وزیر خارجه آلمان حمله با سلاح شیمیایی به جاسوس روسیه را محکوم کرد

وین - ایرنا - وزیر امور خارجه آلمان روز سه شنبه در گفت وگوی تلفنی با بوریس جانسون همتای انگلیسی، 'حمله با سلاح شیمیایی غیرمجاز' به 'سرگئی اسکریپال' جاسوس سابق روسیه در انگلستان را به شدت محکوم کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه آلمان، زیگمار گابریل تاکید کرد: در این موضوع دوشادوش دوستان انگلیسی ایستاده ایم و اعلام همبستگی می کنیم و هماهنگی نزدیکی با دولت انگلستان خواهیم داشت.
گابریل افزود: اگر ثابت شود که روسیه در این حمله دخالت داشته است، این یک موضوع بسیار جدی خواهد بود. در بیانیه وزارت خارجه آلمان مشخص نشده که جدی بودن این مساله به چه معناست و واکنش احتمالی دولت آلمان چه خواهد بود.
'سرگئی اسکریپال' جاسوس سابق روسیه و دخترش یولیا دو هفته پیش بر اثر تماس با یک ماده سمی، بی‌هوش بر روی نیمکتی پیدا و در بیمارستانی در جنوب انگلیس بستری شدند و حال هر دوی آن‌ها وخیم گزارش‌ شده است.
همچنین اولین افسر پلیسی که در محل حادثه حاضر شد، در همان بیمارستان بستری است و از وضعیت مناسبی برخوردار نیست. ترزا می نخست‌ وزیر انگلیس عصر دوشنبه پس از شرکت در نشست شورای امنیت ملی این کشور اعلام کرد که دولت انگلیس به این نتیجه رسیده که 'به ‌احتمال‌ زیاد' مسکو در مسمومیت اسکریپال دست داشته است.
می اظهار داشت که دولت انگلیس منتظر پاسخ مسکو خواهد بود و چنانچه پاسخ معتبری را دریافت نکند این‌گونه تلقی خواهد کرد که دولت روسیه از زور علیه انگلیس استفاده کرده است. مسکو هرگونه اتهامی را در رابطه با پرونده اسکریپال تکذیب کرده و به انگلیس هشدار داده است تا پیش از هر اتهامی، تحقیقات خود را کامل کند.
اسکریپال در سال 2006 در روسیه به اتهام جاسوسی برای دولت انگلیس، به 13 سال حبس محکوم شد، وی متهم بود که هویت جاسوسان روس را در اروپا در اختیار سازمان جاسوسی ‌ام.آی.6 انگلیس قرار داده است. وی در سال 2010 در جریان تبادل جاسوسان میان آمریکا و روسیه، به انگلیس پناهنده شد که در آن، مسکو چهار جاسوس خود را با 10 جاسوس آمریکا مبادله کرد.
شبد**اروپام**1078**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال