هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

«فراکسیون امید» دلواپسان را ناامید کرد

تهران- ایرنا- روزنامه آرمان در گزارشی، نوشت: اصلاح‌طلبان وظیفه خود می‌دانند هر آنچه در توان دارند در مسیر اعتلای کشور به‌کار گیرند مانند دیروز که به‌صورت هماهنگ تصمیم به عدم رای به استیضاح و برکناری وزرا دادند.

در گزیده ای از این گزارش آمده است: در جلسه ظهر سه‌شنبه فراکسیون امید، موضوع استیضاح آقای آخوندی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا جمع‌بندی اعضا این شد که فراکسیون امید با استیضاح آقای آخوندی مخالفت کند. فراکسیون امید در جلسه صبح نیز با استیضاح ربیعی مخالفت کرده بود. سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس هم گفت که این فراکسیون چگونگی رای به استیضاح وزیر راه را به عهده اعضا گذاشته است.

هم‌چنین سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی در توضیح جلسه ظهر این فراکسیون برای بررسی استیضاح وزیر راه گفت: اکثریت نمایندگان این فراکسیون موافق استیضاح آقای آخوندی هستند. ربیعی و آخوندی با تصمیم اصلاح‌طلبان به‌ویژه فراکسیون امید در وزارت خود ابقا شدند. آنها نباید فراموش کنند که استیضاح فرصتی بود تا نقاط قوت و مشکلات خود را بیان کنند و همچنین مخالفان نقاط ضعف وزرا را به آنها گوشزد نمایند. آنچه وزرا باید مدنظر داشته باشند این است در زمانی که حادثه‌ای رخ می‌دهد پاسخگو باشند و بر حسب ضرورت از مردم عذرخواهی کنند تا اصلاح‌طلبان بتوانند از عملکرد آنها دفاع کنند.

**دعوا، وسط استیضاح!
از سوی دیگر دیروز جو مجلس آرام نبود و هر از گاهی صدای فریادهایی شنیده می‌شد به‌ویژه در زمان استیضاح آخوندی که نمایندگانی با حضور در جایگاه هیات رئیسه و مجادله با یکدیگر سبب ناآرام شدن جو بهارستان و اخلال در توضیحات وزیر راه شدند. هر چند لاریجانی بارها در پاسخ به اعتراضات آخوندی برای ناآرام بودن جو مجلس تاکید کرد موضوع درگیری ارتباطی با استیضاح او ندارد.

**اشک‌ها و لبخندها
جلسه استیضاح ربیعی هم حواشی زیادی داشت به‌ویژه در کنایه‌های نمایندگان و پاسخ‌های ربیعی به عنوان نمونه محمد قسیم عثمانی نخستین استیضاح کننده وزیر کار بود که می‌گفت دیگر قصد نمایندگی ندارد.

بر اساس رای‌گیری صورت گرفته، علی ربیعی توانست بار دیگر رای اعتماد نمایندگان مجلس را کسب کنداما به دلیل نزدیکی آرای نمایندگان موافق استیضاح کننده درخواست بازشماری آرا را دادند، گفته می‌شود 3 بار آرا بازشماری شده است که در بار اول ربیعی وزیر مانده در بار دوم آرای موافق استیضاح بیشتر بوده و در شمارش سوم آرا مساوی شده است. اما نهایتا مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس و رئیس جلسه استیضاح اعلام کرد علی ربیعی با دو رای بیشتر توانست در سمت خود به عنوان وزیر کار ورفاه باقی بماند.

**اگر ربیعی صداها را می‌شنید
در ادامه به برخی اظهارات نمایندگان موافق و مخالف استیضاح ربیعی در صبح سه‌شنبه اشاره می‌شود. مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران به عنوان مخالف استیضاح وزیر کار در صحن مجلس گفت: آیا همه مشکلات فقر و موضوعات اجتماعی ما باید توسط ربیعی بر طرف شود؟ جامعه کارگری از ربیعی حمایت کرده‌اند.

**پاشیدن پول و مشکل فقر
ربیعی در مقام دفاع از خود با اشاره به تجمعات اخیر در برخی از نقاط کشور، گفت: بنده خوشحالم در وزارتخانه‌ای هستم که بالاترین مسائل آن با امنیت ملی سر و کار دارد اما در عین حال نیز معتقدم به‌اندازه داده‌ها و ستاده‌هایی که داشتم توانسته‌ام عملکرد موفقی داشته باشم. وی با بیان اینکه در ماه یک میلیون نفر به این وزارتخانه مراجعه می‌کنند، ‌گفت:‌ همین شرایط ما را به این سمت پیش برد که باید برنامه‌هایی داشته باشیم که نتیجه آن ثبات بیشتر نظام باشد. به همین دلیل درباره فقر مطلق و ایجاد اشتغال برنامه‌هایی را پیش‌بینی کردیم که کار را به خوبی جلو ببرد. ما سیاست‌های فقرزدایی را پیش بردیم البته بدانید که فقر 20 سال برنامه می‌خواهد و پاشیدن پول نمی‌تواند همچون اشتغال مشکل فقر را حل کند.

ربیعی یادآور شد:‌ در یک بررسی کوتاه می‌بینید که از پرونده‌های اختلاس هیچ کدام مربوط به وزارتخانه بنده نبوده است، ادعا نمی‌کنم که سوپر مدیر هستم چون ما به کار فردی معتقد نیستیم. ما یک تیم مدیریتی و سالم هستیم. معتقدم تاکنون عملکرد موفق و روند سالمی را در پیش گرفته‌ایم.

**عذرخواهی وزیر راه
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دفاع از عملکرد خود در مقابل استیضاح گفت که به عنوان بالاترین مسئول این وزارتخانه برای هرنوع رنجی که برای مردم پیش‌آمده از آنها پوزش می‌خواهد. وی گفت: حوادث اخیر نگرانی‌هایی را برای مردم ایجاد کرده زیرا عزیزتر از جان مردم و حفظ ایمنی، رفاه وآسایش آنها هیچ چیز دیگری نیست. من نمی‌خواهم توجیه کنم اما قبل از هر چیزی به عنوان بالاترین مسئول وزارت راه و شهرسازی از هر نوع رنجی که برای مردم پیش آمده اعم از اینکه قصور و تقصیری متوجه ما بوده یا نه پوزش می‌خواهم؛ چراکه به هرحال کار هیچ دستگاه اجرایی بدون نقص نیست. وی بیان کرد: یک ریال، یک سنت نه راجع‌به من، نه راجع‌به خانواده‌ من هیچ کسی تا حالا نتوانسته چیزی در دادگاه ثابت کند و خواهش از شما این است که به حرف‌ها مستدل دقت کنید کمافی‌السابق اگر رأی دادید مردانه می‌جنگم و اگر رأی ندادید مصلحت نیست حتما و آن چیزی است که شما برای مملکت تشخیص داده‌اید.

*منبع: روزنامه آرمان؛ 1396،12،23
**گروه اطلاع رسانی**2059**2002

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال