کار و سفیر ایران در یونسکو با بیش از 10 سال سابقه بازنشستگی نمونه این موارد در وزارت جهادکشاورزی است.
وقف چی تصریح کرد: مردم قضاوت کنند که آیا در کشور قحط الرجال داریم که از این افراد استفاده می شود و به جوانان اجازه کار نمی دهند.
وی افزود: البته در بسیاری از مجموعه ها نیز افرادی که تجربه ندارند وغیر مرتبط هستند به کار گمارده می شوند برای مثال در موسسه رازی که جایگاه علمی دارد و تولید مواد بیولو‍ژیک است، فردی را گماردند که دکترای شیمی دارد یا برای سازمان دامپزشکی مدیری را گماردند که حتی یک سال سابقه ستادی ندارد.
وی تاکید کرد: با آرایش فعلی مدیران در وزارت جهاد کشاورزی، رسیدن به اهداف غیر ممکن است و نداشتن استراتژی صادرات محور بودن باعث مشکلات فعلی کشاورزان می شود.
نماینده موافق استیضاح وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: حجتی ایران را به جای تبدل شدن به کشور صادرکننده محصولات به کشور واردکننده تبدیل کرده است، تاسف بار است که محصول چای ایران در انبارها مانده ولی چای را از بیرون وارد می کنیم.

** هیچ اراده ای در وزارت جهاد کشاورزی برای حل مشکلات وجود ندارد
صدیف بدری نماینده مردم اردبیل نیز در موافقت با استیضاح وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: بخش کشاورزی موتور محرکه اصلی رشد و توسعه اقتصادی است. کشورهای در حال توسعه برای گذر از بحران ها باید به سراغ بخش کشاورزی بروند. بخش کشاورزی در تامین غذا ، تولید ناخالص ملی ، رفاه جامعه و در نهایت رشد اقتصاد ملی نقش اساسی دارد.
وی ادامه داد: بنده به عنوان نماینده و به عنوان یک فرزند کشاورز و عشایر غیور کشور و از طرف این قشر مظلوم و زحمت کش و دستان پینه بسته ضمن تشکر از زحمات آقای حجتی انتقاداتی به عملکرد وی در خصوص مدیریت بازار سلامت مواد غذایی، صیانت از حقوق کشاورزان و دامداران و عشایر و رعایت عدالت و توسعه متوازن در سطح کشور دارم.
نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مواردی که در تذکرهای کتبی و شفاهی و در نطق های مختلف در مجلس و در دیدارهایی با ایشان داشتم به آقای وزیر گوشزد کردم ولی متاسفانه هیچ اراده ای در وزارت جهاد کشاورزی و شخص آقای حجتی در جهت حل و رفع مشکلات دیده نمی شود.
بدری خطاب به حجتی گفت: در توزیع اعتبارات و فرصت ها متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی در سال های گذشته عملکرد مناسبی نداشته است. باوجود قوانین روشن، صریح و تامین مالی مورد نیاز در بخش مدیریت این منابع و توزیع امکانات در بین استان های کشور شاهد تبعیض و ناعدالتی که محصول سوء مدیریت شخص وزیر است، هستیم.
وی افزود: به عنوان مثال استان اردبیل که بخش اعظم اقتصاد آن وابسته به کشاورزی است از نظر میانگین آبیاری مکانیزه زمین های کشاورزی رتبه نازل 26 را در میان استان های کشور دارد.
عضو کمیسیون عمران مجلس دهم یادآور شد: تبعیض و ناعدالتی سبب می شود تا علیرغم تاکید سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی رهبر معظم انقلاب بر استفاده از توان های منطقه ای برای صادرات به کشورهای همسایه نتوانیم سهم مناسبی از بازار کشورهای حوزه قفقاز و روسیه را به کشور اختصاص دهیم.
بدری با بیان این که در بحث عرضه و بازاریابی محصولات کشاورزی شاهد خام فروشی هستیم، گفت: سهم میزان تولید محصولات با سهم میزان درآمد و ارزش افزوده محصولات با یکدیگر همخوانی ندارد و این امر باعث شده است تا کمترین میزان درآمد عاید کشاورزان، دامداران و روستاییان و عشایر شود.
وی همچنین گفت: عدم سرمایه گذاری مناسب در صنایع تبدیلی و صنایع دسته بندی و برند سازی باعث شده است تا در محصولات صادراتی کمترین میزان ارزش افزوده نصیب کشور شود.
نماینده مردم اردبیل در مجلس افزود: به عنوان مثال در استان اردبیل علیرغم تولید محصولات سیب زمینی ، سیب و گندم در حجم زیاد صنایع تبدیلی و مرتبط با این محصولات بسیار ضعیف است و این امر باعث شده است که علاوه بر نفوذ در حوزه قفقاز و روسیه شهرهای کوچک و روستاها به سرعت از جمعیت خالی شود.
بدری خطاب به حجتی گفت: شما که در دولت های مختلف وزیر جهادکشاورزی بودید بیشترین نقش را در خالی شدن روستاهای کشور و کاهش جمعیت آنها از 70 درصد به کمتر از 27 درصد فعلی هستیم باید پاسخگو باشید.
وی با بیان این که در تولید و صادرات محصولات کشاورزی آشفتگی حاکم است و در طول سال های گذشته هیچ اقدام مناسبی انجام نشده است، گفت: برای صادرات محصولات کشاورزی تولید داخل به ویژه کشورهای همسایه هیچ برنامه ای این وزارتخانه نداشته و ندارد.
نماینده مردم اردبیل در مجلس افزود: وزارت جهاد کشاورزی به جز محصول کشاورزی گندم، برای خرید تضمینی دیگر محصولات کشاورزی و دامداری اقدام مناسبی نکرده است، به عنوان مثال برای تولید سیب زمینی که سالانه بیش از پنج میلیون تن بوده است نه برای بازار داخلی و نه بازار خارجی هیچ برنامه و اقدام مناسبی وجود نداشته و ندارد.
بدری ادامه داد: آیا خبر دارید در مدت مسولیت شما قیمت فروش سیب زمینی تولید شده در کشور و استان اردبیل کمتر از بهای تولید بوده است و کشاورزان چه خسارت جبران ناپذیری خوردند. آیا خبر دارید در انبارهای کشاورزان استان اردبیل دهها تن سیب زمینی در حال فاسد شدن هستند.
نماینده مردم اردبیل در مجلس دهم تصریح کرد: در خصوص محصولات با خرید تضمینی نیز پرداخت ها با نظام بهره برداری کشاروزی همخوانی ندارد به طوری که پرداخت ها تا زمان فصل کشت تکمیل نشده است و کشاورزان مشکلات زیادی مواجه می شوند.
بدری افزود: برای تولید و بازار پنبه دشت مغان اردبیل که زمانی سالانه 15 هزار تن بوده است هیچ کاری نکرده اید. آیا می دانید مواد اولیه پنبه کارخانه بزرگ سبلان در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال از چه کشورهایی وارد می شود؟ آیا خبر دارید که سال گذشته و امسال هندوانه تولیدی دشت مغان ، سیب تولیدی باغ های مشکین شهر در دست کشاورزان مانده و بیرون ریخته شده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس دهم ادامه داد: آیا خبر دارید شیر تولید شده توسط دامداران و‌عشایر استان اردبیل و مغان کیلویی کمتر از 900 تومان فروخته می شود.
بدری ادامه داد: با وجود تولید مناسبات داخلی متاسفانه به دلیل سوءمدیریت و برنامه ریزی های وزارتخانه و گاهی به دلیل ایجاد رانت برای افراد خاص نسبت به واردات محصولات کشاورزی و دامداری به ویژه در زمان برداشت محصول مجوز واردات از کشورهای خارجی داده می شود.
وی افزود: واردات محصولات تراریخته بدون ضابطه در حال انجام است که این کار سلامت غذایی کشور را نشانه رفته است. مصرف بی رویه کود و سموم شیمیایی باعث به خطر افتادن سلامت مردم و عدم خرید محصولات کشاورزی توسط کشورهای همسایه هدف به دلیل کیفیت پایین آنها شده است.
وی یادآور شد: شما که چندین سال است که متولی امور کشاورزی کشور هستید در دفاع از حقوق این قشر مظلوم و زحمت کش چه کرده اید. هر وقت خواستید محصولات تولیدی آنها را خریداری کنید با قیمت پایین و پرداخت قسطی صورت گرفته است و در مقابل آن در پرداخت وام و تسهیلات با بهره بالا وام دادید و با جرایم سنگین توسط بانک ها کمر کشاورزان و دامداران و عشایر را شکستید.
وی گفت: شما به همراه دولتمردان و با بیشترین نقش در خط مقدم این موضوع در واقع کشاورزان،‌دمداران و عشایر غیور و روستانشینان زحمت کش را به خاک سیاه نشاندید و با سوء‌مدیریت و بی تدبیری و بی حالی خود باعث مرگ آنها شده اید.
نماینده مردم اردبیل در مجلس تاکید کرد: ای مردم و همکاران و در یک کلام بگویم کشاورزان ،‌دامداران و عشایر غیور مرده اند و فقط تشیع کننده می خواهند.
بدری افزود: خداوندا تو شاهد باش در ایام پایان سال 96 به عنوان فرزند یک کشاورز و عشایر زحمت کش گوشه ای از مشکلات کشاورزان را بیان کردم و امیدوارم نمایندگان عنایت کنند و این کشاورزان را از این فلاکت نجات دهند.
وی افزود: همکاران بیایید یک بار دیگر به جوانان نخبه و نسل دومی و نسل سومی توانمند و مومن کشور نیز اعتماد کنید و عرصه مدیریت کشور را از افراد تکراری و خسته شده خالی کنیم.

**کشاورزی تعطیل شده است
نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز از دیگر سخنرانان موافق استیضاح وزیر جهاد کشاورزی بود.
وی به مشکلات باغداران اشاره کرد و اظهارداشت:آیا کشاورزانی که سیب کاشتند، مقصر هستند یا نیستند. چرا وزارت جهاد کشاورزی الگوی کشت ارائه نداده است.کشاورزان شرق اصفهان صدها سال ذکات داده اند در اثر بی لیاقتی ما و شما الان ذکات گیر شده اند.
نماینده مردم ارومیه در مجلس خطاب به لاریجانی گفت: کشاورزان اصفهان با تراکتور درخیابان هستند، گناهشان چیست، چرا این دولت برای یکپارچه کردن زمینهای کشاروزی کاری نکرده است.
قاضی پر ادامه داد: نتیجه واگذاری دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار از وزارت صنعت و معدن به وزارت جهاد کشاورزی واردات بوده است.
نماینده اصولگرای مجلس در ادامه از تعیین تکلیف نشدن وضعیت ناظران کشاروزی مهندسی فارغ التحصیل و کارگزاران بیمه کشاورزی انتقاد کرد و یادآور شد: آنها زحمت کشیده اند و در مزارع می روند اما تعیین تکلیف نشده اند.
قاضی پور خطاب به وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد:شما چرا اقدامی برای جلوگیری از محصولات تراریخته نمی کنید، مشکل اصلی زیست محیطی است و تولید و مصرف محصولات تراریخته با شماست، چرا اقدام نمی کنید و چرا از واردات برنج تراریخته جلوگیری نمی کنید.کشاورزان گیلان در شالیزارها برنج می کارند همزمان واردات انجام می شود آن هم تراریخته. شما مرگ کشاورز را می خواهید.
وی با طرح این سوال که چرا برداشت پنبه را تعطیل کردید، افزود: ایران زمانی در کشت پنبه اول بود، حال وارد کننده است در استان های گلستان و سیستان و بلوچستان پنبه می کاشتند اما اکنون هیچ برنامه ای برای کشت و خرید پنبه انجام نمی شود.
نماینده مردم ارومیه در مجلس همچنین گفت:بانک کشاورزی زیر سلطه شما در شهرهای کوچک شعبه ندارد . بانک کشاورزی به کارخانه سیمان وام می دهد در حالی که باید به کشاروزان وام بدهد.
قاضی پور با بیان این که در راستای تحقق تبصره 33 قانون ششم توسعه نسبت به کمک به صادرات محصولات کشاورزی و تنظیم بازار داخلی و جلوگیری از افزایش قیمت اقدام نکردید، تصریح کرد: سال گذشته بخش های وسیعی از شمال گلستان بویژه شهرستان گنبد دچار خشکسالی شد و کشاورزان گنبد بیش از 70 درصد خسارت دیدند اما هیچ چیز پرداخت نشد.
وی همچنین گفت: علت عملکرد متناقض و ارائه گزارشات کذب در حوزه دامپزشکی چیست آنفلوانزا می آید خبر نمی کنید وقتی از بین رفتند اعلام می کنید. در شهرستان ورزقان اکثر روستاییان دامشان تلف شد جلوگیری نکردید؟
نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی ادامه داد:چرا با زمین خوران صنعتی جلوگیری نمی کنید، بهترین زمین ها در شمال و کرج کارخانه شده است اما پرونده ای تشکیل نشده است اما تا یک کشاورز برای نگهبانی در مزرعه خود اتاقی احداث می کند، تخریب می شود.
وی در بخش دیگر از سخنان خود اظهارداشت:چرا قیمت شکر را کنترل نمی کنید اکثر کارخانجات تعطیل می شود موقعی کارخانجات از جمله پنج کارخانه آذربایجان غربی به بازار می آید شکر وارد می شود هنوز پول تشویقی تفاله شکر کشاورزان و حتی پول چغندر کشاورزان در نقده داده نشده است.
این نماینده اصولگرای مجلس در ادامه از وزیر جهاد کشاورزی خواست که اقداماتی در خصوص استفاده ازفناوری نوین در صنعت کشاورزی در برنامه ششم را اعلام کند و از وی پرسید: چرا تخم چشم زرد آلوده را وارد کشور کردید؟ چرا نهاده های آلوده ر ا به صاحبان شیلات داده اید و چرا تولید خاوریار 300 تن به 50 تن رسیده است.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاکنون چندین سوال از وزیر بی پاسخ مانده است اظهار کرد: اقای وزیر وعده داده اما عمل نکرد. بررسی مسائل و مشکلات سیاستگذاری آب و خاک را برای امنیت غذایی ابلاغ شد در این زمینه سوال ما جواب نگرفته و به صحن آمده است.
قاضی پور خطاب به حجتی تصریح کرد: برای حل مشکلات مردم هیچ کاری انجام نمی دهید، کشاورزی تعطیل شده است، این وزارتخانه، وزارتخانه واردات و زمین خواری شده است و هیچ حمایتی از کشاورزان و روستانشینان نمی شود .
وی خاطرنشان کرد:خرید تضمینی گندم باید اول مهرماه 96 اعلام می شد اما امروز که 23 اسفند است هنوز اعلام نشده آیا با این حساب می خواهید گندم وارد کنید.

**وزارت جهاد کشاورزی باید چابک باشد
همچنین حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی به عنوان موافق استیضاح حجتی تاکید کرد: یکی از علل استیضاح وزیر جهاد کشاورزی ناتوانایی در تنظیم بازار محصولات داخلی کشاورزی به علت واردات بی رویه و متضرر شدن کشاورزان است.
وی ادامه داد: از دیگر دلایل استیضاح، ناتوانایی در ایجاد بازار صادراتی محصولات داخلی و بی توجهی به گزارش های سازمان بازرسی در تخلفات مالی در برخی از شرکت های تابعه وزارت جهادکشاورزی براساس گزارش های دیوان محاسبات است.
وی گفت: در شهرستان رباط کریم و بهارستان تعاونی به نام تعاونی ولیعصر وجود دارد که این تعاونی، یک تعاونی روستایی در زمان طاغوت بوده که آن را احیا کردند و 400 میلیون تومان معاون وزیر جهادکشاورزی، 200 میلیون تومان مدیرکل و 40 میلیون تومان نیز رییس اداره کشاورزی رباط کریم برای اعطای مجوز اخذ می کنند، پنج میلیارد تومان نیز از سرمایه این صندوق را مدیرکل اداره کشاورزی استان البرز اخذ می کند و چند میلیارد هم برای صادرات پرتقال های سال گذشته اخذ می شود.
نماینده رباط کریم با طرح این پرسش که دولت چقدر باید برای لابی گری ها و رشوه های که در وزارت جهادکشاورزی می گذرد، خسارت دهد؟، تصریح کرد: آقای وزیر! در قسمت اراضی ببینید که چندین پرونده درباره تاسیس پمپ بنزین ها و پمپ گازهای جاده ای و بین شهری که منشی معاون شما می گوید اگر می خواهید مجوز دهیم، باید 600 میلیون تومان بدهید که ما این مجوزها را صادر کنیم.
وی تصریح کرد: من درباره صندوق تعاونی ولی عصر، مهر امین و المهدی و سایر آنچه در رباط کریم گذشت به عنوان قاضی تحقیق کردم و فهمیدم که در این زمینه رشوه و ارتشا بوده و آقای هاشمی معاون جدید شما هم خبر دارند و وی گفته است که در این منطقه چه گذشت و امروز نیز نسبت به امور اراضی این مشکلات رخ می دهد، البته ممکن است به من بگویید چرا حرف بی دلیل می زنید اما هر کدام از دلایل را خواستید می آورم و ثابت می کنم که چه شده است.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی از دیگر دلایل استیضاح وزیرجهاد کشاورزی را بی توجهی در جذب بودجه مصوب و خط اعتباری وزارت کشاورزی و عدم اجرای الگوی کشت و عدم حمایت جدی از کشاورزان، دانست و افزود: شما برای حمایت از کشاورزان و کشت ارگانیک در کشور چه برنامه ای دارید؟ چرا به وضعیت کشاورزان زلزله زده در مناطق کرمانشاه و کرمان توجه نمی کنید؟
وی گفت: عدم کنترل قیمت شکر و ورشکستی کارخانجات قند و شکر و چغندر کاران در اثر واردات بی موقع شکر، عدم توجه به سرمایه گذاری در مناطق استراتژیک و زیر ساخت های کشاورزی کشور همچون مرغ لاین و اصلاح نژادهای دامی و بومی و گیاهی کشور، عدم توجه به صنایع تبدیل محصولات کشاورزی در کشور و عدم فرهنگ سازی شناخت بازار محصولات هدف کشاورزی، عدم دفاع از کشاورزان در مسئله استفاده بهینه از آب و عدم توجه به برنامه های زیر ساختی، عدم استفاده از مدیران باسابقه کلان و تخصصی و علمی مرتبط در سایر موضوعات تخصصی از دیگر دلایل استیضاح وزیر جهاد کشاورزی است.
نوروزی ادامه داد: باید وزارت جهاد کشاورزی، وزارتی چابک باشد، تا چه زمان باید از مدیران پیر و فرسوده استفاده کنیم؟ برای ممانعت از بین رفتن 50 درصد محصولات باغی، صیفی و سبزی کشور قبل از رسیدن به دست مصرف کنندگان چه برنامه ای داشته اید؟ مجوز استفاده از کودهای غیر استاندارد وارداتی چرا اعطا شده است؟
وی افزود: بی برنامه بودن در حفظ ذخایر ژنتیکی - بومی محصولات و اصرار به صادرات بدون ثبت معنوی و ژنتیکی محصولات ایران، بی انگیزگی در کارمندان وزارت جهادکشاورزی، واردات بی رویه محصولات باغی در کشور در سال گذشته، بی توجهی به تورم در قیمت گذاری در محصولات استراتژیک همچون گندم در خرید تضمینی و قیمت اعلام شیردامداران و مرغداران و سیب زمینی، عدم توجه در واردات محصولات تراریخته در کشور براساس ممنوع بودن واردات محصولات تراریخته در برنامه ششم توسعه کشور، عدم کارایی و آسیب جدی به بخش های مختلف کشاورزی، عدم استقرار اتحادیه و سردخانه در جوار فرودگاه بین المللی برای صادرات محصولات کشور از دیگر دلایل استیضاح وزیر جهادکشاورزی است.
نماینده مرم رباط کریم در مجلس افزود: در مسکو، ترکیه و چین دهها متر زمین برای تاسیس نمایشگاه تصاحب کرده اند آیا ایران دو متر زمین در این منطقه دارد؟ آیا در کشورهای عربی دو متر زمین برای نمایشگاه داریم؟
نوروزی تصریح کرد: جنگل ها در حال آسیب دیدن جدی هستند بطوریکه درحال از بین رفتن بوده ولی متاسفانه برای جلوگیری از آن هیچ برنامه ای وجود ندارد. در سفیدان رباط کریم 10 روز قبل نشستی با آن سرمایه داری که تابعیت ترکمنستانی دارد با مسئولان شما برگزار شد، زمینی متری یک میلیون تومان را متری 13 هزار تومان فروختند و به مدیران شما گفتم که دولت این زمین را بخرد، چرا مسئولان این کشور از یک سرمایه داری که 100 هکتار قبلا را غارت کرده و کارخانه و سوله را فروخته بازهم 700 هکتار زمین را متری 13 هزار تومان به وی واگذار کنند، چرا زمین های کشاورزی را از بین می برید؟

**وقتی باغداران هزاران تن سیب در سردخانه داشتند، آب سیب مکزیکی وارد کردیم
زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه در مجلس دهم از دیگر سخنرانان موافق استیضاح وزیر جهاد کشاورزی بود.
وی با بیان این که کشاورزانی که در اثر برخی سوء مدیریت ها چشم انتظار رای مجلس هستند در مقابل قسمی که خورده ایم ما را قضاوت خواهند کرد، گفت: در خصوص مشکل عظیم کشاورزانی که صدای آنها را در مقابل درب وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و مجلس می شنویم، وقتی از وزارت جهاد کشاورزی گلایه می کنیم، می گویند به ما ربطی ندارد.
نماینده مردم مبارکه در مجلس در خصوص قانون توزیع عادلانه آب و پرداخت حقآبه به کشاورزان نیز اظهار داشت: طبق ماده 18 قانون توزیع عادلانه آب، صدور پروانه برای حقآبه داران و بند الف ماده 21 این قانون، تقسیم و توزیع آب بخش کشاورزی، گرفتن آب بها و حق النظاره بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و بر اساس ماده 26 همین قانون، وزارت نیرو برای تخصیص آب باید ابتدا از وزارت جهاد کشاورزی تعیین تکلیف کند.
سعیدی گفت: این قانون می گوید وزارت جهاد در این توسعه ها باید از حق کشاورز دفاع کند؛ اگر ارتباطی به وزارت کشاورزی ندارد چرا این قانون تصویب شد و اگر این عهد را بر دوش این وزارتخانه گذاشت چرا از کشاورزان دفاع نکرد؟
وی با ذکر مثالی به خرید بذر از کشاورزان اشاره کرد و افزود: کشاورزی که دخترش نان می فروشد، نماینده کشاورزانی است که بذر کاشته شده توسط آنها را خریداری می کند و به وزارت جهاد کشاورزی می دهد و این وزارت خانه موظف است پول او را پرداخت کند.
سعیدی افزود: در استانی، کشاورزان پنج میلیارد تومان از وزارت جهاد کشاورزی مطالبه دارند و نماینده کشاورزان 600میلیون تومان سود وام با سود 21 و 28 درصد را پرداخت کرده اما وزارت جهاد پول او را نمی دهد و آب و برق او را هم قطع کرده اند.
وی خطاب به وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این مدیریت ها با چه کسی است؟ به نتیجه رای کاری ندارم. یک بار می آمدید بین کشاورزان می گفتید درکتان می کنم. چقدر مظلومیت پشت وجود یک کشاورز باشد؟ کشاورزی که خود زکات می داده الان زکات گیر شده است.
سعیدی همچنین با تاکید بر ضرورت پرداخت به مسائل ناظران جهاد کشاورزی، به وضعیت توزیع شیر در مدارس هم اشاره کرد و خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: شما وظیفه داشتید از کشاورز دفاع کنید که ما این دفاعیات را هم ندیدیم.
نماینده مردم مبارکه در مجلس، اتخاذ سیاست نادرست و غیر کارشناسی برای حمایت مرزی از برنج، ساده لوحی در طرح خرید تظمینی شیر خام، بی توجهی به نهاده سازی برای طرح 550هزار هکتاری خوزستان و الگوی کشت، آسیب به بخش خصوصی و استفاده از سیاسیون در برخی پست های مدیریتی و ... را از جمله مشکلات گریبانگیر کشاورزان برشمرد.
سعیدی گفت: هر ساله به خاطر این که الگوی کشت را از طرف وزارتخانه به کشاورزان نمی دهیم در برخی مازاد تولید داریم . باغداران بهترین سیب را تولید می کنند اما نمی دانند کجا نگهداری کنند و چگونه بفروشند.
وی افزود: وقتی باغداران ما هزاران تن سیب را در سردخانه داشتند ما آب سیب مکزیکی وارد کردیم.

** هنوز پول چایکاران پرداخت نشده است
همچنین در ادامه جلسه امروز مجلس، مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در موافقت با استیضاح وزیر جهاد کشاورزی گفت: تب برفکی از سال 94 شروع شد و الان هم ادامه دارد، متاسفانه سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی ما را به سمت واردات سوق می‌دهد. وی گفت: زمانی که آنفلوآنزای مرغی شیوع پیدا کرد، به درستی با آن مقابله نشد و با توجه به وضعیت واردات، این وزارتخانه می‌توانست جلوی این خیانت بزرگ را بگیرد.
لاهوتی افزود: قیمت تخم‌مرغ از 6 هزار تومان به 15 هزار تومان و قیمت مرغ از 4500 تومان به 8000 تومان افزایش پیدا کرده، نباید محصولات تراریخته وارد کشور می‌شد اما این محصولات را از کشورهای دیگر وارد کشور کردید و سونامی سرطان را رواج دادید.
وی خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: تولید نخ ابریشم از 10 هزار تن به 100 تن کاهش یافته است، شما ابریشم و چای کشور را نابود کردید، اگر جرات دارید با چای‌کاران دست بدهید. دستان پینه بسته آنها مثل اره دست شما را می‌برد.
لاهوتی افزود: تولید چای از 80 هزار تن به 20 هزار تن رسیده است، واردات برنج 86 درصد و واردات ذرت 40 درصد افزایش یافته است، ضمن اینکه شاهد افزایش واردات ذرت و سویا بودیم و صادرات پسته هم 48 درصد کاهش پیدا کرده است.
وی خطاب به وزیر جهادکشاورزی گفت: شما هنوزپول چایکاران را نداده اید، شما باید مدافع تولید کنندگان باشید که اینگونه نیست.

**حجتی برنامه ای برای حل مشکلات کشاورزی ندارد
محسن کوهکن نماینده مردم لنجان در موافقت با استیضاح وزیر جهاد کشاورزی گفت: انتظار ما این است که آقای حجتی در اینجا توضیح دهد که بعد از حضورش در وزارت کشاورزی یعنی از دولت یازدهم تاکنون چه کرده است و شرایط را به کجا رسانده و براساس آن تحلیل و توضیح ارائه کند.
وی افزود: این که با کم شدن بارش باران کشت گندم کم شده و در مقابل با افرایش بارش، کشت نیز زیاد شود، روند معمولی است ‌آقای وزیر باید بگوید که چطور این شرایط را مدیریت کرده است.
نماینده مردم لنجان در مجلس دهم ادامه داد: ما دنبال مجازات کسی نیستیم اما اگر کسی در اینجا اقرار به کوتاهی کرد حق نداریم از آن گذشت کنیم، به جای آن باید بپرسیم که چرا اقدامات نادرستی همچون واردات برنج صورت می گیرد به نظر می‌رسد وزیر برای حل این مشکلات در شرایط خاص برنامه ندارد.
کوهکن یادآور شد: چه خوب بود وزیر بعد از مسئولیت با هم حزبی‌های خود شرکت دولتی نمی زد یا اینکه حداقل حوزه کاری این شرکت را غیر از حوزه مسئولیتش در وزارتخانه قرار می داد.
وی ادامه داد: مسئولیت مهم وزیر جهادکشاورزی پاسخگویی به مردم است، آیا وزیر اطلاعی از وضعیت مردم اصفهان دارد که حقابه چند هزارساله آنها به صنعت و جاهای دیگر داده شده است و اکنون به آنها صدقه می‌دهیم. باید برای اینکار مدیریت می کردید تا این اتفاقات نیفتد.
نماینده مردم لنجان در مجلس همچنین گفت: استیضاح حق مجلس است و این که در زمان مخالفت با آن صحبت از وحدت و همگرایی کنیم معنایی ندارد، بدانید آنچه مملکت را به گل می کشاند رفیق بازی ها و رودربایستی‌هاست و این شأن مجلس نیست که این و آن به ما زنگ بزنند و بخواهند وزیر را استیضاح کنیم یا بگویند که قرار است وزیر در جلسه‌ای مشکل را حل کند، نباید تراز مجلس در استیضاح را در حد مشکلات حوزه انتخابیه پایین بیاوریم.
سیام*9121*2021*6984*9103*1053**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال