تخلیه 23 هزارنفر برای خنثی‌سازی بمب جنگ جهانی

رم - ایرنا - عملیات خنثی سازی بمب متعلق به جنگ دوم جهانی در ایتالیا 23 هزار نفر را ناچار به ترک خانه های خود کرد.

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا از شبکه خبری 'رای نیوز'، در پی کشف یک بمب متعلق به جنگ دوم جهانی دوم در شهر فانو در شرق ایتالیا، عملیات مربوط به تخلیه منازل برای عملیات خنثی سازی از روز سه شنبه آغاز شد و تا ساعت 13 به وقت محلی روز چهارشنبه ادامه خواهد داشت.
این بمب ساخت انگلیس در جریان جنگ جهانی دوم در شهر فانو پرتاب شد، اما عمل نکرده است و خطر انفجار دارد. به همین دلیل عملیات تخلیه تمامی منازل اطراف آن تا شعاع 1800 متری و همچنین بیمارستان سانتا کروچه و ایستگاه قطار آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
بیش از یک هزار سرباز برای عملیات تخلیه منازل بکار گرفته شده اند. عملیات خنثی سازی این بمب در دریا انجام خواهد شد.
به گزارش ایرنا، با وجود گذشت 60 سال از جنگ دوم جهانی، آثار مخرب آن هنوز در ایتالیا مشاهده می شود و نیروهای نظامی سالانه حدود سه هزار مورد خنثی سازی بمب های متعلق به این جنگ را انجام می دهند. به عبارت دیگر، بطور میانگین هر روز 8 عملیات خنثی سازی بمب در ایتالیا صورت می گیرد.
بنا به گزارش ها، در جریان جنگ جهانی دوم که از سال 1939 تا 1944 میلادی طول کشید و در سالهای آغازین آن، ایتالیای موسولینی به عنوان عضو دول محور، آلمان نازی به رهبری هیتلر را همراهی می کرد، جنگنده های انگلیس و آمریکا مجموعا یک میلیون بمب حاوی 350 هزار تن مواد منفجره را بر سر ایتالیا ریختند.
تخمین زده می شود که حدود 10 درصد از این بمب ها هرگز عمل نکرده است.
این بمب ها که اغلب در زیر خاک قرار دارند و بیشتر هنگام حفر زمین و گودبرداری ساختمان ها یا ساخت جاده ها کشف می شوند، به دلیل خطر انفجار، جان مردم ایتالیا را همچنان تهدید می کنند.
شبد**اروپام**461**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال