سوریه در یک نگاه/22اسفند

راست یا دروغ محاصره عفرین

تهران - ایرنا - راست یا دروغ محاصره عفرین توسط ارتش ترکیه؛ تسلط ارتش سوریه بر محله القدم؛ توافق ترکیه و آمریکا در خصوص اداره و تامین امنیت منبج؛ خروج تعدادی از غیر نظامیان از غوطه شرقی؛ آمریکا در صدد بمباران ساختمان های دولتی دمشق؛ کودکان 40 درصد از قربانیان جنگ سوریه؛ و درخواست رسیدگی به جنایات ائتلاف آمریکایی؛ از خبرهای مهم روز سه شنبه سوریه است.

** نوری محمود سخنگوی یگان های مدافع خلق (کردها) امروز اعلام کرد که ارتش ترکیه همه مسیرهای عفرین را زیر آتش گرفته، ولی محاصره این منطقه صحت نداشته و فقط دروغ و تبلیغاتی از سوی این رژیم اشغالگر برای روحیه دادن به نیروهای خود است.
خبرگزاری آناتولی ترکیه امروز اعلام کرد که در پنجاه و سومین روز از عملیات شاخه زیتون در شمال سوریه، مرکز شهرستان عفرین به محاصره کامل نیروهای ارتش ترکیه و عناصر شبه نظامی ارتش آزاد سوریه در آمده است.

** خروج صدها تروریست و خانواده های آن ها امروز از محله القدم در جنوب دمشق به استان ادلب در شمال سوریه آغاز شد.
رسانه های سوری از ورود 15 اتوبوس به محله القدم برای انتقال تروریست ها و خانواده های آن ها به استان ادلب خبر دادند.
پایگاه مخالف الدرر الشامیه اعلام کرد که در نخستین مرحله 200 فرد مسلح (تروریست) به همراه خانواده های آن ها و در مجموع هزار تن به شمال استان ادلب و حلب منتقل می شوند.
ارتش سوریه با خروج تروریست ها از محله القدم به طور کامل بر این محله در جنوب دمشق مسلط شد.


** مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که برای مذاکره با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر کرده است، گفت: بر اساس توافق انجام شده، اداره شهر منبج سوریه در اختیار ساکنان عرب این منطقه قرار خواهد گرفت و امنیت این شهر با خروج یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) توسط سربازان ترک و آمریکایی تامین خواهد شد.
وی از تشکیل کارگروه مشترک ترکیه و آمریکا با هدف پایان بخشی به بحران سوریه و ایجاد مناطقی امن در این کشور خبر داد.

** به گزارش رسانه ها با کشته شدن یک سرباز دیگر ارتش ترکیه در جریان عملیات عفرین و بر اثر انفجار یک بمب دست ساز تروریست ها، مجموع کشته های نیروهای مسلح ترکیه از آغاز عملیات شاخه زیتون به 43 تن افزایش یافت.
پس از گذشت 53 روز از آغاز عملیات شاخه زیتون، شمار تلفات نیروهای تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک)، حزب اتحاد دمکراتیک سوریه(پ.ی.د)، یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) و عناصر داعشی به سه هزار و 393 نفر رسیده است.

** تعدادی از غیر نظامیان در غوطه شرقی امروز از طریق گذرگاه الوافدین در استان ریف دمشق از این منطقه خارج شدند.
بیشتر افرادی که از این گذرگاه خارج شدند، غیر نظامیانی هستند که وضعیت جسمانی مناسبی نداشتند.
گروه های تروریستی بیشتر غیرنظامیان در غوطه شرقی را برای حفاظت از جان خود به عنوان سپر انسانی قرار داده اند.

** رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح فدراسیون روسیه از اطلاعات کافی درباره طرح مخالفان دولت سوریه برای اجرای نمایشی خبر می دهد که در آن نیروهای دولتی از تسلیحات شیمیایی بر علیه مردم استفاده می کنند و تا حمله گسترده آمریکا به ساختمان های دولتی در دمشق (پایتخت سوریه) را توجیه کنند.
به گفته والری گراسیموف، در همان مناطق گروه کلاه سفید ها و گروه های دیگر با تجهیزات فیلم برداری منتظر نشسته اند، تا این نمایش را از زوایای مختلف به جهان مخابره کنند و سپس آمریکا در پاسخ به این حمله شیمیایی نمایشی، به دمشق حمله موشکی کند.

** آمریکا خواستار تشکیل جلسه ای فوری در اردن برای بررسی اوضاع جنوب غرب سوریه شد.
این درخواست پس از انتشار گزارش هایی در خصوص وقوع حملاتی در جنوب غرب و داخل محدوده منطقه کاهش تنش مطرح شد و یک مقام وزارت خارجه آمریکا، این حملات را در صورت درست بودن، نقض آشکار آتش بس توسط نظام سوریه دانست که به گسترش مناقشه منجر می شود.

** نهاد موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان سوری دوشنبه شب گزارش داد که ارتش و نیروهای مسلح سوریه پس از 13 روز درگیری بر 59 درصد مساحت تحت تسلط تروریست ها در غوطه شرقی مسلط شده اند.
از سوی دیگر ارتش سوریه با قطع ارتباط حرستا از مناطق دوما و شهرک الریحان این شهر را از چهار جهت محاصره کرد.
شهر حرستا در شهرستان دوما در غوطه شرقی در ریف دمشق در سوریه یکی از مراکز اصلی تروریست ها است.

** مدیر منطقه خاورمیانه صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز دوشنبه اعلام کرد که 40 درصد از قربانیان جنگ سوریه کودکان هستند.
به گفته گیرت کاپلار، هفت سال جنگ در سوریه باعث معلولیت دایمی هزاران کودک سوری و همچنین قطع عضو شماری زیادی از این کودکان شده است و هم اکنون سه میلیون کودک سوری روزانه با خطر برخورد با بمب ها و مین های برجای مانده از جنگ سوریه مواجه اند.

** نماینده سوریه در سازمان ملل متحد با تاکید بر این که آمریکا باید به اشتباهات خود پایان دهد، از سازمان ملل متحد خواست تا به جنایات ائتلاف آمریکایی علیه مردم سوریه رسیدگی کند.
بشار الجعفری دیروز در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که بر اساس قطعنامه 2401 مربوط به آتش بس موقت در سوریه و گزارش دبیرکل این سازمان درباره چگونگی اجرای آن برگزار شد، با بیان این که دبیر کل سازمان ملل، اطلاعات کافی برای ارزیابی اوضاع سوریه در اختیار ندارد، ابراز امیدواری کرد که سازمان ملل متحد به تجاوز ترکیه در عفرین پایان دهد.
نماینده سوریه در سازمان ملل متحد از نمایندگان آمریکا، فرانسه و انگلستان خواست تا از نقض قطعنامه های بین المللی خودداری کنند؛ چرا که تهدید های آمریکا ضد دولت سوریه، سبب تشویق گروه های مسلح به استفاده از سلاح شیمیایی ضد سوریه شده است.
شبد**خاورم**7074**1010

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال